Článek
Na radnici to od rána vře. Opozice svolala mimořádné jednání zastupitelů, řešit chtěla hned pět závažných bodů. Politici grilovali například náměstka primátora pro dopravu a předsedu Pirátů Zdeňka Hřiba, který několik měsíců neoprávněně pobíral přes 50 tisíc korun měsíčně za angažmá v předsednictvu městské firmy Pražská energetika Holding.
Hřibova argumentace, tedy že za problémem stojí chyba účetní a odměny vrátil, opozici ani primátora Bohuslava Svobodu (ODS) neuspokojila.
„Pan Hřib argumentuje tím, že peníze mu přicházely vinou účetní. Nic takového se neprokázalo a fakt, že je vrátil, nic nemění na tom, že je několik měsíců přijímal na svém účtu. Vysvětlení tedy za uspokojivé nepovažuji a věc za vyřízenou také ne,“ napsal Svoboda Seznam Zprávám.
Vše jsem vrátil den poté, oponuje Hřib
Hřib se brání tím, že o penězích, na které ze zákona neměl nárok, nevěděl. Navíc je po zhruba pěti měsících podle svých slov vrátil. Opozice mu vyčítá mimo jiné fakt, že hned na začátku svého působení ve firmě v dokumentu vyplnil kolonku s číslem účtu, kam mu mají peníze chodit.
„Vrátil jsem všechno, co mi poslali, a to hned následující den poté, co mi dali platební údaje, kam to mám vrátit. Výši částky jsem neřešil, protože jsem od počátku věděl, že jde o omyl a že to celé budu vracet, protože ze zákona se ty odměny nemají uvolněným členům rady města posílat,“ uvedl již dříve pro Seznam Zprávy Hřib.
Na mimořádném jednání svou argumentaci zopakoval. Dodal, že je jeho přístup naopak pro město výhodnější než za minulé období. „Jsem v PRE holdingu zadarmo, což je rozdíl oproti minulému volebnímu období, kdy zde někteří politici požadovali za místo ve firmě statisíce,“ sdělil Hřib. Jmenoval mimo jiné opozičního zastupitele Ondřeje Prokopa (ANO), který v minulosti seděl v dozorčích radách několika městských firem, za což pobíral statisícové částky.
Poslední kauzy na pražském magistrátu
- Podezřelý nákup nemovitostí Jaromíra Soukupa: Praha uspěla v dražbě a získala dvě budovy vlastněné firmou Jaromíra Soukupa. Odhad ceny byl přitom skoro dvakrát nižší. Praha budovy vydražila za 649 milionů.
- Odměny na pražském magistrátu: Ředitel magistrátu Martin Kubelka dal své asistentce astronomickou odměnu 857 tisíc korun. Sám dostal odměnu přes dva miliony.
- Parkovací oprávnění pro vyvolené: Ředitel magistrátu zařídil parkování v Praze zdarma mimo jiné pro dvě auta své manželky.
- Neoprávněná odměna pro Zdeňka Hřiba: Náměstek primátora neoprávněně pobíral přes 50 tisíc korun měsíčně za angažmá v představenstvu městské energetické firmy. Více o kauze jsme psali zde.
- Výbor pro audit nefunguje: Už téměř pět měsíců nefunguje výbor pro audit dopravního podniku. Pirátský nominant neprošel hlasováním, výbor tak stále není usnášeníschopný.
Na konkrétní dotazy, jako kdy přesně peníze vrátil a proč musel čekat na platební údaje, když peníze teoreticky mohl poslat na účet, ze kterého přišly, neodpověděl.
„Piráti už při nástupu Hřiba do předsednictva uváděli jako benefit, že bude pro město pracovat zdarma. S takovým přístupem mi nesedí, jak je možné, že mu za tuto funkci chodily peníze, a proč trvalo pět měsíců, než na to přišel,“ řekl Seznam Zprávám Patrik Nacher (ANO), poslanec a opoziční zastupitel.
Kritiku sklidil Hřib také od politiků strany Praha sobě. Podle jejího předsedy Adama Scheinherra by stačilo, aby Hřib předložil to, co se po něm žádá. „Během minuty by bylo po kauze a mohli bychom se věnovat důležitějším věcem. Je nepochopitelné, že o angažmá v představenstvu PRE tolik stojí a nesvěří ho radši nějakému odborníkovi na energetiku,“ komentoval kauzu pro Seznam Zprávy Scheinherr.
V radě vládne nedůvěra
Na mimořádném jednání politici řešili kromě Hřiba také několik dalších kauz (viz box výše). Seznam Zprávy se zeptaly zastupitelů, jestli takové kauzy ohrožují chod města. Připomeňme, že současná koalice je složená ze zástupců Spolu, STAN a Pirátů a tvořila se rekordního bezmála půl roku.
Opozice je nekompromisní a koalici vyčítá prakticky vše.
„Koalice je nesoudržná, jediné, co ji drží, jsou místa, funkce a fleky, kde sedí. Všechny ideje jsou pryč, na zastupitelstvu se nic nedělá – přitom máme krizi například v parkování,“ lamentoval zastupitel Radomír Nepil (ANO).
Podle Jana Čižinského (Praha sobě), zastupitele a starosty Prahy 7, poslední kauzy ukazují, že radní neřeší výsledky pro Pražany, ale spíše kauzy uvnitř magistrátu, jako jsou například odměny pro ředitele a jeho asistentku nebo podezřelý nákup nemovitostí.
„Jak ukázala třeba dražba nemovitostí Jaromíra Soukupa, tak největší profit z ní měl Jaromír Soukup a pak dlouho nic a pak teprve Praha. V radě vládne nedůvěra, nikdo nevěří nikomu a panu primátorovi je všechno jedno,“ kritizoval Čižinský.
Souhlasí s ním i Scheinherr, pražská koalice podle něj nepostupuje v kauzách transparentně. „Kdyby je řešila, nemuseli jsme zastupitelstvo vůbec svolávat. Bohužel je ale neřeší a místo věcného přístupu primátor hází papíry po zemi. V takovou chvíli je svolání jednání naší povinností,“ konstatoval Scheinherr.
Podle Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro územní rozvoj, jdou jednotlivé kauzy vždy za tím, kdo za ně má v radě města odpovědnost. Ať jde o odměny řediteli magistrátu Martinu Kubelkovi, nebo neoprávněné čerpání peněz Hřibem.
„Rozumné a přiměřené rozložení odměn by si ale zasloužilo více lidi, kteří pro město pracují často v nelehkých úřednických pozicích a s velkou zodpovědností i nasazením. U náměstka Hřiba považuji vracením odměn otázku za vyřízenou,“ vyjádřil se Hlaváček k jednotlivým bodům.
Někteří členové koalice se o soudržnosti koalice ani chodu města bavit nechtěli. Například Zdeněk Kovářík (ODS), radní pro finance, na dotazy odpověděl stručně. „Rozpočet to neohrozí,“ řekl reportérovi.
Podle dalších členů koalice se k jejímu rozpadu ani přes kauzy neschyluje. Tomáš Portlík (ODS) míní, že spory byly vzhledem k sestavení koalice nevyhnutelné. „Nemohli jsme koalici sestavit jinak, od začátku bylo jasné, že budeme mít neshody. Nemyslím si, že bychom ale vybočovali, je to podobné jako v předchozích dvou volebních obdobích,“ sdělil Seznam Zprávám Portlík s tím, že změny ve vedení města nečeká.
Rozpad koalice na magistrátu nepředpokládá ani politolog.
Neviditelný primátor
Rozhádaná pražská koalice není z historického hlediska nic nového. Podle Jakuba Čapka, politologa z Institutu politologických studií FSV UK, který se zaměřuje na regionální politiku, není současná koalice výrazně slabší než ta minulá. V minulém volebním období vládla Praze koalice ve složení Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu, kterou reprezentoval STAN a TOP 09.
„Koalici poslední kauzy určitě nahlodají. Je zde vidět velký ideový spor mezi Hřibem a Svobodou. Pražskou politiku ale provází kauzy neustále,“ sdělil Seznam Zprávám Čapek. Podle politologa se aktuální politická situace tolik neliší od kauz, které se děly za dob primátora Pavla Béma (ODS) nebo Adriany Krnáčové (ANO).
Chod města nicméně podle experta ovlivněný skutečně je. Dlouhá jednání do nočních hodin a mimořádná zastupitelstva kvůli kauzám jsou toho důkazem.
Piráti podle něj z rady města sami určitě neodejdou. Potřebují totiž být vidět. „Je to jedno z posledních silových míst, kde mají Piráti své lidi. I svou kampaň do parlamentních voleb začali billboardem u opraveného Barrandovského mostu,“ vysvětlil Čapek.
Ve své funkci pravděpodobně vydrží také primátor Svoboda, ačkoliv se podle politologa jeho druhé funkční období dá označit jako neviditelné a za dílčí úspěchy ve městě sbírají politické body spíše lidé jako Hřib.
„Řeší se u něj spíš kauzy nebo to, jestli dlouhá jednání vydrží fyzicky. Pokud se ale nestane nic velkého, tak vydrží, musel by sám chtít odstoupit. On je takový primátor konsenzu, na kterém se dohodli ve straně, řídí to spíše lidé za ním,“ uzavřel Čapek.