Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Česká a ukrajinská policie by mohly snáze spolupracovat v boji proti trestné činnosti. Budou moci například zakládat společné týmy a vysílat styčné důstojníky. Umožnit jim to má nová smlouva mezi oběma zeměmi, kterou ve čtvrtek v úvodním kole projednávání podpořila Sněmovna. Před závěrečným schvalováním se smlouvou bude zabývat sněmovní zahraniční výbor.
Vzájemnou spolupráci dosud upravuje dohoda z roku 1997, která je podle vlády zastaralá. Nová smlouva upravuje i působení týmů pro identifikaci obětí například v důsledku útoku. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) poslancům řekl, že nová úmluva je potřebná mimo jiné kvůli zvýšenému počtu Ukrajinců v Česku v důsledku ruské agrese.
„Smlouva vytváří právní rámec pro spolupráci bezpečnostních orgánů při prevenci a odhalování trestné činnosti, při zjišťování pachatelů trestných činů, při zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti a pro spolupráci v oblasti boje s nelegální migrací,“ uvádí vláda. Podmínkou pro spolupráci podle smlouvy nebude to, aby čin byl trestný v obou zemích, ale stačí, pokud půjde o trestný čin v jedné zemi.
Podle opozičních politiků je smlouva potřebná. Stínová ministryně vnitra ANO Jana Mračková Vildumetzová si již dříve postěžovala, že vláda o podpisu smlouvy předem neinformovala. Podle Radka Kotena (SPD) vzájemný přístup obou zemí do databází je kvůli ukrajinské verzi pravidel ochrany osobních údajů problematický. Může narážet na neochotu sdílet informace i místní ukrajinskou korupci.
Dokument také upravuje možnost vysílat konzultanty k příslušným orgánům druhého státu. Bude možné vytvářet společné týmy, ale nikoli vyšetřovací týmy. Pracovníci druhého státu se budou moci zapojit do společných hlídek nebo pracovních skupin a půjde hlavně o podpůrnou činnost nebo poradenství. „Ukrajinský právní řád v současné době neumožňuje vyslat na území cizího státu nebo přijmout na vlastní území pracovníky, kteří by mohli vykonávat (omezené) policejní pravomoci,“ uvádí vláda. Smlouva upravuje také vysílání styčných důstojníků, kteří se kvůli námitkám ukrajinské strany ve smlouvě budou nazývat oprávnění zástupci.
Podle smlouvy budou obě země spolupracovat při identifikaci obětí „hromadných havárií a jiných událostí“. Patří sem i možnost vyslat speciální tým na území druhého státu. Podle důvodové zprávy půjde třeba o oběti útoku jednotlivce nebo skupiny útočníků. Vláda uvádí, že je to jediná z takzvaných zvláštních forem spolupráce, kterou byla ukrajinská strana ochotná akceptovat.