Článek
U kulatého stolu na půdě Senátu debatovali odborníci a zástupci horní komory o tom, jak budou porody mimo zdravotnická zařízení zakotveny v zákoně. V Česku zakázané nejsou, zároveň ale nemají žádná pravidla. Podle zářijového rozhodnutí Ústavního soudu u domácích porodů mohou bez postihu pomáhat i porodní asistentky.
Odborníci přitom jasně stojí za tím, že bezpečné je rodit pouze ve zdravotnickém zařízení. Jako největší rizika zmiňují hlavně závažné komplikace, ke kterým může v domácím prostředí dojít. A to i v situaci, kdy je matka zdravá.
„Je důležité si uvědomit, že i to, co se může jevit jako nekomplikovaný, fyziologický porod, se může zvrtnout,“ vysvětloval Jiří Knor, lékař a člen Společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČSL JEP).
„Bojím se, že přijde něco, co už nezvládnu“
Knor mluvil i jako zástupce zdravotnické záchranné služby, sám sanitkou jezdí přes 30 let. „Dělám záchranáře už dlouho a stejně se bojím, že přijde něco, co už nezvládnu. A to může být přesně případ domácích porodů,“ sdělil Seznam Zprávám. „Sám si věřím opravdu dost, i například v resuscitaci novorozenců, ale nejsem gynekolog ani porodník. Jsou chvíle, ve kterých je potřeba někdo, kdo zvládne třeba císařský řez do pěti minut. A i kdybychom navýšili kapacity, dvakrát nebo třikrát, tohle nejsme schopní zajistit,“ obává se.
Podobně to vidí i Jan Janota z České neonatologické společnosti (ČNS). „Domácí porod představuje rizika nesrovnatelná s porody ve zdravotnickém zařízení,“ řekl během rozpravy.
Představil i soubor podmínek, které by podle ČNS měly být ukotveny v připravovaném zákoně. Patří mezi ně například dostupnost oxytocinu i u rodiček doma nebo definice, kdo za případné komplikace u domácího porodu může. „Pokud se nedodrží naše podmínky, budeme protestovat, aby domácí porody vůbec legálně probíhaly,“ varoval.
Ministerstvo zdravotnictví ale nestihne do konce volebního období problematiku legislativně upravit. Uvedla to ředitelka právního odboru resortu Barbora Lindová.
Domácí porody se nehlásí
Podle odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) došlo loni mimo porodnice téměř k 1200 porodům, což je zhruba jedno procento z celkového počtu. Oficiálně ohlášeno, což je povinnost každého zdravotníka přítomného u porodu nebo prvního, který ošetří novorozeně, jich ale podle instituce bylo pouze 54. „Objektivní závěr je, že se to nehlásí,“ dodal ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.
Podle nálezu Ústavního soudu porod doma z hlediska právní úpravy nelze považovat za poskytování zdravotní péče, na rozdíl od porodu, který asistentka vede ve zdravotnickém zařízení. Nevztahují se na něj tak garance, které se pojí s běžnou zdravotní péčí, a rizika nese matka, případně ženy, které jí pomáhají.