Článek
Z rozhovoru dnes citoval server iDNES.cz. Zemanův druhý mandát skončí začátkem března příštího roku.
Zeman už dříve tvrdil, že je zásadním odpůrcem plošné amnestie. „Ne, nechystám žádnou amnestii. A to z toho důvodu, že amnestii pokládám za plošnou milost. Zatímco milost má být vždy selektivní. A pokud možno ne v počtu dvou tisíc, nebo čtyř set případů, ale těch mých skromných dvaceti,“ řekl Zeman s poukazem na to, že Václav Havel udělil dva tisíce milostí a Václav Klaus čtyři sta.
Nedávná milost, kterou prezident udělil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, vyvolala ostrou kritiku a rozhořčení napříč politickou scénou. Dnes ji Senát označil v přijatém usnesení za nepřijatelnou, a to obsahem i odůvodněním, politicky i právně.
Podle iDNES.cz Zeman v rozhovoru nevyloučil udělení milosti svému kancléři Vratislavu Mynářovi v případě jeho odsouzení v dotační kauze v Osvětimanech.
Policie loni Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Případ se týká šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech. Podle policie ji Mynářova firma Clever Management čerpala neoprávněně. Mynář odmítá, že by spáchal trestný čin, své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.
„Já bych se s tím případem musel nejprve seznámit. Tak, jako jsem se seznámil s případem pana (šéfa Lánské obory Miloše) Baláka. A teprve na základě těchto informací bych se rozhodl,“ řekl deníku Zeman.
Milost je výsadní pravomocí prezidenta, k níž není třeba spolupodpis premiéra, jako je třeba například u amnestie či zastavení trestního stíhání.
Amnestie byla na českém území od roku 1990 vyhlášena pětkrát. Nejmasovější udělil k 1. lednu 1990 první polistopadový prezident Havel. Další amnestii, která se týkala pouze abolice ve věcech nedovoleného ozbrojování, vyhlásil v únoru stejného roku. Další následovaly v letech 1993 a 1998. Zatím poslední amnestii vyhlásil prezident Klaus v roce 2013 ke 20. výročí vzniku ČR.