Článek
Starostka obce Moldava Lenka Nováková krátce před komunálními volbami rozhodla o vyškrtnutí 46 lidí ze stálého seznamu voličů. Jako důvod uvedla, že v obci fakticky nežijí, nic tam nevlastní a nemají k ní žádný jiný vztah. Někteří se podle ní přihlásili zištně těsně před letošními volbami, jiní tam zůstávali jako „černé duše“ od těch minulých.
Předseda volební komise Oldřich Kozler (nominovaný SPD) její rozhodnutí v den voleb ale odmítl respektovat. Zapsal je zpět a nechal všechny voliče ze seznamu volit.
Podle usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem, které mají Seznam Zprávy k dispozici, tím došlo k protizákonnému postupu okrskové volební komise a hrubému ovlivnění výsledků voleb.
„Okrsková volební komise není v průběhu voleb oprávněna přezkoumávat oprávněnost vyškrtnutí osob obecním úřadem ze stálého seznamu voličů,“ napsal v usnesení předseda senátu Petr Černý.
„Nezákonnost dosáhla takové intenzity, že hrubě ovlivnila výsledek hlasování, přičemž k nezákonnému jednání došlo zaviněním okrskové volební komise,“ konstatuje senát ústeckého krajského soudu.
Předseda okrskové volební komise Oldřich Kozler jednal zjevně takzvaně „na vlastní triko“. Sám dopsal bezmála padesátku vyškrtnutých voličů zpět a sám, navzdory nesouhlasu zbývajících dvou členek okrskové volební komise jim umožnil volit. Své rozhodnutí s nimi prý nekonzultoval a nenechal o něm hlasovat. Členky volební komise proto podaly trestní oznámení pro podezření z maření průběhu voleb. Případem se zabývá policie.
Trestní oznámení na předsedu komise z SPD
Starostka Moldavy Lenka Nováková (Otevřeně k všem) se v reakci na hromadné přihlašování k trvalému pobytu rozhodla vyškrtnout ze seznamu voličů téměř 50 lidí. Předseda volební komise Oldřich Kozler (SPD) před začátkem hlasování rozhodnutí starostky odmítl a nechal volit všechny voliče ze seznamu. Své rozhodnutí údajně s volební komisí nekonzultoval a o kroku nenechal volební komisi hlasovat. Členové komise a vedení města na něj podali trestní oznámení pro podezření z maření průběhu voleb. Případem se zabývá policie.
Pochybuji, že tam bydlí…
Starostka Moldavy Lenka Nováková z hnutí Otevřeně k všem si poprvé všimla něčeho zvláštního počátkem září. „Jeden den přišlo na úřad devět lidí s občankami v ruce, že si tu chtějí udělat trvalé bydliště. Vyprávěli něco, jako že tu je hezky, že tu budou venčit své pejsky a že se těší, až tu budou žít. Po nich následovali další jednotlivci i skupinky.“
Během dvou tří týdnů se do obce, která má kolem 180 obyvatel (160 voličů), přihlásilo 23 nových „občánků“.
„Všichni měli jedno společné: adresu trvalého bydliště v bývalé podnikové chatě Báňské stavby v Novém Městě u Moldavy. Denně kolem ní jezdím a obyvatelné je maximálně první patro. V přízemí je nějaká přestavba. Rozhodně nemám pocit, že by se tam dalo bydlet, a pochybuju, že nahoře mají jednotky pro dvacet lidí. To by museli žít v pokojích po čtyřech nebo více lidech,“ míní starostka Lenka Nováková.
Seznam Zprávy pátraly po tom, kdo noví „občánci“ jsou a jakou mají na politiky SPD vazbu.
Všichni noví občané mají totiž stejnou nájemní smlouvu. „Měli ji podepsanou s firmou Dessym, jejíž jednatelé jsou Iveta Boudišová a Jaroslav Pok. Tedy lidé, kteří u nás kandidují za SPD,“ popisuje starostka Lenka Nováková.
Padesátiletá živnostnice Iveta Boudišová kandidovala na prvním místě, dvaapadesátiletý živnostník Jaroslav Pok na třetím. Jejich hnutí SPD nakonec těsně zvítězilo. Soud teď ale výsledek voleb zrušil.
Lídryně vítězné SPD Iveta Boudišová tvrdila, že byty jsou kompletně zařízené a někteří lidé se do nich budou v následujících dnech stěhovat. Protože prý měli zájem v Moldavě žít a pracovat. Že by šlo o zištné jednání kvůli volbám, popřela.
„Jsme spokojení s tím, že volby proběhly demokraticky, dle volebního zákona, a všem, co měli zájem se jich zúčastnit (ať už z jakéhokoli důvodu), to bylo umožněno,“ napsala v SMS zprávě.
Článek jsme aktualizovali.