Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Sněžku v neděli zasáhl vítr o síle orkánu. Podle měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu hory ráno v 05:18 dosáhl vítr v nárazu rychlosti 158,4 kilometru v hodině, tedy značně přesáhl hranici orkánu, která je 117,7 km/h.
V neděli v devět hodin bylo navíc na nejvyšší tuzemské hoře podle měřící stanice na poštovně minus 12,4 stupně, pocitová teplota však kvůli silnému větru klesla až na minus 23 stupňů Celsia. Vyplývá to z informací na webu poštovny.
Silný vítr tentokrát neovlivnil provoz lanovky na Sněžku, protože od 24. března do 30. dubna je kvůli pravidelné jarní odstávce mimo provoz. Jezdí jen o svátcích a vybraných víkendech, v provozu by měla být například o velikonočním víkendu od 18. do 21. dubna.
Sněžka má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často neodráží ráz počasí v Krkonoších. Na Sněžce jsou extrémní klimatické podmínky.
Lavinové nebezpečí platí i v dubnu
Mrazivo bylo nad ránem ale i u nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů. Podle Horské služby (HS) Krkonoše tam bylo ráno minus 12 stupňů Celsia, vítr dosahoval rychlosti 90 km/h a stále tam je okolo 70 centimetrů sněhu.
V Krkonoších v lavinových lokalitách platí nadále první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech Krkonoš je 50 až 90 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích a žlabech. Na jižních svazích je sněhu méně, jižní úbočí Sněžky a Kozích hřbetů jsou téměř beze sněhu.
„Po dnešním ochlazení o 15 stupňů se na povrchu utvořila ledová vrstva. Pokrývka se stabilizovala. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu,“ uvedl v ranní lavinové předpovědi Jiří Holeček z krkonošské HS.
V Krkonoších v Královéhradeckém kraji dnes končí lyžařská sezona. Naposledy se lyžuje v Peci pod Sněžkou a ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně. Ostatní areály v kraji již sezonu ukončily.
Do Česka o víkendu po několika teplých dnech dorazil arktický vzduch, prudce se ochladilo a Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazy ve vegetačním období. Platí zatím do pondělního rána.
V noci mrzlo víc v Čechách, kde teploty v nížinách klesly nejčastěji na minus jeden až čtyři stupně Celsia, v údolích i k pěti stupňům pod nulu. Na Moravě a ve Slezsku bylo tepleji, minima se tam pohybovala většinou kolem minus jednoho stupně. Pomohl silnější vítr a větší oblačnost.