Článek
Seznam Zprávy mají k dispozici průběžný seznam návrhů na státní vyznamenání, kde je prozatím 108 osobností.
Poslankyně Barbora Urbanová (STAN) navrhuje například Řád Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam pro bojovníka za lidská práva a přeživšího holocaustu Jiřího Bradyho. Medaili Za zásluhy navrhuje bývalému místopředsedovi STAN a dlouholetému starostovi Dolních Břežan u Prahy Věslavu Michalikovi.
Urbanová spolu s poslancem Janem Berkim (STAN) navrhují medaili Za zásluhy českému influencerovi a youtuberovi Karlu Kovářovi, který je známý hlavně jako Kovy.
Na Řád bílého lva nebo Řád T. G. M. navrhují poslanci Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Karel Tureček (ANO) bývalého premiéra Petra Pitharta. V návrzích na udělení Řádu T. G. M. je i ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.
Poslanec Miloš Nový (TOP 09) navrhuje medaili Za zásluhy pro ekonoma Jana Švejnara.
Hloužková či Rychetský. První návrhy na státní vyznamenání
Prezident Petr Pavel bude letos na podzim poprvé udělovat státní vyznamenání. V návrzích poslanců je řada jmen, která se objevují opakovaně, ale i několik nových osobností.
Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) navrhuje medaili Za zásluhy pro předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.
Hned několik návrhů na ocenění podá šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Medaili Za zásluhy by si podle ní zasloužily matematička a disidentka Kamila Bendová a řádová sestra Veritas Holíková, která zasvětila svůj život péči o druhé a která se starala i o prezidenta Václava Havla v posledních dnech jeho života. Medaili by přála i významnému geodetovi a ekologovi Jiřímu Malíkovi.
Na Řád Tomáše Garrigua Masaryka potom navrhla zakladatele sdružení Naděje Ilju Hradeckého či nedávno zesnulého obhájce práv Romů Čeňka Růžičku. V neposlední řadě navrhla Pekarová Adamová na státní vyznamenání in memoriam též parašutisty z Operace Anthropoid Jana Kubiše s Josefem Gabčíkem.
„Zejména v případě Jana Kubiše a Josefa Gabčíka, kteří v mých očích ztělesňují ideál odvahy a boje Čechoslováků proti nacistické tyranii, mě poněkud překvapilo, že doposud od české hlavy státu neobdrželi nejvyšší státní vyznamenání. Myslím, že je vhodný čas tento historický dluh napravit a Řád bílého lva oběma konečně propůjčit,“ uvedla předsedkyně dolní komory.
O návrzích na vyznamenání má jasno i opoziční poslanec Radovan Vích (SPD). Na medaili Za hrdinství navrhuje plukovníka Václava Knotka in memoriam, na medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury textaře a manažera Ladislava Vostárka, který stojí za texty skupin Katapult či Turbo. Řád bílého lva by pak chtěl pro Aloise Rašína a Karla Kramáře. Kramáře, prvního československého předsedu vlády, by ocenil i poslanec Jaroslav Foldyna (SPD).
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob navrhuje vyznamenat in memoriam Jiřího Hejdu, který byl odsouzený v procesu s Miladou Horákovou, nebo skauta, odbojáře a politického vězně Eduarda Marka. Ocenění by si podle poslance zasloužil i literární kritik a publicista Bohumil Doležal.
Pirátský poslanec Jakub Michálek navrhuje vyznamenat mimo jiné bývalou ústavní soudkyni Eliškou Wagnerovou.
Poslanec Aleš Juchelka (ANO) zas navrhuje na vyznamenání herečku Ivanu Hloužkovou, která letos zemřela. Byla to dlouholetá členka brněnského Divadla Husa na provázku. Patřila k uznávaným a oceňovaným divadelním herečkám. Dvakrát získala Cenu Alfréda Radoka, jednou Cenu divadelní kritiky a Cenu města Brna, byla také nominována na Cenu Thálie.
Návrhy od občanů a poslanců na vyznamenání v roce 2023
Kamila Bendová – matematička a disidentka
Jiří Brady – pamětník holokaustu a bojovník za lidská práva, zemřel v roce 2019
Bohumil Doležal – literární kritik a publicista
Jozef Gabčík – československý parašutista, který před 81 lety uskutečnil atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha
Jiří Grygar – astrofyzik a popularizátor vědy
Jiří Hejda – odsouzený v procesu s Miladou Horákovou
Ivana Hloužková – herečka, dlouholetá členka souboru Divadla Husa na provázku, zemřela v roce 2023
Veritas Holíková – řádová sestra
Václav Knotek – vedoucí šifrantů československé exilové vojenské zpravodajské služby za druhé světové války a člen třetího odboje, který po zadržení Státní bezpečností v červnu 1948 spáchal sebevraždu
Karel Kovář – influencer a youtuber
Karel Kramář – první předseda vlády Československa
Jan Kubiš – československý parašutista, který před 81 lety uskutečnil atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha
Jiří Malík – geodet a ekolog
Eduard Marek – skaut, odbojář a politický vězeň, zemřel v roce 2022
Josef, Ctirad a Zdena Mašínovi – protikomunističtí odbojáři
Věslav Michalik – politik a vědec, který zemřel v roce 2022
Šimon Pánek – ředitel humanitární organizace Člověk v tísni
Alois Rašín – první ministr financí Československa
Čeněk Růžička – obhájce práv Romů, zemřel v roce 2022
Pavel Rychetský – předseda Ústavního soudu
Jiří Sozanský – sochař a malíř
Jan Švejnar – ekonom
Jiří Tichota – textař a muzikant, zakladatel a umělecký vedoucí skupiny Spirituál kvintet
Ladislav Vostárek – textař a manažer
a další