Hlavní obsah

Z neviditelného mužem na odstřel. Pád oblíbeného šéfa magistrátu

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Aktuálně je Martin Kubelka na překážkách a nesmí do práce. Na magistrátu pracuje od roku 2014.

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) žádá ministra vnitra o posouzení odvolání ředitele magistrátu Martina Kubelky. Jak se ředitel do funkce dostal? A proč o něm jeho podřízení nechtějí mluvit?

Článek

Atmosféra na pražském magistrátu je v posledních týdnech vyhrocená, zastupitelé řeší jednu kauzu za druhou, do politického boje jsou nově zataženi také úředníci, konkrétně ředitel radnice Martin Kubelka, který dal své asistentce odměnu 857 tisíc korun, sám dostal odměnu přes dva miliony.

Seznam Zprávy zároveň zjistily, že zařídil i parkování v Praze zdarma mimo jiné pro dvě auta své manželky nebo vozy firem patřících příbuzným primátorovy náměstkyně. Primátor ve středu, den před prvním letošním jednání zastupitelů, oznámil, že poslal dopis ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN), aby posoudil možnosti odvolání ředitele. Rakušan sdělil, že si musí dokument prostudovat.

Předchůdkyně ho nedoporučila

Jak se Kubelka do čela magistrátu a k odměnám, díky kterým měl loni vyšší roční příjem než premiér republiky, dostal?

Na začátku byl jeho tchán, politik Michal Hašek. Pozor, ne známý politik ČSSD a nyní strany PRO 2022, ale tehdejší předseda zastupitelského klubu ANO. Jeho zeť Martin Kubelka mu v době, kdy byla v čele Prahy primátorka Adriana Krnáčová a Hašek byl radním, začal dělat asistenta.

Foto: Profimedia.cz

Kubelku na magistrát přivedl v roce 2014 Michal Hašek, tehdejší šéf zastupitelského klubu ANO.

Kubelkovi bylo třicet let, do té doby stihl vystudovat na ČVUT, na univerzitě pracoval jako strojní inženýr ve výzkumu a vývoji. Působil také v Ústavu jaderného výzkumu Řež jako výzkumný a vývojový pracovník. Na magistrátu se Kubelka rychle vypracoval a za tři roky se z asistenta stal ředitelem odboru evidence majetku.

Nahradil bývalou ředitelku magistrátu Martinu Děvěrovou, kterou odvolala Krnáčová v souvislosti se zásahem policie kvůli dotacím pro sport. V roce 2018 byl pak i se souhlasem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zvolen do funkce ředitele. Kubelka tehdy sliboval maximální transparentnost a odpovědnost.

Proti jeho zvolení byla například Zdena Javornická, tehdejší zástupkyně ředitele magistrátu zodpovědná za rozpočet. Své důvody sdělila komisi, ta se ale rozhodla jinak a Kubelku zvolila ředitelem. Do čela úřadu ho usadil tehdejší primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Byla jsem jeho přímá nadřízená. Svou práci dělal dobře, na vyšší místo jsem ho ale nedoporučila, důvody si nechám pro sebe,“ řekla Seznam Zprávám Javornická.

Redakce oslovila několik dalších Kubelkových bývalých i současných spolupracovníků, vzhledem k povaze své práce se ale nechtěli vyjadřovat na jméno.

Pro představu: Když psal autor tohoto článku text o Kubelkovi na podzim, ozvala se mu jedna z členek jeho oddělení se zprávou, aby ředitele podpořila. „Stojím za ním nejen já, ale i zaměstnanci a odbory. Stejně tak jako on stojí za námi, i kdyby za nás měl padnout,“ napsala autorovi pracovnice. V té době ještě nebylo veřejně známé, že Kubelka své asistentce přidělil odměnu přes 857 tisíc nebo rozdával VIP parkovací karty.

Také další reakce na Kubelku byly veskrze pozitivní, svou práci podle kolegů vykonával dobře a nikdy s ním neměli žádný problém.

Dva světy

I proto úředníky překvapila veřejná roztržka na jednání zastupitelů mezi Kubelkou a Hřibem ohledně proplácení faktur městské IT firmě Operátor ICT.

Politik a úředník se do sebe pustili, Kubelka mluvil o vydírání, Hřib zase o „nahrávání dozimetrovým firmám“. Úředníci na základě roztržky sepsali neveřejný dopis, který adresovali právě Hřibovi. Apelovali v něm na návrat slušnosti a kultury na úřad. Za Kubelku se postavila většina ředitelů odborů.

„Jsou to teď takové dva světy, politici a úředníci. Všechny nás to štve a mrzí, chtěli bychom hlavně pracovat, což teď jednoduše nejde,“ sdělila SZ pod podmínkou anonymity vysoce postavená úřednice na magistrátu.

Jednoho velkého nepřítele ale Kubelka na úřadu měl. Ačkoliv ho do funkce původně podpořil, jeho největším kritikem byl nakonec Zdeněk Hřib. Důvodů bylo podle náměstka pro dopravu víc. Například právě neproplacení faktur městské IT firmě. Jestli Hřib Kubelkovi vyhrožoval že pokud firmě faktury neproplatí, Piráti nepodpoří rozpočet města, jak padlo na podzimním zastupitelstvu, si podle svých slov nepamatuje.

„Abych pravdu řekl, na takovou konverzaci si nevzpomínám. Podle mě ale obecně není akceptovatelné, aby byl blokován převod peněz, které mají jít pracovníkům města, a tím omezovat schopnost města vyvazovat se z dřívějších nevýhodných smluv, v tomhle případě zapletených do kauzy Dozimetr. Městu se podle odhadovaných úspor ekonomicky vyplatí mít vlastní programátory, jak jsem vám už řekl,“ řekl Hřib v podzimním rozhovoru pro SZ.

Kubelka na kritiku zareagoval, autorovi textu napsal e-mail, ve kterém některá nařčení vysvětluje a mluví o cílené likvidaci své osoby.

„Pan první náměstek primátora pravděpodobně trpí ztrátou paměti. Tento rozhovor se uskutečnil za přítomnosti několika svědků, kteří mu to jistě rádi připomenou. Jako ředitel magistrátu si rozhodně nemohu dovolit lhát. Za svým vyjádřením na mikrofon na zastupitelstvu si pevně stojím. Snaha pana náměstka o zlehčení situace a odvrácení pozornosti směrem ke kauze Dozimetr je zcela účelová a je otázkou, proč se pan náměstek vyhýbá odpovědi,“ reagoval Kubelka na Hřiba.

Jako správný úředník se jinak Kubelka podle svých slov snažil být neviditelný - několikrát zmínil, že nemá ani žádnou zveřejněnou fotku na internetu. Navzdory údajné snaze nebýt vidět ale vidět byl - například v lednu minulého roku, kdy slavil čtyřicátiny přímo v zastupitelském sále Nové radnice, což v reportáži zachytila soukromá televize PrahaTV, která má s magistrátem uzavřenou smlouvu o spolupráci.

Manažer roku

Kubelka zaujal také inzertním článkem, který za veřejné peníze promoval jeho úspěchy. „Pražský magistrát boduje v oceněních,“ hlásal novinový titulek. Až při bližším pohledu ale čtenář zjistil, že jde o magistrátem placenou inzerci, která propagovala Kubelkovo ocenění od Poslanecké sněmovny či složek IZS. Na inzerát, který vyšel mimo jiné v deníku Metro, upozornil youtuber Janek Rubeš. Inzerce vyšla Pražany na 130 tisíc korun.

V posledních měsících už začal být ředitel magistrátu spojován s dalšími kauzami popsanými v úvodu textu.

Přesto měl Kubelka až doposud důvěru pražského primátora, který mu jen loni přidělil odměnu 2,2 milionu korun. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to obhajoval tím, že odměna pro něj byla oprávněná. Prý například pomohl městu získat důležitou budovu na Václavském náměstí, kterou Praha koupí od Komerční banky.

„Udělil jsem mu ji ještě před tím, než tyto kauzy vypukly, ale to není podstatné. Důvodů bylo víc, ředitel Kubelka například dokázal pro magistrát získat prostory, o které jsme léta bojovali. V Jungmannově ulici platíme miliardové nájemné, hledali jsme něco vhodnějšího. Nikomu se to nepovedlo, až Kubelkovi,“ sdělil Svoboda autorovi textu.

Za několik dní ale otočil. Budoucnost ředitele magistrátu je tedy nyní nejistá, dalším krokem bude vyjádření Ministerstva vnitra, poté bude na primátorovi, jak se rozhodne.

Doporučované