Hlavní obsah

Útok na bezbranné, hněvají se spolky seniorů. Výplata penzí v hotovosti zdraží

Foto: AI vizualizace, Seznam Zprávy

„Navýšení poplatku za výběr důchodu je ve srovnání s procenty valorizace důchodů naprosto nepřiměřené,“ uvádí prezidentka spolku Senioři ČR Jana Ouředníčková.

„Své služby nemůžeme nabízet pod náklady,“ argumentuje pošta. „Útok na lidi, kteří se nemohou bránit,“ kontrují spolky. Tak vypadá střet o poplatek pro penzisty, kteří dostávají důchod v hotovosti, zvedne se z 35 na 78 korun.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Změna ve vyplácení starobních důchodů se dotkne od druhého měsíce roku zhruba 524 tisíců seniorů. Ti budou od února platit dvojnásobný poplatek za výplatu důchodu v hotovosti –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ bezmála 80 korun měsíčně.

„Poplatek je ekvivalentní ceně poštovní poukázky typu B, která odpovídá finanční transakci, kdy je příslušná částka poslána z účtu a vyplacena v hotovosti. Cena poukázky B s dodáním do vlastních rukou ve stanoveném výplatním termínu je právě 78 korun,“ vysvětluje František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.

Pošta: Ty peníze nám náleží

Na navýšení poplatku se dohodlo Ministerstvo vnitra a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Své služby nemůžeme nabízet pod náklady. To by se v důsledku projevilo i na kvalitě poskytovaných služeb. Jsem rád, že k dohodě došlo a že dostaneme zaplaceny peníze, které nám dle poskytované služby ekonomicky náleží,“ říká ředitel sdílených služeb České pošty Ondřej Škorpil.

Kdyby senioři zvýšení ceny poplatku akceptovali, Česká pošta si hrubým odhadem přijde na 22,5 milionu korun měsíčně, tedy zhruba čtvrt miliardy ročně.

Jak pošta došla zrovna k částce 78 korun? Základní cena bude 55 korun pro poukázanou částku 5001–50 000 korun, poplatek 18 korun za dodání do vlastních rukou adresáta a pět korun za termínovanou výplatu. Ceny se budou zvyšovat nejen seniorům, ale i ostatním klientům České pošty.

Zdraží i další poštovní služby

Česká pošta od února zvýší ceny za posílání dopisů o dvě až čtyři koruny. Více zdraží pomalejší doručování v tzv. ekonomickém režimu, kde poslání psaní do 50 gramů vyjde nově na 31 korun namísto dosavadních 27 korun. Uvedl to server Peníze.cz, mluvčí pošty Matyáš Vitík, změny potvrdil.

Státní podnik zdražování zdůvodňuje rostoucími náklady. Počet listovních zásilek přitom vytrvale klesá. Za posledních deset let se snížil o dvě třetiny na 105 milionů dopisů za rok 2023.

„Poukázka typu B bude stát 55, respektive 65 korun podle poukázané částky, dodání do vlastních rukou bude stát 24 korun, cena termínované výplaty zůstává na pěti korunách,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Senioři, kteří toto navýšení nechtějí akceptovat, si podle Ondřeje Škorpila mohou na poště zřídit u ČSOB nebo Poštovní spořitelny účet a důchod si zdarma nechat posílat do banky.

Výjimkou zůstávají penzisté, kterým byl důchod přiznaný před lednem 2010 (tedy lidé zhruba starší osmdesáti let). Za ně bude i nadále hradit poplatek Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

„Všem klientům doporučujeme zvážit možnost změny způsobu výplaty důchodových dávek na bankovní účet. Tento způsob je pro klienty nejen levnější, ale také pohodlnější. V hotovosti již vyplácíme pouze necelých 20 % důchodů,“ nabádá seniory František Boháček z ČSSZ.

Senioři: Pošta si našla nový zdroj příjmů

„Je to další útok na skupinu občanů, kteří nemají šanci se bránit. Státní podnik, který je léta v červených číslech, si našel nový zdroj příjmu, přestože Česká pošta kvalitu služeb nenavyšuje. Je to další z pokusů, jak přinutit seniory k využívání bankovních služeb, zřízení účtů a bezhotovostním platbám, na kterých banky vydělávají,“ míní prezidentka spolku Senioři ČR Jana Ouředníčková.

Anketa

Měl by poplatky za důchody seniorům dorovnávat stát?
Ano
63,8 %
Ne
36,2 %
Celkem hlasovalo 14191 čtenářů.

„Neznám zaměstnavatele, který by žádal své zaměstnance o poplatek za výplatu mzdy, ať je zaslána na bankovní účet, nebo vyplácena v hotovosti. Stát by měl při výplatě důchodů postupovat stejně, jistě by si dokázal jako VIP zákazník vyjednat lepší cenu. Navýšení poplatku za výběr důchodu je ve srovnání s procenty valorizace důchodů naprosto nepřiměřené,“ uvádí prezidentka spolku Senioři ČR.

Stejně kritický pohled mají i další seniorské organizace.

„Diskriminace offline lidí“

„Ačkoliv se částka nezdá vysoká, jedná se o zdvojnásobení. Tímto krokem se dále zvyšuje takzvaná digital gap, diskriminace lidí, kteří nevyužívají online,“ hodnotí krok obou ministerstev Klára Gramppová Janečková, vedoucí Linky seniorů společnosti Elpida.

A připomíná, že osoby, které pobírají důchod v hotovosti, jsou většinou lidé s nízkým příjmem.

„Těm ve využívání online technologií brání více překážek: výše příjmu, zdravotní omezení, socioekonomická situace celkové a individuální kapacity k získání této dovednosti,“ zdůrazňuje vedoucí Linky seniorů.

Předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová uvádí příklady z praxe.

„Lze chápat, že i Česká pošta se snaží vykompenzovat svoje služby, ale je potřeba to vnímat i optikou těch lidí. Někteří bankovní účty nemají proto, že bydlí v malých vesničkách, kde nejsou bankomaty a za služby se tam platí jen hotově. Pro ně to znamená půldenní nebo celodenní výlet do města, kde si musí vybrat hotovost,“ říká předsedkyně Rady seniorů.

A cituje dopis, který před časem dostala.

„Psala nám paní, která si stěžovala na to, že jí pošta odmítla vozit důchod domů a nabízeli jí účet. A ona jim povídá, k čemu jí je? U nich v obci není bankomat, obchod a jednou týdně tam přijíždí pojízdná prodejna, která nebere karty. Určitě není ojedinělý případ. To, že na vesnicích ubývají služby, to víme ze statistik. A pokud je ten člověk méně pohyblivý nebo nemá auto, tak je to komplikované,“ upozorňuje Desatová.

Jak ovšem bylo řečeno výše, se změnou Ministerstvo práce a sociálních věcí souhlasí.

Doporučované