Článek
Ministerstvo zahraničí pro Seznam Zprávy uvedlo, že jeho postoj je stále stejný. „Česko dodržuje a bude dodržovat naše mezinárodněprávní závazky. V případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí. Žijeme v právním státě,“ řekl mluvčí české diplomacie Daniel Drake.
Seznam Zprávy zjišťují i stanovisko Ministerstva spravedlnosti a premiéra Petra Fialy (ODS). Ten totiž už v květnu označil návrh na vydání zatykače za „děsivý a zcela nepřijatelný“. Jak se jeho kabinet postaví k finálnímu rozhodnutí ICC, redakce zjišťuje.
Ministryně obrany Jana Černochová považuje rozhodnutí ICC za nešťastné. „Bohužel oslabuje jeho autoritu v jiných případech,“ reagovala pro Seznam Zprávy.
Zločiny, ze kterých ICC viní izraelského premiéra a bývalého ministra obrany, by podle Černochové měly být podloženy důkazy. „A to zvláště s ohledem na to, že víme, jakým způsobem s vlastním obyvatelstvem zachází hnutí Hamás, které z něj dělá živé štíty a humanitární pomoc zneužívá pro své teroristické cíle,“ doplnila.
Hradní poradce: za civilní oběti v Gaze může Hamás
Zcela jasno má naopak hradní poradce pro zahraniční politiku Petr Kolář.„Měli bychom to ignorovat. Jako by zatykač nebyl. Za všechny civilní oběti v Gaze může Hamás, v Libanonu Hizballáh. A dohromady všichni, kdo podporují teroristy a touží po vymazání Izraele z mapy. Ti mají být stíháni, ne Bibi. Politicky si to s Netanjahuem musí vyřídit sami Izraelci," zdůraznil pro Seznam Zprávy.
Podobně odpověděl Seznam Zprávám vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. „ICC se tímto krokem zcela zdiskreditoval,“ řekl.
Krok ICC kritizuje také europoslanec, exšéf české diplomacie a místopředseda ODS Alexandr Vondra. „ICC se pomátl. Je to hloupé, politické a antiizraelské rozhodnutí,“ uvedl pro Seznam Zprávy s tím, že by bylo vhodné, aby se veřejně oznámilo, že zatykač nebudeme respektovat. „Pokud ICC upírá demokratickému státu právo na sebeobranu před agresí, nemá pro mě žádný smysl,“ dodal.
Obdobně to vnímá i europoslankyně za vládní ODS Veronika Vrecionová. „Vydat zatykač na izraelského premiéra je naprosto nepřijatelné! Izrael není ve válce s Hamásem agresor a stíháni mají být pouze a jedině ti, kteří válku rozpoutali – tedy příslušníci teroristického hnutí Hamás. Stojím pevně za Izraelem,“ prohlásila.
Lidovecký poslanec a zároveň místopředseda Sněmovny Jan Bartošek uvedl, že rozhodnutí ICC de facto legalizuje antisemitismus na globální úrovni. „Doporučuji pozastavit finanční příspěvek ČR na chod Mezinárodního trestního soudu,“ vzkázal.
Dnes, v době, kdy je světová veřejnost znepokojena nebývalým nárůstem antisemitismu, kdy světoví politici odsuzují jeho násilné projevy, jako při nedávném pronásledování Židů v ulicích Amsterodamu, jsme se stali svědky naprosto bezprecedentního rozhodnutí, které antisemitismus de…
— Jan Bartošek (@honzabartosek) November 21, 2024
Ostrá reakce přišla také z izraelského velvyslanectví. „Rozhodnutím Mezinárodního trestního soudu jsem znechucena. Absolutně nerespektuje právo Izraele na sebeobranu a zcela zásadně poškodí snahy směřující k propuštění rukojmích i dosažení příměří v Libanonu. Srovnávat teroristy, ať už mrtvé, nebo živé, a demokraticky zvolené představitele země se silným justičním systémem, je fiasko soudního dvora, který má propagovat mezinárodní spravedlnost, a poškodí důvěryhodnost tohoto systému,“ uvedla izraelská velvyslankyně Anna Azari. „Mezinárodní trestní soud také nemá nad Izraelem, který není mezi smluvními stranami, jurisdikci,“ připomněla.
Fialův květnový protest
Hlavní prokurátor ICC Karim Khan požádal soud o zatykače na oba izraelské představitele a na lídry palestinského teroristického hnutí Hamás v květnu. Česko, tradiční spojenec Izraele, se tehdy Netanjahua zastalo a proti záměru ostře vystoupilo. Kritizoval ho premiér Petr Fiala.
Návrh hlavního prokurátora ICC vydat zatykač na představitele demokraticky zvolené vlády společně s vůdci islamistické teroristické organizace je děsivý a zcela nepřijatelný.
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 20, 2024
Nesmíme zapomínat, že to byl Hamás, kdo v říjnu zaútočil na Izrael a zabil, zranil a unesl tisíce…
K dnešnímu rozhodnutí tribunálu se český premiér nevyjádřil. Mluvčí vlády pouze odkázala na stanovisko Ministerstva zahraničních věcí.
ICC vydání zatykačů na oba izraelské představitele zdůvodnil tím, že podle jeho názoru nesou trestní odpovědnost mimo jiné za používání vyhladovění civilistů jako válečného nástroje v Pásmu Gazy, za úmyslné způsobení velkého utrpení a za úmyslná zabití nebo vraždy.
Khan v květnu požádal také o příkaz k zadržení vůdce Hamásu Ismáíla Haníji, šéfa jeho vojenského křídla Muhammada Dajfa a šéfa organizace v Pásmu Gazy Jahjá Sinvára. Všichni tři ale mezitím zemřeli. V případě Dajfa ale izraelská armáda nemohla smrt potvrdit najisto, ICC proto vydal zatykač i proti němu.
AKTUALIZACE: Článek jsme aktualizovali o další vyjádření napříč textem. Přidali jsme stanovisko vládního poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara.