Článek
K platnosti je třeba ještě podpis prezidenta. Senátoři chtějí posoudit, zda je smlouva v souladu s českou ústavou. Na síti X to dnes oznámil senátor Václav Láska (SEN 21).
Ústavní soud by podle něj měl rozhodnout o tom, zda je smlouva lidskoprávní, a stane se tedy součástí českého ústavního pořádku, což při projednávání ve Sněmovně odmítl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Soud by měl také posoudit, zda je smlouva vyvážená, a nikoli jednostranně výhodná pro Vatikán, zda je v souladu s ústavně zaručenou svobodou náboženského vyznání a zda je zpovědní tajemství pojato tak, že jen církev bude určovat, kdo je jeho nositelem.
Skupina senátorů se na Ústavní soud kvůli přezkumu obrátila dříve, než o podpisu smlouvy kvůli dokončení její ratifikace rozhodne prezident Petr Pavel. Prezident své stanovisko zatím neřekl. Chtěl vyčkat, až se senátoři obrátí na soud, teprve poté zváží další kroky.
Sněmovna ve čtvrtek i přes výhrady kvůli pasážím o zpovědním tajemství schválila ratifikaci smlouvy mezi ČR a Vatikánem, stejně v lednu postupoval i Senát. Dolní komora přitom odmítla žádost Pirátů o odklad schvalování kvůli předběžnému soudnímu přezkumu souladu smlouvy s ústavním pořádkem. V doprovodném usnesení uvedla, že záměrem jejího souhlasu se smlouvou nebylo rozšiřovat institut zpovědního tajemství nad rámec platného právního řádu. Současně požádala vládu o to, aby pokračovala v opatřeních na ochranu obětí zneužívání a dojednala s církvemi vymezení okruhu pastoračních pracovníků.
Pro smlouvy hlasovalo 92 ze 152 přítomných poslanců, proti jich bylo devět. Smlouvu podpořili zástupci všech poslaneckých klubů, přičemž proti byli jednotně pouze Piráti a poslanci SPD se hlasování s výjimkou Jaroslava Foldyny zdrželi, podobně jako polovina poslanců ANO. Pro schválení smlouvy byli jednotně pouze poslanci vládních stran.