Článek
Miloš Zeman dostává po odchodu z funkce zvláštní rentu 50 tisíc korun. Dalších 50 tisíc mu stát poskytuje jako „víceúčelovou paušální náhradu, která kryje zejména nájemné spojené s užíváním přiměřeně vybavené kanceláře a odměnu asistenta“.
Exprezident proto avizoval, že si otevře kancelář. A od půlky dubna každou středu dojíždí ze svého domu v Lánech do pražské Jaselské ulice.
Jenže jak Seznam Zprávy ověřily u majitele nemovitosti, spolek Přátelé Miloše Zemana pronajal exprezidentovi v Dejvicích byt místo kanceláře. Podle stavebního zákona je ale nutné stavbu užívat pouze v souladu s kolaudací.
Že je dům v Jaselské ulici, který nemá bezbariérový přístup, určen k bydlení, vyplývá nejen z nabídky developera, ale i z veřejně přístupných informací v katastru nemovitostí.
„Společnost XPlace pronajala spolku Přátelé Miloše Zemana jednotku v Jaselské ulici jako byt, tak jak byla nabízena i na webovém portálu společnosti,“ řekl Seznam Zprávám Jiří Prinz, mluvčí Arcibiskupství pražského, jemuž developerská firma patří.
Pokud chce majitel změnit účel užívání bytu a například si v něm zřídit kancelář, musí o změnu požádat místní stavební úřad. Prinz ale zádrhel ve způsobu užití nevidí. „Přijímání návštěv není podle našeho názoru v rozporu s kolaudačním rozhodnutím,“ podotkl.
Byt pro Zemana
„Moderní byt 3+kk k pronájmu o velikosti 90 m2 se nachází ve 2. podlaží a poskytuje vám maximální komfort,“ stojí v inzerátu společnosti XPlace, která byty v Jaselské ulici vlastní a pronajímá.
Právě tento konkrétní byt si spolek pronajal. A význačným klientem se na svém webu neopomnělo pochlubit Arcibiskupství pražské, jemuž developerská firma patří: „Kvalitu projektů XPlace potvrzuje i pronájem jednoho z bytů v Praze 6 pro bývalého prezidenta Miloše Zemana, aby měl v metropoli k dispozici potřebné zázemí.“
Pokuta až půl milionu
Eva Kuzmová, právní poradkyně předsedy České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), na dotaz Seznam Zpráv uvedla, že pokud někdo v bytu určeném k bydlení provozuje kancelář, dopouští se podle ní přestupku, za který může stavební úřad vyměřit vysokou pokutu.
„Jednalo by se o naplnění skutkové podstaty přestupku, protože je to v rozporu se stavebním zákonem. Kdyby stavební úřad zjistil tuto skutečnost, tak by za to dal pokutu pro kohokoliv, kdo to užívá v rozporu s kolaudačním souhlasem nebo s povolením stavby. Může ji dát přímo nájemci. Pokuta by byla až do výše 500 000 korun,“ řekla odbornice na stavební právo, která se podílela například na připomínkování současného stavebního zákona.
Zemanovo úřadování
V podobných případech podle ní existuje řešení. „Pokud by se to mělo užívat k něčemu jinému než k bydlení, je potřeba, aby stavební úřad odsouhlasil změnu v účelu užívání stavby. Řeší to § 126 a 127 současného stavebního zákona. O změnu v účelu užívání si buď požádá vlastník, anebo osoba, která prokáže právo změnit užívání stavby. Mohl by to udělat i nájemce, ale musí k tomu mít souhlas vlastníka,“ uvedla.
Podle vyjádření arcibiskupství si ale majitel o změnu využívání nepožádal. Seznam Zprávy oslovily i Vratislava Mynáře, předsedu spolku Přátelé Miloše Zemana, s dotazem na rekolaudaci kanceláře. Na volání ani SMS ale nereagoval.
Úřad městské části Praha 6 potvrdil, že o rekolaudaci nikdo nepožádal. „Dle informací stavebního odboru jsou v daném domě všechny prostory kolaudovány jako byty a žádnou žádost o změnu užívání stavby zde neevidujeme,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí Prahy 6 Marek Zeman.
„Stavební odbor MČ Prahy 6 může v takovém případě udělat jediné, vyzvat majitele k provedení změny účelu užívání stavby z bytu na kancelář,“ dodal.
Pokuta za užívání stavby v rozporu s kolaudací
Zákon č. 183/2006 Sb. (Stavební zákon)
§ 178
(1) Fyzická, právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
g) v rozporu s § 126 odst. 1 užívá stavbu v rozporu s účelem vymezeným v kolaudačním rozhodnutí, v kolaudačním souhlasu nebo v oznámení o užívání stavby, nebo s účelem vymezeným v povolení stavby, nevyžaduje-li stavba kolaudaci, nebo takové užívání umožní jiné osobě,
(3) Za přestupek lze uložit pokutu
c) do 500 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. g)
Účel není v zákonu náhodou
Účel užívání stavby není podle Evy Kuzmové ve stavebním zákonu náhodou.
Hlídá třeba to, aby se domy používaly v souladu s územním plánem. Podle něj musí některé domy sloužit například k bydlení a majitel z nich nemůže samovolně nadělat kanceláře nebo třeba hotel.
„Změna v účelu užívání neznamená, že se stavební úřad koukne z okna a řekne: ‚To by šlo.‘ On se musí podívat do územního plánu, jestli to s tím bude v pořádku, musí mu k tomu dát dotčené orgány závazná stanoviska, že za ně to bude v pořádku, že tam nebudou přesáhnuty třeba limity hluku, nebude to mít vliv na životní prostředí a podobně,“ dodala Kuzmová.