Hlavní obsah

Soud chce dostat obžalovaného podnikatele Savova do Česka s pomocí Eurojustu

Foto: Profimedia.cz

František Savov po jednání soudu v Londýně.

aktualizováno •

Proces s podnikatelem, který čelí obvinění z rozsáhlého krácení daní, se stále nepodařilo zahájit. Od podání obžaloby přitom uplynuly více než dva roky. Savov zůstává v Británii a vinu odmítá.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pražský městský soud se obrátil na agenturu EU pro justiční spolupráci v trestních věcech (Eurojust), aby pomohla zajistit přítomnost obžalovaného podnikatele Františka Savova při hlavním líčení. Uvedl to mluvčí soudu Adam Wenig.

Mediální zástupce Savova Jan Hrubeš ČTK v pátek večer napsal, že Eurojust zajišťuje pouze zprostředkování výslechu přes videokonferenci a že výslechu se podnikatel nebrání.

„V současné době se soud i nadále zabývá možností zajištění účasti obžalovaného na hlavním líčení. Za tímto účelem oslovil Eurojust. Další postup ve věci nyní nelze předvídat, neboť ten bude záležet mimo jiné na výsledcích spolupráce s uvedenou institucí,“ napsal Wenig.

Hrubeš tvrdí, že není v kompetenci Eurojustu dostat Savova na soudní líčení do Česka. „(Eurojust) zajišťuje pouze koordinační součinnost, například zprostředkování výslechu prostřednictvím videokonferencí, což je právě tento případ. František Savov se výpovědi tímto způsobem nikdy nebránil, naopak sám o ni opakovaně žádal,“ uvedl Hrubeš.

V srpnu soud uváděl, že hlavní líčení začne letos na podzim. Podle justiční databáze Infosoud se však konalo pouze jedno neveřejné zasedání v září, další termíny zatím stanovené nejsou.

Wenig shrnul, že soud se veřejné projednávání procesu pokusil zahájit opakovaně. „Na první hlavní líčení se však nedostavil jeden z obžalovaných, a proto nebyly splněny podmínky pro jeho konání. Před druhým hlavním líčením zemřel jeden z obhájců, přičemž nový obhájce požádal o lhůtu k nastudování spisu,“ připomněl. „Následně probíhala komunikace s britskou stranou ohledně možnosti účasti jednoho z obžalovaných na hlavním líčení, která však nepřinesla žádoucí efekt,“ dodal mluvčí.

Kauza je obsáhlá, policejní spis bez příloh obsahuje 15 000 listů. Policejní vyšetřování trvalo 8,5 roku. Zahájení procesu zdrželo i to, že dvě původní předsedkyně soudního senátu byly z projednávání věci postupně vyloučeny pro podjatost. Obě tato usnesení pak ještě přezkoumával vrchní soud. Kauza nakonec připadla senátu soudkyně Danielly Sarah Sotolářové.

Mluvčí dozorového Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala doplnil, že další informace k věci nemá. Zmínil ale, že v mezidobí byla u jedné spoluobviněné schválena dohoda o vině a trestu.

Savov byl v Česku známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta. Za krácení daní a praní špinavých peněz mu hrozí pět až deset let vězení. V ČR je stíhaný jako uprchlý. Británie sice už v roce 2016 zamítla jeho odvolání proti rozhodnutí o jeho předání zpět do Česka, předání se ale nakonec neuskutečnilo. Podnikatel totiž v ostrovním státě požádal o azyl. Hrubeš ale tvrdí, že to není pravda a Savov o azyl nežádal.

Obžaloba tvrdí, že Savov a dalších deset obviněných způsobili českému státu škodu 653 milionů korun, která vznikla vyplácením nadměrných odpočtů DPH. Podnikatel v letech 2009 až 2012 údajně organizoval činnost ostatních stíhaných, mezi nimiž jsou další podnikatelé, ale také taxikář, starobní a invalidní důchodce nebo administrativní pracovnice. Právníky Savov podle obžaloby instruoval, aby vytvořili skupinu společností a ovládali ji pomocí bílých koní dosazených do funkcí jednatelů. Firmy EastMedia, Net Advert, Astra At a NetFriends podle státní zástupkyně nevykonávaly žádnou ekonomickou činnost, nevedly účetnictví a na finanční úřad podávaly prostřednictvím obviněných zcela fiktivní daňová přiznání.

Doporučované