Článek
„S hlubokým zármutkem jsem se dozvěděl o skonu paní Madeleine Albrightové. Dovolte mi, abych Vám a Vaším prostřednictvím i všemu americkému lidu vyjádřil upřímnou soustrast,“ píše prezident Miloš Zeman svému americkému protějšku.
Uvedl, že si zesnulé Albrightové vážil on osobně i celý český národ. „Nebojím se dokonce říci, že úcty a obdivu se jí dostávalo po celém světě. My, Češi, jsme ji považovali za svou, přestože z rodného Československa odjela ještě v dětském věku. Po celý svůj život si však kromě výtečné češtiny udržovala i lásku ke své rodné vlasti,“ napsal.
Madeleine Albrightovou označil za nejdůležitějšího podporovatele i advokáta České republiky v USA, a to nejen v roli ministryně zahraničních věcí.
„Velmi napomohla brzkému vstupu Česka do NATO, jehož členy jsme se stali během mého premiérování a které je od té doby garancí naší bezpečnosti. Byla ale například také vzorem pro řadu žen a dívek, které inspirovala svou silou, energií a odhodláním,“ dodal s tím, že Albrightová nadále zůstane velkou, hrdou a příkladnou osobností a spojníkem mezi Českem a USA.
Bývalá ministryně zahraničí USA, česká rodačka, zemřela ve středu ve věku 84 let.
Narodila se v Praze v roce 1937 a do Spojených států přišla jako uprchlice v roce 1948, byla ministryní zahraničí v letech 1997 až 2001 v administrativě demokratického prezidenta Clintona. Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN. Nadšená americká i česká patriotka, kterou pojilo přátelství s Václavem Havlem, se také zasadila o vstup ČR, Polska a Maďarska do NATO. V roce 2012 jí prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, což je ve Spojených státech nejvyšší civilní vyznamenání.