Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Premiér Petr Fiala (ODS) opakovaně mluví o tom, že by byl rád, aby ve volbách dostal ještě další čtyři roky. Prý proto, aby dotáhl změny, aby prolomil české prokletí výměny premiérů po každých volbách.
Je to jen sen? Či snad povinně ukazované sebevědomí? Anebo je reálné, že by se současná vládní sestava udržela u moci i po podzimních sněmovních volbách? Oslovení experti, kteří dlouhodobě sledují politiku a veřejné mínění, se shodují, že Fialovy šance jsou dnes minimální a možnost, že se udrží v čele vlády, dost nepravděpodobná.
Vyvolat strach z Babiše
„Šance nepochybně existuje, jak velká je, ale těžko odhadnout, protože to závisí na nejistých faktorech,“ říká politolog Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Fialovi by se muselo povést mobilizovat lidi a vyvolat strach z návratu Andreje Babiše (ANO). Dramatické varování například přes maďarsko-slovenskou cestou lze očekávat.
„Je dobré nezapomínat, že podpora Spolu se v posledních volbách výrazně zvýšila až těsně před nimi, kdy se k ní přiklonila řada voličů, pro které tato volební koalice rozhodně nebyla volba srdcem, ale snaha najít alternativu k Andreji Babišovi. Je otevřené, zda se to zopakuje či nikoliv.“
Ani to samotné by Spolu a Starostům nestačilo, aby se udrželi ve Strakově akademii. Zároveň by se musel zopakovat výjimečný efekt z minulých voleb, kdy propadly hlasy malých stran, které skončily těsně pod pěti procenty – sociální demokracie, Přísaha, komunisté.
To se sice může zopakovat. Ale šéf ANO se tyto voliče snaží přetáhnout k sobě s apelem, aby neudělali stejnu chybu jako minule a raději volili jeho velké hnutí.
Babiš má kde lovit
„Každopádně ANO má stále kam sahat pro nové voliče. Může se pokusit přetáhnout příznivce konkurentů z opozice, ať už jde o parlamentní SPD, tak především neparlamentních stran, jako jsou Stačilo, Přísaha, Motoristé nebo sociální demokracie. Může také mobilizovat nevoliče,“ domnívá se šéf analytického ústavu STEM Martin Buchtík.
Problém současných vládních stran podle něho je, že nemají žádný takový rezervoár, kde by mohly lovit nové hlasy. Ba právě naopak, mají potíže udržet stávající zklamané příznivce. Proto se teď Fiala a spol. snaží prezentovat úspěchy své vlády a pokouší se zlomit blbou náladu ve společnosti.
„Podle sociologických výzkumů se to nezdá pravděpodobné, ten odstup preferencí od ostatních stran je příliš velký,“ míní Denisa Hejlová z katedry marketingové komunikace na UK. „Vládní politici ztratili důvěru, protože slibovali nesplnitelné – deštník proti inflaci, levnější nutellu, efektivní státní správu včetně stavebního řízení. Navíc premiér Fiala neukázal dostatečně rozhodný a přesvědčivý leadership na to, aby bylo pravděpodobné, že se stane znovu premiérem.“
Rok voleb
Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v říjnu 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.
Aby se to Fialovi přece jen povedlo, musel by rychle nastat výraznější růst ekonomiky. Pak by lidé pocítili zlepšení ve svých peněženkách. Jenže to moc nevypadá – export i průmysl, klíčové složky tuzemského hospodářství, stagnují. Problémy má celý důležitý automotive sektor a také sousední Německo jako rozhodující partner.
„Potom je také důležité, aby ANO havlíčkovsko-pseudoliberální rétorikou nepřetáhlo na svoji stranu ODS. Druhá věc je, zda by jako premiér pokračoval Petr Fiala. On sám by chtěl, ale bude záležet na výsledku Spolu. Kdyby byl hodně špatný, ale přesto existovala šance resuscitovat středopravicovou vládu, mohla by padnout volba i na někoho jiného, například na Martina Kupku,“ domnívá se analytik Lukáš Jelínek.