Hlavní obsah

Pro alespoň pár měsíců povinné vojny je velká část čtenářů

Foto: Seznam Zprávy

Povinná vojenská služba v Česku skončila před dvěma desetiletími. Ilustrační fotografie.

Před dvaceti lety skončila povinná vojenská služba, teď se však v souvislosti s válkou na Ukrajině diskutuje o jejím možném návratu. Čtenáři se přou, zda by se povinná vojna měla znovu zavést, nebo je v dnešní době přežitkem.

Článek

Redakce Seznam Zpráv vybrala do Fóra čtenářů zajímavé názory z diskuze u článku, který se věnuje konci povinné vojenské služby i úvahám o jejím možném znovuzavedení. „Zavádět povinnou vojenskou službu si nepřeje nikdo, ale pravda je, že pár stovek/tisíců profesionálních vojáků těžko občany na území ČR ochrání,“ píše například Hana Jeřábková. Naopak jiní čtenáři si myslí, že povinné odvody nejsou odpovědí.

Otto Matouš: V Izraeli je vojenská služba povinná od 18 let na tři roky pro muže a na dva pro ženy. Izrael je země, která se umí ochránit. Pokud to budeme chtít také, nebudou stačit pouze špičkové zbraně, ale bude potřeba také dostatek lidí, kteří alespoň nějaké zbraně budou umět ovládat. Spoléhat se na to, že nás někdo ochrání, se nemusí vždy vyplatit.

  • Venca Holub (reaguje): Izrael je stále ve stavu ohrožení, proto nemůže být správným příkladem, ale u nás by měla být také stále a rok by na výcvik stačil, jen by musel být smysluplně naplněn výcvikem a ne buzerací. Zvládnout novou techniku by se také naučili jako tehdejší záložáci, jsou to jen výmluvy, takže nejsme na případný konflikt vůbec připraveni a na to naše vzdávání se na milost a nemilost to úplně stačí, takže se vlastně stejně nic neděje.

Hana Jeřábková: Zavádět povinnou vojenskou službu si nepřeje nikdo, ale pravda je, že pár stovek/tisíců profesionálních vojáků těžko občany na území ČR ochrání. Nicméně měsíční vojenský výcvik by bylo vhodné zavést, aby se chlapi dokázali zorientovat a zacházet se stávajícími zbraněmi, protože věda a technika „pokročily“.

Libor Kosour: Válka na Ukrajině vyvrátila tvrzení některých armádních „odborníků“, že půlroční vojenská služba nemá smysl, protože nestačí na ovládnutí moderních vojenských systémů. To je sice pravda, ale ukázala se naprostá potřeba i obyčejné pěchoty. O půlročním výcviku se může bojujícím ukrajinským i ruským vojákům jen zdát. Po několika týdnech výcviku jdou na frontu. Co by za to obě strany konfliktu daly, kdyby měly vojáky s půlročním výcvikem.

Lukáš Dvořák: Ano, je na čase, aby opět v rozumné a zkrácené formě byla povinná vojenská služba zavedena pro všechny mladé muže a ženy a naprosto bez výjimky. Základní dovednosti a znalosti jsou naprosto klíčové a nikdo nikoho nebude nutit k obraně v první linii, ale podpora skutečných vojáků je nesmírně důležitá. Jen úplně nevím, jak se na to budou tvářit rodiče našich „mamánků a barbín“ a i oni samotní. Sláva všem v aktivních zálohách a buďme na ně hrdí!

  • Anna Němcová (reaguje): A z čeho to chcete platit? Postavit nové kasárny, platit jejich provoz, zajistit oblečení a výzbroj pro tolik lidí. Nejspíš i nějaký žold. Když se mají na armádu teď vyčlenit 2 procenta, tak s tím mají všichni problém.

Pavel Vrabec: Zaplať pánbůh, že už to skončilo. Rok mladý, rok starý mělo sice své „kouzlo“, které lampasáci vřele podporovali, aby se udržel na rotách pořádek, ale popravdě to bylo k ničemu a stát to stálo spoustu peněz. Obnovovat povinné odvody je holý nesmysl. Při dnešní moderní technice a složitosti ovládání by ti vojíni byli jen snadný cíl pro nepřítele.

Fórum čtenářů

Redakce Seznam Zpráv vybírá nejzajímavější příspěvky z diskuze čtenářů (některé mohou být redakčně kráceny). Zajímají nás vaše názory na aktuální témata a vážíme si diskutérů, kteří debatují slušně, k věci a dodržují kodex diskuzí SZ.

Své postřehy k tématu můžete redakci Seznam Zpráv také psát na e-mail forumctenaru@sz.cz.

Karel Křižanovský: Dva roky v takových podmínkách, jako jsme měli my, bych nepřál ani svému nepříteli. Pokud jste nebyl svazák, redaktor závodního časopisu Rudá vatra Jasánek, tak se vám chtělo kvůli rudé propagandě a nekonečným heslům v podobě „Sovětský svaz, mírová hráz“ zvracet. Moderní vojenský výcvik na šest měsíců si dovedu představit.

František Kšír: Povinné odvody jsou jinými slovy uzákoněným otroctvím. I obrana musí být založena na dobrovolnosti a dá se zatraktivnit různými způsoby tak, aby byl o výcvik zájem.

Miloslav Mraček: Myslím si, že by se měla ZVS vrátit. Aspektů je několik. Někdo to chce jen kvůli tomu, že mladí nemají respekt, zodpovědnost a tak, ale jde i o to, že pokud si chceme uchránit v případě konfliktu své území a život, musí být i dostatek lidí schopných naši zemi bránit. Víte, ony ty F35 nelétají jako dron, tank nejezdí na dálkové ovládání a prostě je potřeba mít na to lidi. Odvody jsou sice jedna věc, ale až se něco stane, tak nějaký ajťák spíše zastřelí někoho kolem sebe nebo si vypíchne oko, když nebude vědět co a jak, a za pár dní se toho moc nenaučí, to už bude pozdě.

Doporučované