Článek
Ve středu po 19. hodině dostali hasiči informaci o požáru v alzheimer centru v Roztokách u Prahy. V té době se už na sociálních sítích objevovaly fotky a videa hořící budovy či černého kouře, který z ní stoupal.
Na místě zasahovalo několik profesionálních jednotek jak ze středních Čech, tak z Prahy. Nechyběli ani dobrovolní hasiči.
„Požár byl značně rozsáhlý, bylo zapotřebí plynule dodávat velké množství vody k hašení, to se nám podařilo tím, že jsme zřídili na Vltavě čerpací stanoviště,“ popsala pro Seznam Zprávy zásah mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová.
Záchranáři vyhlásili ve středu večer kvůli požáru tzv. traumaplán, používaný u událostí s větším počtem zraněných.
Hasiči seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. Budova byla požárem zcela zasažena, vnitřkem už nebylo možné dostat se ven.
Zásah byl specifický hlavně tím, že klienti alzheimer centra nemohli hořící budovu opustit sami. „Na tom zásahu byla nejtěžší samotná evakuace, protože vesměs šlo o klienty, kteří byli imobilní, tím pádem nemohli s evakuací samovolně pomoci. Hasiči je museli ven z pokojů vynášet doslova na rukách,“ řekla mluvčí hasičů Fliegerová.
Na místo dorazili vyšetřovatelé, kteří spolu s policií a experty z Technického ústavu požární ochrany v Praze procházejí požářiště a zkoumají všechny skutečnosti, na jejichž základě bude stanovena příčina. Policie začala požár vyšetřovat pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.
Vyšetřovatel Libor Pospíšil uvedl, že v domě probíhala rekonstrukce plynové kotelny a že jde o důležitou informaci k prověření.
„Svědecké ohnisko máme v podstřešní části, v místě, kde byla plynová kotelna a docházelo k rekonstrukci, kdy firma tu kotelnu přesouvala do suterénu. To znamená, že nahoře demontovala jednotlivé komponenty kotelny a přesouvala je dolů,“ uvedl Pospíšil pro ČTK. Prováděly se podle něj svářečské práce i broušení.
Na místě je vyhlášen už 3. stupeň poplachu. Probíhají hasební práce z vnějšku budovy. Na místě zasahuje 17 jednotek, včetně @HasiciPraha. Probíhá evakuace osob z budovy. https://t.co/6lAkw6ZVok pic.twitter.com/ap4PpYLlkw
— HZS ScK (@HZS_ScK) June 1, 2022
Tragická událost si vyžádala dva mrtvé, dalších 55 lidí utrpělo zranění. Jde tak o jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky.
„Bohužel dvě oběti mě velmi mrzí a bude se to teď vyšetřovat. V tuto chvíli bylo započato vyšetřování, které bude velmi precizní a nechci předpovídat, jak dopadne,“ řekl poslanec a starosta Roztok Jan Jakob (TOP 09).
Nebýt profesionálního zásahu všech složek Integrovaného záchranného systému a pomoci dobrovolníků, byla by podle něj bilance ještě horší.
„Chtěl bych poděkovat dobrovolníkům, občanům, kteří byli v tu chvíli v okolí a neváhali pomoc, pomáhali složkám Integrovaného záchranného systému s evakuací desítek osob a tato pomoc byla pro úspěch zásahu taky klíčová. Všem moc děkuji a smekám před nimi.“
Všichni evakuovaní klienti jsou teď rozmístěni ve zdravotních a sociálních zařízeních v okolí a mají veškerou péči.
Podle předběžného odhadu napáchal oheň škodu asi 70 milionů korun.
Za posledních deset let si požáry v domovech důchodců nebo domech s pečovatelskou službou vyžádaly dva životy jednou, a to v lednu 2013. Při požáru domova s pečovatelskou službou v Příboru na Novojičínsku zemřely dvě seniorky a dalších pět lidí se zranilo. Neštěstí tehdy zavinila závada na přístroji, který zajišťuje přísun kyslíku.
V sociálních službách byl pak v historii České republiky nejtragičtější požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, kde v lednu 2020 zemřelo osm lidí, devátá oběť zemřela v dubnu 2020 v nemocnici, záchranáři tehdy ošetřili 30 lidí.