Hlavní obsah

Krajské volby

Konečné výsledky voleb v ČR
Sečteno 100 %
Výsledky voleb
StranaHlasy
ANO
842 947
ODS
140 544
KDU+ODS+TOP 09
131 058
STAN
130 347
Piráti
85 169

Volby do Senátu

Výsledky 1. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Vysoká hra premiéra. Vyhazov Bartoše jako záminka k restartu neoblíbené vlády?

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Tři muži ve při. Ivan Bartoš, Petr Fiala a Jan Lipavský. Těžit z nepřehledné situace mohou nakonec všichni.

Demise, nebo vyhazov? Oč se teď hraje a proč premiér Petr Fiala nechce vyhodit zbylé dva ministry za Piráty? Seznam Zprávy přinášejí politickou analýzu vládní krize.

Článek

Co bude dál s vládou? Vývoj je divoký, nepředvídatelný, ale zcela určitě neskončí výměnou jediného ministra. Kabinet zřejmě směřuje k větší obměně sestavy.

Premiér Petr Fiala (ODS) sice říká, že vyhazuje jen ministra místního rozvoje Ivana Bartoše, nikoliv všechny Piráty, ale sám tomu asi moc nevěří. I když chválí výkony pirátských ministrů zahraničí Jana Lipavského a ministra pro legislativu Michala Šalomouna, musí tušit, že společně s šéfem Bartošem odejdou oba dva.

Představa, že Piráti navrhnou za Bartoše jiného kandidáta na ministra - a vesele pojedou ve vládě dál, je nereálná. Svědčí o tom emotivní reakce pirátských špiček, které Fialův krok označují za „podraz a práci kmotrů“.

Už prostě nechtějí být součástí pětikoalice.

Lipavský chce být vyhozen

Jistý „problém“ mají s tím, jak zařídit odchod LipavskéhoŠalomounem. Ti nechtějí sami podávat demisi, aby nevypadali ublíženecky nebo jako zbabělci utíkající od problémů. Chtějí být ze svých funkcí vyhozeni, stejně jako Ivan Bartoš.

Piráti pak hodlají rozehrát příběh o tom, kterak čistá strana byla z vlády vyhozena zlými kmotry. Vycítili, že po debaklu v krajských volbách by právě taková story pro ně mohla být živou vodou. Že by se zase mohli stát protestní stranou, která bez servítek kritizuje nešvary tradičních stran.

Premiér Fiala to tuší - a nehodlá se k vyhazovu zbylých dvou pirátských ministrů nechat vyprovokovat ani spikleneckými teoriemi o tom, že chce, aby zemi ovládli oligarchové KřetínskýTykač nebo že chystá koalici ODS a ANO.

Nejvíc nejistoty je kolem ministra zahraničí Jana Lipavského. Premiér Fiala a dokonce i prezident Petr Pavel chtějí, aby speciálně on ve funkci pokračoval. Lipavský vzkázal, že je připraven z vlády odejít, když to Piráti odhlasují, ale zároveň chce opustit i Pirátskou stranu.

Anketa

Chcete, aby Piráti zůstali ve vládě?
Ano
13,4 %
Ne
86,6 %
Celkem hlasovalo 6455 čtenářů.

Již delší dobu stranu kritizuje. A teď se mu nelíbí, jak Piráti interpretují svoje spoluvládnutí. Přesto spekulace, že by zůstal ve funkci ministra zahraničí jako nestraník nebo třeba za TOP 09, o čemž se také mluví, je málo pravděpodobná.

Rekonstrukce vlády

Reálnější je, že časem se vyřeší ona „technikálie“ s odchodem všech Pirátů z kabinetu. A poté přijde na řadu krok, který je zřejmě cílem celé operace. Tedy že dojde k širší obměně vlády, jak říkají politici - k její rekonstrukci. Což je starý osvědčený trik všude ve světě, jak nastartovat, okysličit a dát novou energii nepopulárnímu kabinetu.

Rok před sněmovními volbami, v nichž vyhlídky dnešní vládních stran nevypadají moc dobře, by se přesně takový krok hodil. V koalici se už mluví o tom, že ze tří pirátských křesel by zůstala jen dvě - ministr pro legislativu by se zrušil.

Vlček místo Bartoše, Skopeček na průmysl?

Přeskupení je možné spojit s již chystanou výměnou ministra průmyslu, protože Jozef Síkela (STAN) odchází na post eurokomisaře do Bruselu. Nahradit ho původně měl místopředseda STAN Lukáš Vlček, ale po úterku se nabízí varianta, že převezme právě Ministerstvo pro místní rozvoj.

A na Ministerstvo průmyslu pak zamíří třeba Jan Skopeček z ODS, čímž by získal vytouženou funkci. A zapomněl na plány vytvořit krajskou vládu s hnutím ANO a křeslo středočeského hejtmana.

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Jan Skopeček s ministrem dopravy Martinem Kupkou.

Podoba a pokračování kabinetu teď záleží na dvou mužích - dohodě premiéra Fialy a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana. Tomu se sice také moc nelíbí způsob vyhození Bartoše po telefonu, ale zároveň odmítá výzvy Pirátů, aby i Starostové z vlády odešli a vzpomněli si na předvolební heslo „společně do vlády, společně do opozice“.

I přes aktuální přestřelku nakonec mohou na koaličním zemětřesení překvapivě vydělat oba noví rivalové, tedy Petr Fiala i Ivan Bartoš.

Premiér „babišovským“ vyhozením šéfa Pirátů z vlády a drsným zdůvodněním, jak Bartoš nezvládá ani nechápe problémy s digitalizací, ukázal svaly a sílu, kterou u klidného profesora mnozí postrádali.

A Ivan Bartoš si může rozehrát příběh oběti a hlavně se vrátit k tomu, co Pirátům jde na rozdíl od vládnutí dokonale - opoziční práci, odkud mohou hlava nehlava střílet úplně po všech.

Doporučované