Hlavní obsah

Pracovníci by měli mít přestávku nejpozději hodinu před koncem směny

Foto: knyazevfoto, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Během osmihodinové pracovní směny musí mít pracovník nejméně dvě pětiminutové až desetiminutové přestávky, při dvanáctihodinové čtyři.

Článek

Pracovníci by podle návrhu Ministerstva zdravotnictví (MZd) měli mít přestávku nejpozději hodinu před koncem směny. Novela nařízení o ochraně zdraví při práci, kterou ve středu projedná vláda, mění na žádost hygienických stanic také podmínky pro osvětlení pracovišť. Do české legislativy zapracovává i evropskou směrnici, která se týká ochrany před biologickými činiteli, nově mají být sledované také v laboratořích a v prostorech pro pokusná zvířata.

„Na základě jednání se zaměstnavateli a zástupci zaměstnanců je zachována délka trvání bezpečnostních přestávek pět až deset minut, doplněno však je, že poslední bezpečnostní přestávka se zařazuje nejpozději jednu hodinu před ukončením směny,“ uvedlo MZd, které materiál pro vládu připravilo.

Při poslední změně odbory v připomínkách namítaly, že pětiminutová přestávka není z medicínského hlediska dostatečná pro odpočinek a regeneraci zatěžovaných částí těla. V říjnu 2023, když se projednávalo současné znění nařízení platného od loňského ledna, také odbory nesouhlasily s tím, aby se při prodloužené 12hodinové směně navýšil maximální celkový limit břemen z deseti tun pro muže a 6,5 tuny pro ženy, který platí pro osmihodinovou směnu.

Stát se snaží chránit pracovníky před vznikem nemocí z povolání, jejichž četnost sleduje Státní zdravotní ústav (SZÚ). „Nejčastějšími faktory, které vedou k nemocem z povolání, jsou nadměrné jednostranné přetěžování, vibrace, prach s obsahem volného krystalického oxidu křemičitého a chemické i biologické faktory způsobující onemocnění kůže,“ uvádí k tomu SZÚ na svém webu.

Doporučované