Hlavní obsah

Lepší místo nenajdete, lákal hejtman Kuba šéfy Rolls-Royce kvůli továrně

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Zařízení Britů by mohlo vyrůst na dohled Temelína.

Britská společnost Rolls-Royce, jež společně s ČEZ chce vyvíjet a vyrábět malé modulární reaktory, uvažuje o umístění části produkce v Českých Budějovicích.

Článek

Na malém letišti v Českých Budějovicích, které má za sebou první rok fungování jako plnohodnotné mezinárodní letiště, je teď klid. Po ukončení letní sezony se čeká na rozjezd zimních letů do Egypta. V úterý tu ale bylo živo, ačkoliv podle prázdných cedulí s odlety i přílety se žádné letadlo na ranveji nečekalo.

Ve VIP salonku v odletové hale byla velká sešlost –⁠⁠⁠ setkali se tu manažeři energetické firmy ČEZ, vedení Jihočeského kraje a šéfové britské společnosti Rolls-Royce SMR. Řeč byla o jaderné energetice a malých modulárních reaktorech, který chce ČEZ společně s Brity vyvíjet a vyrábět. Proč se ale kvůli tomu scházejí zrovna tady?

Rolls-Royce: Pokračujme v jaderné tradici regionu

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) skrz prosklenou stěnu salonku ukazoval generálnímu řediteli Rolls-Royce SMR Chrisi Cholertonovi rozlehlé pozemky okolo letiště, které patří kraji. „Uděláme všechno proto, abyste tady postavili továrnu na moduly. Co nejrychleji vyřídíme všechna povolení. Když si vezmete, jak je dnes obtížně cokoliv kdekoliv postavit, tak lepší lokalitu v Evropě snad ani nemůžete najít,“ přesvědčoval Kuba britské manažery.

Ředitel Cholerton se usmíval a nasadil zdvořilý tón. Nejvíc si pochvaloval výjimečnou podporu pro jadernou energetiku v Česku. „Továrny na moduly a různé části elektráren chceme mít ve více zemích. V jižních Čechách, kde je Temelín a spousta odborníků, chceme pokračovat v jaderné tradici regionu, vytvořit nová místa a vybudovat součást budoucího dodavatelského řetězce,“ řekl šéf firmy Rolls-Royce SMR, ale už bez dalších podrobností.

Foto: Profimedia.cz

Hejtman Kuba ukazuje plány na možné plochy pro stavbu britského zařízení.

Co přesně vyroste na volných lánech kolem českobudějovického letiště, ještě není definitivně jasné. „Každopádně určitě chceme mít v Česku nějaké součásti dodavatelského řetěze,“ ujistila Sophie McFarlane-Smithová z britské firmy.

Může to být továrna na výrobu části elektráren, nebo třeba také nějaké školicí či dokonce výzkumné středisko. I to je možné, protože dvacet kilometrů odsud, v Temelíně, by měl vyrůst první malý modulární reaktor. Pokud by se kromě toho Britové rozhodli usadit i na pozemcích u letiště, byl by to pro Česko úspěch.

Malé modulární reaktory (SMR)

  • Jednotky do 300 megawattů výkonu, lze je řetězit do větších celků.
  • Reaktory se mají vyrábět sériově v továrnách a na lokalitu dopravovat hotové.
  • Mají být bezpečnější: po spotřebování jaderného paliva je možné celé jednotky vyměnit a použité palivo z nich likvidovat opět v továrnách. Většina bloku je pod zemí, což omezuje možnosti havárií.
  • Stavby jaderných elektráren by s nimi byly rychlejší, a tudíž méně nákladné.
  • Pro SMR se připravují vlastní licenční a regulační standardy i nová legislativa.

Vždyť vláda i opozice se vzácně shodují, že modernizace tuzemské ekonomiky musí stát na dvou hlavních směrech. Prvním je výroba čipů, což se už daří –⁠⁠⁠ americký výrobce polovodičů Onsemi rozhodl, že rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. A druhým pak zapojení do výroby a vývoje modulárních reaktorů, které jsou kvůli očekávané rychlejší a tudíž i levnější výstavbě považovány za budoucí trend v energetice.

Polostátní společnost ČEZ kvůli tomu spojila síly s Rolls-Royce SMR při zavádění technologie malých modulárních reaktorů. „My jsme si mohli říct, že budeme jenom zákazníkem, který si prostě koupí nějaký reaktor. Rozhodli jsme se ale, že bude daleko výhodnější, když se staneme součástí potravinového řetězce, a budeme se podílet i na vývoji a výrobě. Pak je můžeme exportovat do celého světa,“ vysvětluje Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika ve skupině ČEZ.

Problém nové technologie je, že je stále ve vývoji. Kromě Číny v žádné zemi na světě malé modulární reaktory doposud nezískaly nezbytnou licenci. Jejich kouzlo má být v tom, že ze 70 procent se elektrárna vyrobí v továrně po částech-modulech, jež se pak dovezou na místo a smontují jako lego. To má zrychlit výstavbu, která se dnes u všech klasických jaderných elektráren na světe neúnosně protahuje a prodražuje.

Šéf jaderného výzkumu ÚJV v Řeži u Prahy Martin Ruščák si myslí, že Britové se v Česku nakonec určitě usadí, protože dobře vědí, že podmínky, které tady mají, jinde nenajdou. „Tady je silný a zkušený provozovatel jaderných elektráren. Tady je silný jaderný dozor. Tady je silný výzkum i fakulty, řada odborníků. Tady je silný jaderný průmysl, hlavně v Plzni. A v neposlední řadě široká podpora politické scény i veřejností. Tohle všechno fakt jinde není,“ říká Ruščák.

Doporučované