Článek
Šest a půl měsíce od jmenování završila Fialova vláda výměnu celkem sedmi šéfů nejdůležitějších policejních, armádních a bezpečnostních složek.
Patří k ní i změna ve vedení civilní rozvědky, jedné z tajných služeb. Jejím ředitelem se od pátku stal Petr Mlejnek, který vystřídal Marka Šimandla. Právě on pak ode dneška nastupuje jako ředitel Generálního ředitelství cel.
Mlejnek a Šimandl jsou poslední dvě jména, která chyběla v personální obměně připravené vládou. Většina dalších nových ředitelů a náčelníků, jejichž seznam přinášíme v následujícím velkém přehledu, nastoupila na svá místa už s počátkem července.
Nový ředitel celní správy Marek Šimandl, který poslední čtyři roky vedl rozvědku čili Úřad pro zahraniční styky a informace střídá v čele celní správy po šesti letech Milana Poulíčka.
Šimandl začal kariéru v Bezpečnostní informační službě (BIS), po čtrnácti letech se přesunul do Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a po třech letech v roce 2017 přešel do tehdy nově zřízeného Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), odkud v roce 2018 zamířil k rozvědce.
Vedením civilní rozvědky pak vláda pověřila absolventa vysoké vojenské školy a bývalého armádního výsadkáře Petra Mlejnka. Ten pracoval i na Ministerstvu obrany, kde měl na starosti finanční zabezpečení jednotek včetně těch zapojených do operací NATO na Balkáně.
Dlouho ale působil i v soukromé sféře. Média upozornila na to, že byl viceprezidentem firmy Techniserv v době, kdy tato firma získala nezákonně zakázku na prověrku technologického zázemí České obchodní inspekce. Tři Mlejnkovi kolegové kvůli tomu byli pravomocně odsouzeni. On sám nebyl nikdy obviněn a tvrdí, že jako šéf odlišné divize firmy o nezákonné aktivitě svých kolegů vůbec nevěděl. Kromě vojenské vysoké školy Mlejnek vystudoval třísemestrální kurz na soukromé vysoké škole Cevro Institut, která je úzce spjatá s ODS.
Už 1. července nastoupil do čela Finančního analytického úřadu Jiří Hylmar, do té doby zástupce ředitele. Náčelníkem generálního štábu české armády se stal Karel Řehka, voják a pozdější vedoucí NÚKIB. Velitelem Vojenské policie se stal Otakar Foltýn, který do té doby pracoval v analytickém oddělení velení armády. A ke stejnému datu byl ředitelem NÚKIB jmenován Lukáš Kintr, dosavadní náměstek ředitele, který do NÚKIBU nastoupil v roce 2005.
Už o tři měsíce dříve, k 1. dubnu 2022, usedl do křesla policejního náčelníka Martin Vondrášek, kariérní policista, který předchozímu náčelníkovi Janu Švejdarovi dělal prvního náměstka.
Přestože jde o nepolitické funkce, výměna v čele klíčových úřadů v okamžiku střídání vlády je vcelku běžná. Ve své funkci zůstávají například Michal Koudelka (BIS), Jan Beroun (Vojenské zpravodajství), Radim Dragoun (Generální inspekce bezpečnostních sborů) nebo Jiří Lang (Národní bezpečnostní úřad).