Článek
Místní si rok staré události, k nimž došlo v Klánovickém lese, připomínat raději nechtějí. Žádné vzpomínkové akce se podle starostky Aleny Kolovrátkové (Klidné Klánovice 22) nechystají.
„Pořád to máme v živé paměti, žádnou oficiální akci i vzhledem k citlivosti událostí neplánujeme,“ říká pro Seznam Zprávy starostka.
Po pachateli z Klánovického lesa, který bezcitně zavraždil otce a jeho dvouměsíční dceru, policisté usilovně pátrali, na stopu je přivedla použitá zbraň a okruh podezřelých se postupně zužoval, vraha ale až do střelby na FF UK neodhalili.
„Byla to hrůza, na všechny padl strach. V prvních dnech nebylo jasné, jestli můžeme vstupovat do lesa,“ vzpomíná Kolovrátková. Starostka nicméně zdůrazňuje dobrou práci, kterou tehdy podle ní odvedli kriminalisté.
Lidé vybrali přes 12 milionů
Vražda, jejíž oběti si pachatel vybral náhodně, vzbudila velkou pozornost. Na pomoc pozůstalým po obětech střelby z Klánovického lesa vznikla sbírka. Téměř 13 tisíc dárců přispělo dohromady víc než 12 miliony korun.
„Cítila jsem to tak před rokem a i zpětně mohu říct, že práce policie byla naprosto profesionální. Vše s námi komunikovali tak rychle, jak to jen šlo,“ sděluje starostka.
Policie na případ nasadila tým několika desítek nejzkušenějších kriminalistů, do pátrání po stopách v lese se zapojily stovky policistů z několika krajů včetně psovodů se psy či policistů na koních.
Chybělo pár dní, přiznává kriminalista
První policejní úkony před rokem popsala autorovi textu také svědkyně události, která byla podle svých slov zhruba 200 metrů od místa, kde vrah střílel.
„Asi do patnácti minut přijeli první policisté. Hned za nimi jela záchranka. Dovedla jsem je k těm ležícím osobám v lese, které se poté pokusili resuscitovat. Mezitím už se do lesa dostalo dalších asi patnáct policistů se samopaly a postavili se na všechny hranice cest, co tam vedou,“ uvedla před rokem svědkyně webu iDNES.cz.
Policisté hledali pachatele v lese zhruba dvě hodiny, poté nasadili také vrtulník s termovizí. Mezitím vyslýchali svědky události, kteří byli v době střelby v okolí.
„Musím říct, že chování policie bylo vzhledem k situaci profesionální a velmi lidské,“ doplnila svědkyně. Samotní policisté, kteří byli před rokem na místě, se k případu vyjadřovat nemohou. Podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové čekají, až budou hotové všechny vyšetřovací zprávy a právní úkony.
To, že v Klánovicích vraždil mladík, který později zabíjel i na pražské filozofické fakultě a nakonec spáchal sebevraždu, prokázala balistika, střelec se navíc k této vraždě přiznal i v dopise, který zanechal v místě svého bydliště.
Šéf oddělení vražd pražské policie Aleš Strach prohlásil, že podezřelý ze střelby na fakultě figuroval v prověřované skupině podezřelých z Klánovic. Den po masakru na fakultě uvedl, že chybělo pár dní, aby se další tragédii zabránilo.
„Taktika směřuje k tomu, že musíme dělat okruh, který je pro nás ten nejpodstatnější a nejzájmovější. Proto jsme ho rozšiřovali z terénu od Prahy dál. Náš podezřelý bydlel ve Středočeském kraji,“ řekl Strach 22. prosince. V červnu na slyšení bezpečnostního výboru Sněmovny svá slova zopakoval.
„Chybělo nám pár dní,“ zopakoval v červnu Strach s tím, že vylučovací metodou by odhalili pachatele, který se zabil po střelbě na fakultě, v řádu dnů.
Klánovický les vrahy přitahuje
Klánovický les, někdy též zvaný Vidrholec, je největší na katastru Prahy, má 280 hektarů. A tragédií už zažil více. Místní, se kterými redakce Seznam Zpráv mluvila, to připisují právě jeho velikosti. Les je rozlehlý, navíc protkaný hustou sítí stezek, pěšin a cest. V dávné minulosti byl dokonce spojován s loupežníky, kteří v něm přepadávali cestující na císařské silnici.
Co všechno se v lese stalo za poslední léta? V živé paměti mají obyvatelé „klánovického vraha“. Tak se začalo říkat Oldřichu Konrádovi, když v červnu 2014 zastřelil amatérského hledače kovů. Muž se shodou náhod dostal do okolí skrýše, v níž si Konrád schovával lup z desítek krádeží v rodinných domcích. Vrahovi se podařilo rok a půl skrývat. Po dopadení se recidivista policii přiznal a u soudu pro sebe žádal přísnější trest.
Událost se později stala inspirací pro seriál Případy 1. oddělení, konkrétně pro díl Střihač ve třetí řadě.
Les vrahy přitahuje, i když v něm nemusí zrovna vraždit. Před devatenácti lety se v Klánovickém lese schovával David Lubina, vrah, který zastřelil střihače TV Nova Michala Velíška. Lubinu podle jeho výpovědi varoval známý, jeho jméno však nikdy neprozradil.
„Jediné místo, které jsem svým způsobem důvěrněji znal, bylo okolí Klánovic a Šestajovic, tak jsem se rozhodl zakopat tam,“ vypověděl Lubina na policii. Tu po zadržení i ke své zemljance dovedl, vrah se skrýval pouze několik set metrů od obydlené oblasti.
Policii na Lubinovu stopu přivedl jeho další známý. Díky němu zjistila, že pobývá někde u Klánovic. Nejprve se ho tam chystala zadržet na nádraží, ale to se nezdařilo. Nakonec byl zadržen ve stanici metra Černý Most. V poutech skončil tři týdny po vraždě.
Historie Vidrholce
Hustý les odedávna poskytoval útočiště nejrůznějším lapkům a zlodějům, kteří okrádali bohaté obchodníky a poutníky putující po zemské silnici. Jedna z nejstarších zmínek o loupežnících pochází už z roku 1142, kdy nechal kníže Vladislav les od loupežníků vyčistit. V 17. století ve Vidrholci nějakou dobu pobýval i známý lupič Petrovský se svou tlupou.
„Důležitým okamžikem bylo vyhlášení odměny za dopadení Lubiny v televizi Nova. Policii se přihlásil člověk, se kterým byl Lubina jako jedním z mála v kontaktu. Ani tomu však nedůvěřoval natolik, aby mu prozradil, kde konkrétně se nachází. Tento svědek začal s vidinou odměny s policisty spolupracovat a Lubinu nasměroval na již zmíněný Černý Most,“ vysvětlil vyšetřovatel Pavel Rosák.
„V době zadržení působil jako zoufalec. Věděl, že se po něm pátrá, a už nevěděl, kudy kam,“ dodal.