Článek
Reportéři Seznam Zpráv vyrazili autem během hlavní turistické sezóny do Chorvatska. Zvolili tradiční a nejrychlejší cestu na Jadran. Z Prahy přes Brno, Mikulov a Vídeň. Poté mířili na jih přes rakouský Graz, slovinský Maribor a jejích cílovou destinací byl poloostrov Istrie na severu Chorvatska.
Cesta trvala i s přestávkami jedenáct hodin. Nejhorší částí byla již tradičně jízda po českých silnicích a dálnicích. Hned za Prahou je na D1 zúžení a jelikož doteď není Česko a Rakousko propojeno dálnicí, před Mikulovem až ke státním hranicím řidiči jedou krokem kvůli dlouhým kolonám.
Trasa reportérů Seznam Zpráv do Chorvatska:
Tankujte v Česku nebo až v Chorvatsku
Nejvýhodnější je pro řidiče cestou na jih natankovat ještě v Česku anebo poté až v Chorvatsku.
„Ve Slovinsku je to o nějaké dvě koruny i víc na litru a Rakousko je pro nás tradičně trošičku dražší. Zase o nějaké ty 3 korun,“ upozorňuje mluvčí ÚAMK Igor Sirota. Rakouské čerpací stanice chtějí za litr benzínu 38,50 korun a za litr nafty 36,90 korun.
Během průjezdu Rakouskem reportéři narazili i na čerpací stanice, kde stál litr nafty od 39 korun za litr až po 49 korun. Benzín to samé.

Chorvatsko-slovinské hranice.
Zdražení dálničních známek
Kromě tankování musí řidiči počítat i s výdaji na dálniční známky. Rakousko je zdražuje každoročně, většinou však o malé částky. Letos je to zhruba tříprocentní navýšení. Desetidenní elektronickou známku lze koupit na oficiálním e-shopu za 9,90 eur, tedy v přepočtu zhruba 236 korun, což je zdražení proti loňsku při aktuálním kurzu asi o sedm korun.
Online dálniční známky pro fyzické osoby na rakouské dálnice začínají platit až 18 dní po zakoupení. Výhodu mají podnikatelé, kterým platí ihned po nákupu.

Prodej 10denní rakouské dálniční známky na hranicích.
V Rakousku také stále platí vedle elektronické známky i papírová, kterou si řidiči vylepí na čelní sklo. Běžně jsou k dostání na hranicích. Motoristé ale za ně zaplatí víc. Například jeden český prodejce prodává desetidenní známku za 358 korun.
„Buď jste podnikatel a elektronická dálniční známka platí okamžitě, nebo si ji zakoupíte u některých oficiálních prodejců, jako jsme například my. Třetí výjimka je, kdy známka platí okamžitě, jakmile přejedete hraniční přechod, například v Mikulově, tak je tam prodejna rakouských dálničních známek a tam si můžete koupit a bude vám platit okamžitě,“ vysvětluje mluvčí ÚAMK Sirota.
Ve Slovinsku je možné koupit už pouze elektronickou dálniční známku. I tady v červnu mírně podražila. Týdenní stojí 16 euro (381 korun) a měsíční 32 euro (763 korun).
Je možné si ji koupit také na prodejních místech hned za hranicemi, buď na oficiálních místech nebo třeba čerpací stanici.
Týden v penzionu za 40 tisíc korun
Během cesty na jih potkávají reportéři Seznam Zpráv hned několik aut s českými turisty. Na parkovišti zrovna obědvá paní Jitka s dvěma syny. Vracejí se po týdenní dovolené na chorvatské Istrii.
„Zdražilo se všude, v Čechách i v Chorvatsku. Dovolená splnila očekávání, byli jsme ubytování v klasickém penzionu, kde bylo více rodin. Ubytování stálo 17 tisíc korun, bylo to za týden a byl tam i bazén. Celkově nás dovolená vyšla, odhaduji, na 40 tisíc korun se vším,“ a dodává, jak se na místě stravovali.
Paní Jitka se syny byla na týdenní dovolené v Chorvatsku.
„Jídlo jsme řešili půl restaurace, půl jsme si vařili nebo grilovali. S tím jsme počítali, takto to řešíme každý rok. Letos mě potěšil rychlejší průjezd hranic,“ chválí si Jitka to, že na slovinsko-chorvatských hranicích už nejsou kontroly.

Na hranicích už nejsou žádné kontroly. Policista už je jen papírový.
Dovolenou v Chorvatsku měla za sebou i jedna rodina ze Slovenska.
„Byli jsme ve městě Poreč na Istrii. Ceny jsou možná trošku vyšší oproti minulému roku. Zmrzlina stojí 2 eura (47 korun), čepované pivo je kolem tří eur (71 korun). Ceny v restauracích, špagety 10 euro (238 korun), ryba pro dvě osoby 45 euro (1071 korun). Ceny lehátek tam, kde jsme byli, se pohybovaly od 7 do 10 eur (166-238 korun) za den, to je dost. Leželi jsme na ručníku,“ říká pan Braňo.
Za ubytování v apartmánu zaplatili 135 euro (3212 korun) za čtyřčlennou rodinu. Za celou dovolenou včetně jídla a nákladů na cestu dala rodina 2 tisíce euro (47 605 korun).
Rodinu ze Slovenska vyšla dovolená v Chorvatsku na 47 tisíc korun.
Praha-Umag: Náklady necelé tři tisíce
Z Prahy do Umagu reportéři Seznam Zpráv zaplatili za rakouskou a slovinskou dálniční známku 617 korun. V Chorvatsku se dálnicím vyhnuli. Během cesty projeli 56 litrů nafty, tedy pohonné hmoty vyšly zhruba kolem dvou tisíc korun. Celkové náklady na cestu nepřesáhly tři tisíce korun.

Chorvatsko se stalo součástí schengenského prostoru, a na hranicích se Slovinskem a Maďarskem proto byly zrušeny hraniční kontroly.
Chorvatsko vstoupilo v lednu do eurozóny a schengenského prostoru, nicméně letos očekává rekordní turistickou sezonu, která by mohla překonat dosud tu nejúspěšnější z předcovidového roku 2019. Podle předsezónních odhadů zamíří letos do země na Jadranu až milion Čechů.