Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tři vysoce postavení státní úředníci z Ministerstva zemědělství se budou muset zpovídat, zda neporušili etický kodex, který jim až na výjimky zakazuje přijímat dary. Jak zjistily Seznam Zprávy, loni trio Patrik Mlynář, Martin Žižka a Tomáš Kunca využilo možnost lovit zdarma zvěř v honitbách státního podniku Lesy České republiky.
První střelil kňoura, druhý jelena, třetí daňka. Zvěřinu z bezpoplatkového lovu sice muži odevzdali, ale trofeje – z mysliveckého hlediska to nejcennější – si ponechali.
„I já si v tomto případě kladu otázku, zda nedošlo k porušení etického kodexu. Je to minimálně na hraně, spíše za ní,“ uvedl k věci ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), kterého redakce požádala o vyjádření.
„To je jeden z důvodů, proč jsem se obrátil na nadřízený služební orgán, protože všichni tři pánové jsou pod státní službou. O celé věci jsem informoval státního tajemníka a požádal jsem ho, aby v této věci byly řešeny služebně právní kroky,“ sdělil také.
Všichni zaměstnanci ministerstva mají v souvislosti s tímto případem dle Výborného být opětovně poučeni, že etický kodex je nutné bezpodmínečně dodržovat.
Tři lovci z řad ministerských úředníků
Patrik Mlynář, vrchní ředitel sekce lesního hospodářství: Bezpoplatková povolenka na lov kňoura mu byla vydána 9. ledna 2023, schválil ji generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
Martin Žižka, ředitel odboru státní správy myslivosti a rybářství: Bezpoplatková povolenka na lov jelena evropského II.–III. věkové třídy mu byla vydána 22. května 2023, schválil ji generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
Tomáš Kunca, vedoucí oddělení myslivosti: Bezpoplatková povolenka na lov daňka III. věkové třídy mu byla vydána 14. února 2023, schválil ji generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství, Lesy ČR
Nejvýše 300 korun
Seznam Zprávy se problematikou tzv. bezpoplatkových lovů zabývají několik měsíců. Poté, co prověřovaly osoby, kterým lov zdarma umožnilo vedení národních parků a management Vojenských lesů a statků, si v minulých týdnech vyžádaly i obdobné informace z Lesů ČR.
Jména tří zmíněných úředníků z poskytnutého seznamu vyčnívají. Jde o lidi, kteří mají na ministerstvu pod palcem záležitosti spojené s lesnictvím. Vrchní ředitel Patrik Mlynář příslušnou sekci řídí, Žižka a Kunca pracují pod ním.
Seznam Zprávy všechny tři muže oslovily e-mailem, aby své počínání vysvětlili. Ani jeden toho nevyužil.
Etický kodex, který na Ministerstvu zemědělství platí pro všechny zaměstnance, bez ohledu na to, zda jsou ve státní službě, nebo v pracovním poměru, hovoří jasně o tom, že úředníci dary až na výjimky přijímat nesmí. A když už, tak jen takové, které neovlivní jejich práci a nemají vyšší cenu než 300 korun.
Pro představu hodnota trofeje z jelena se běžně pohybuje v řádu desetitisíců korun, u daňka jde minimálně o tisíce.
Jak z tohoto kodexu také vyplývá, zaměstnanci ministerstva by o nabídce každého daru měli učinit záznam a ten na příslušném tiskopise odevzdat. Ani to se, jak potvrdil ministr Výborný, v tomto případě nestalo.
Kodex: Dary jen výjimečně
Státní zaměstnanec nesmí v souvislosti s výkonem služby přijímat žádné dary, které by mohly ovlivnit řádný výkon služby. Dále nesmí přijímat ani dary, které nejsou způsobilé ovlivnit řádný výkon služby, pokud jejich hodnota přesahuje částku 300 Kč, a to včetně drobných opakovaných darů od téhož dárce nebo v téže záležitosti v blízké časové souvislosti, jejichž hodnota přesáhne částku 300 Kč. O nabídce takových darů vyhotoví státní zaměstnanec záznam, v němž uvede jméno, popřípadě jména, a příjmení dárce, popis daru, důvod, pro který mu byl nabídnut, a důvod, pro který jej nepřijal.
(Výňatek z etického kodexu, který od roku 2017 platí pro všechny zaměstnance Ministerstva zemědělství.)
Budou vyloučeni ze správního řízení?
Ještě předtím, než se k věci vyjádřil sám šéf resortu Výborný, omlouval aparát ministerstva bezpoplatkové lovy úředníků tím, že se státními lesy dlouhodobě spolupracují.
„Lov zvěře jim byl umožněn v souvislosti s jejich životním jubileem nebo výročím dlouholeté služby státu, případně kombinace obou,“ uvedl v původním vyjádření mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý s tím, že šlo ze strany Lesů ČR jen o „neformální poděkování“, které prý úředníky v práci nijak neovlivňuje a k ničemu nezavazuje.
Avšak každá takováto odměna by mohla mít vliv na právoplatnost a nenapadnutelnost správního řízení. Jmenovaní úředníci mají přitom v agendě správní úkony právě v oblasti lesnictví, myslivosti a rybářství. A teď by mohli být pro možnou podjatost vyloučeni z projednání všech správních řízení, která se týkají Lesů ČR.
Z § 14 Správního řádu totiž jasně vyplývá, že úředník, který má poměr k některému z účastníků správního řízení, pro který lze pochybovat o jeho nepodjatosti, je ze všech úkonů správního řízení vyloučen.
Zda lze o nepřípustné podjatosti mluvit i v tomto případě, se vedení ministerstva zatím nevyjádřilo.
Policejní šéf stále v šetření
Není to jediný případ, kdy státní úředník kvůli bezpoplatkovému lovu čelí podezření, že porušil pravidla profesní etiky.
Internímu šetření na policejním prezidiu teď čelí krajský policejní ředitel z Olomouce Tomáš Landsfeld.
Jak Seznam Zprávy informovaly, hned dvakrát využil možnosti lovit zdarma jeleny ve vojenském újezdu Libavá u Olomouce. Povolenky získal od státního podniku Vojenské lesy a statky. Podle sdělení Jozefa Bocána, mluvčího policejního prezidenta, šetření v této věci, vedené na policejním prezidiu Úřadem vnitřní kontroly, stále probíhá.
Kompletní seznam bezpoplatkových lovců v Lesích ČR přinášíme zde: