Hlavní obsah

Sněmovna odmítla projednat Babišův návrh na zmrazení platů politiků

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

S ohledem na záporný postoj koaliční většiny Sněmovna neschválila program mimořádné schůze, kterou nechalo hnutí ANO k novele svého předsedy svolat.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Sněmovna dnes neprojednala předlohu předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše o pětiletém zmrazení platů vrcholných politiků. Jednání vyplnilo necelou hodinu. Výsledek hlasování se předem očekával.

Babiš svůj návrh v jeho úvodu hájil. Vládní platovou novelu s růstem o skoro sedm procent označil za „klasickou ukázku kolosální arogance, neskutečné asociálnosti a naprosté neschopnosti“. Kritizoval ji také předseda dalšího opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, jenž rovněž prosazuje zmrazení platů na pět let. Babiš, Okamura a další řečníci s přednostním právem vystoupili ještě před hlasováním o programu mimořádné schůze.

Předseda ANO vyčetl vládě inflaci i propad reálných mezd. „Vy nemáte tušení, pane premiére, jak normální lidé žijí,“ uvedl. Obdobně se vyjádřila předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Návrh na zvýšení platů politiků v nynější situaci působí jako z jiného světa, míní. Za lež pak Babiš označil tvrzení, že po pěti letech by platy vrcholných politiků skokově vzrostly. Pět let je podle něho dostatečná doba na to, aby se schválila nová pravidla pro výpočet platů ústavních činitelů.

Heslem vlády podle Okamury je, že na důchodce peníze nejsou, ale na vládu a poslance jich je dost. „Máte mozek v peněžence a na svět se díváte škvírou ze svého bankovního účtu,“ prohlásil. Vládu vinil z toho, že nemá špetku sebereflexe. Šéf poslanců SPD Radim Fiala zapochyboval o tom, že je Česko v takové ekonomické situaci, aby bylo možné zvýšit platy politiků byť jen o jedno procento.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v reakci na vystoupení opozičních řečníků upozornil na to, že mechanismus stanovování platů ústavních činitelů podle vývoje platů a mezd v ekonomice už existuje. „Je objektivní, má dvouleté zpoždění,“ řekl.

Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila zmrazení platů politiků na let minulý týden jednání rozpočtového výboru o vládní platové novele. Vyplývá z ní, že by se plat například řadového zákonodárce zvýšil příští rok o 7100 korun na 109 500 Kč měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365 000 Kč, o 23 800 korun víc než teď. Vlnu kritiky vyvolal především původní návrh, podle kterého by platy vrcholných politiků vzrostly skoro o 14 procent.

Nastavením platů se politici musejí zabývat kvůli květnému zásahu Ústavního soudu. Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů, jak je přinesl konsolidační balíček, odporuje ústavnímu pořádku. Spočívalo v trvalé změně základního koeficientu, kterým se platy ústavních činitelů vypočítávají, ze tří na 2,822. Ústavní soud pak ale také upozornil, že ústavností snížení platů politiků se nezabýval.

Doporučované