Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ministerstvo vnitra připravilo metodiku, podle které mají postupovat policisté v případě ozbrojených domácích násilníků. Podle dokumentu mají v případě vykázání takového násilníka z domu zadržet zbraň i zbrojní průkaz.
Pokud je bude chtít vykázaný získat zpátky, bude muset absolvovat mimořádnou lékařskou prohlídku u praktika. Lékaře o důvodech zadržení zbraně bude informovat policie.
Pro ženu velmi nebezpečná situace
„Praktický lékař si k vyloučení podezření, že osoba trpí některou z vad nebo nemocí vyžádá odborné vyšetření klinickým psychologem případně jiným specialistou,“ popsal metodiku mluvčí Ministerstva vnitra Miroslav Jašurek.
Zároveň nebude možné zbraň vrátit, pokud incident přejde ve stíhání pro přečin domácího násilí.
Metodika navazuje na právě projednávaný zákon o domácím násilí, který čeká ve Sněmovně na schválení. Policie mohla v podobných případech zbraně i zbrojní průkazy odebírat už dříve, panovaly ale nejasnosti v tom, za jakých okolností pak má být zbraň i průkaz vráceny.
Podle ředitelky organizace ProFem, která poskytuje pomoc obětem domácího i sexualizovaného násilí, Jitky Polákové nebyla praxe jednotná – a ne vždy k odebrání zbraní docházelo.
„Když dojde k vykázání, tak to jsou opravdu vyhrocené konflikty. Pachatel odchází z domácnosti a pro oběť to je velmi nebezpečná situace,“ vysvětluje Poláková, proč je za ně takové opatření velmi důležité.
Nová metodika by podle Ministerstva vnitra měla pomoci „k důslednému proškolení všech zasahujících policistů“ v této věci.
29 žen zastřeleno legálně drženou zbraní
Podle ministerstva je nutnost prošetření u lékaře logická. „Jedním z důvodů pro ztrátu zdravotní způsobilosti jsou mimo jiné i poruchy emocí, jako je nezvládaná agresivita, hostilita, destruktivita či nezvládané sebedestruktivní sklony nebo poruchy sociálního přizpůsobení, jako je sklon k přestupování norem, předpisů a zákonů,“ vysvětluje Jašurek.
Kriminolog a lektor moderní sebeobrany Pavel Houdek říká, že za posledních dvacet let došlo v Česku ke 181 případům femicidy. Z toho 29 žen bylo zastřeleno legálně drženou zbraní.
„Máme jednoznačná data na to, že přítomnost střelné zbraně v domácnosti je v případech domácího násilí rizikovým faktorem, který směřuje k smrtelnému násilí,“ uvedl Houdek.
Vládní návrh zákona o domácím násilí
Domácí násilí a definice osob, vůči nimž je možné se ho dopustit, dle nové definice v občanském zákoníku:
(1) Domácím násilím se rozumí jednání vůči oběti,
a) kterým bylo nebo může být neoprávněně zasaženo do její duševní nebo tělesné integrity, svobody, důstojnosti, zejména v pohlavní oblasti, vážnosti, cti nebo soukromí,
Světová zdravotnická organizace uvádí, že přítomnost střelné zbraně je jedním z šesti rizikových faktorů femicidy.
Podle Houdka neplatí argument, že pokud násilník nemá střelnou zbraň, automaticky ublíží ženě jinak – například nožem. „Z nějakého důvodu je pro pachatele snazší a jednodušší použít střelnou zbraň. Zřejmě proto, že to je rychlejší a pachatel tak snáze podlehne náhlému impulsu,“ dodává Houdek.
Nutnost pro navrácení zbraně a průkazu podstoupit lékařské vyšetření vítá: „Pokud se držitel střelné zbraně dopouští domácího násilí, můžeme důvodně předpokládat, že jeho psychický stav má ke způsobilosti držet zbraň daleko.“
Hladký průběh
Zákon o nové definici domácího násilí čeká ve Sněmovně třetí čtení. Ačkoli s tímto trestním skutkem české právo i zákony pracují, nikde nebyla ucelená definice.
Vedlo to k tomu, že jednotlivé orgány si různě vykládaly, co do domácího násilí patří, čímž ale snižovaly důvěryhodnost pro oběti.
„Doufám, že by se na něj mohlo dostat příští týden. Nepředpokládám při schvalování žádný problém,“ říká zpravodajka a opoziční poslankyně Taťána Malá (ANO). Zákon by měl hladce projít i Senátem.
Nová definice zohledňuje i zahraniční praxi a pokrývá psychické, fyzické, sexuální i ekonomické násilí.
„Za zásadní považuji kromě zavedení povinnosti policie při vykázání vždy zabavit zbraň a zakotvení povinnosti soudů při rozhodování o svěření dítěte do péče zohledňovat, zda se některý z rodičů nedopouštěl násilí,“ zmínila zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková nejdůležitější změny zákona.
Zákon také zakáže mediace při rozvodovém řízení v okamžiku, kdy je ve vztahu přítomno domácí násilí. Pro oběť je takové setkání s násilníkem traumatizující a může výrazně prohloubit psychické zranění.
Definice má vycházet z poznatků z praxe i zahraničí. Pokrývat má jak psychické, fyzické, sexuální, tak i tzv. ekonomické násilí.
Většinu nenahlásí
V Česku dojde každý rok asi k 70 vraždám, které jsou motivované osobními vztahy.
Policie každoročně řeší přibližně 500 případů trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí.
Každý rok je z důvodu domácího násilí ze svého domu vykázáno přes 1200 násilných osob.
Jenže skutečný rozsah domácího násilí je ještě vyšší, upozorňují zkušenosti expertních organizací i řada výzkumů. Naprostá většina případů domácího násilí navíc zůstává neohlášena.
Podle dat z roku 2022 zažilo domácí násilí 30 % žen a 10 % mužů.
Komu se ozvat?
Obětem či přeživším sexualizovaného či domácího násilí pomáhá v České republice řada organizací. Poskytují právní i psychologickou pomoc. Níže je seznam na vybrané z nich.
- Bílý kruh bezpečí - infolinka 116 006, poradny v devíti krajských městech
- ProFem - klientská linka 608 222 277, krizová centra v Praze a středních Čechách