Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Podle ministra zdravotnictví je černý kašel u nás v současné době na vrcholu, a to může trvat ještě několik týdnů. Státní zdravotní ústav letos registroval už 3084 případů. Více případů černého kašle než nyní bylo u nás podle údajů ze Zdravotnických ročenek ČR naposledy v roce 1963. Odhaduje se, že nás čeká rekordní rok.
„Epidemii tu ale určitě nemáme,“ prohlásil v pořadu TV Nova ministr Vlastimil Válek.
Kvůli zvýšenému množství případů onemocnění by se podle něj měly nechat přeočkovat všechny děti od 10 do 15 let a také senioři. Důležitou skupinou jsou podle ministra zdravotnictví rovněž těhotné ženy. Pokud se nechají přeočkovat, narodí se jim děti s protilátkami.
Podle místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Karly Maříkové (SPD) se lékaři zatím nepotýkají s návalem pacientů, kteří o očkování mají zájem. V pořadu také uvedla, že podle ní není nutné přeočkovat celou populaci. Upozornila ovšem na to, že černý kašel má vysokou infekčnost, což může být kvůli klesající proočkovanosti problém.
Poslankyně hnutí SPD projevila názor, že vliv na šíření černého kašle může mít i migrační vlna z Ukrajiny, protože u uprchlíků je podle Maříkové proočkovanost nižší.
Tuto její domněnku ale ministr zdravotnictví vyvrátil. Podle něj data ukazují, že je naopak proočkovaost ukrajinských dětí v Česku vyšší než u dětí českých.
„Nemohou za to vůbec uprchlíci, a už vůbec uprchlíci z Ukrajiny,“ řekl Válek.
Nakažení černým kašlem jsou ve všech věkových skupinách. Nejvíce nemocných, podle dat Státního zdravotního ústavu 2273, je mezi mladými ve věku 15 až 19 let, zhruba třetinová nemocnost je mezi nejmenšími dětmi a dětmi od 10 do 14 let.
Jak se černý kašel projevuje
Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest. Zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku, ale třeba také krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. Záchvat kašle někdy končí zvracením (dávivý kašel).
Zdroj: Státní zdravotní ústav (SZÚ)