Hlavní obsah

Vláda chce rychle zpřísnit migrační pravidla. ANO i SPD se staví proti

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

„Tento problém způsobila vláda a také ho bude muset vyřešit bez nás,“ říká k novele zákona o azylu a migraci Alena Schillerová (ANO).

Migrační novela premiéra Petra Fialy a ministra vnitra Víta Rakušana naráží u opozice. Ta kritizuje především snahu implementovat evropský migrační pakt do českých zákonů, vadí jí ale i zrychlené projednávání.

Článek

Novela azylového zákona má podle ministra vnitra Víta Rakušana zefektivnit vyhošťování ilegálních migrantů a zabránit zneužívání azylového systému. Změnu chtěla koalice ve středa schválit ve zrychleném režimu, tedy už rovnou v prvním čtení.

Novinka, kterou předložil Rakušan společně s premiérem Petrem Fialou, má přinést hned několik změn. Například spojení neudělení mezinárodní ochrany s vyhoštěním, což dříve muselo probíhat ve dvou na sobě závislých krocích.

Vedle toho bude mít policie možnost prověřovat data z elektronických zařízení za účelem ztotožnění nelegálních migrantů, ministr vnitra si od novely také slibuje omezení zdravotní turistiky.

Rakušan proto předpokládal, že pravidla navrhovaná vládou by mohla podpořit i opoziční hnutí. Například poslanci SPD mají dlouhodobě „boj proti nelegální migraci“ jako hlavní bod svého programu. Na pracovní schůzku svolanou Rakušanem se ale nedostavili. Stejně se rozhodli i poslanci hnutí ANO.

„Je to škoda. Roky před nelegální migrací varujete, mírně řečeno. A při první příležitosti pracovat na něčem, co pravidla skutečně zpřísňuje, se vymluvíte. To nepůsobí věrohodně. Nabízí se dokonce podezření, že nelegální migrací chcete jen děsit, ne ji reálně řešit. A protože se jedná o opatření, která vycházejí ze schváleného migračního paktu, museli byste také konečně přiznat, že jste lidem o migračním paktu lhali,“ reagoval ministr vnitra na síti X.

SPD chce nahrát vlastní pozměňovací návrhy

Že poslanecký návrh zapracovává do českých zákonů evropské předpisy Paktu o migraci a azylu, je ale podle opozičníků důvodem, proč se schůzky neúčastnili. Předseda SPD Tomio Okamura k tomu dodává, že vidí problém i ve zrychleném režimu – tedy bez možnosti podávat pozměňovací návrhy. „My jsme na těch našich pracovali a rádi bychom je načetli,“ dodává.

Podle návrhů SPD by se měla například „minimalizovat možnost obstrukcí“ ze strany ilegálních migrantů. Dále pak Okamura zmiňuje přístup „jednou a dost“, tedy praxi, kdy by měl být trest vyhoštění ukládán co nejšíře těm cizincům, kteří páchají trestné činy.

„Budeme proto vetovat zrychlený režim, protože chceme načíst i naše pozměňovací návrhy. Pak to ale určitě nechceme blokovat. Podpoříme, aby se to projednalo rychle, protože nechceme blokovat žádné zpřísnění migračních zákonů, byť malé,“ popisuje. Vzápětí ale říká, že mu situace připadá paradoxní, protože vláda podle něj pouze řeší důsledky migračního paktu, který podepsala.

„Oni podepsali, že nám sem migranti mohou proudit, takže tímhle krokem jenom řeší důsledky něčeho, k čemu se zavázali. Nejlepším řešením by proto bylo odstoupit od migračního paktu,“ dodává.

Na schůzku přišli opět jenom Piráti

Podobná slova pak na tiskové konferenci volila i místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. Na rozdíl od Okamury ale prohlásila, že její poslanecký klub bude dělat vše pro to, aby se přijetí novely zabránilo. „Tento problém způsobila vláda a také ho bude muset vyřešit bez nás. My se toho v případě důvěry voličů ujmeme po volbách,“ řekla s tím, že pokud se ANO dostane k moci, začne platit jasná politika nulové tolerance vůči nelegální migraci.

Hnutí ANO pak také vadí, že vládní novela nepočítá se systémovým řešením. Podle poslance Roberta Králíčka například chybí kapacity v detenčních zařízeních, která nemají ani dostatek personálu, nebo policisté. „Tento zákon navíc neobsahuje v důvodové zprávě finanční dopady,“ dodal.

Ideální postup by pak podle poslanců nejsilnějšího opozičního hnutí měl momentálně vypadat tak, že by se předloha měla projednat hned v několika výborech – namátkou třeba v bezpečnostním nebo sociálním výboru. Pokud by se ale nepodařilo novelu projednat ve zrychleném řízení, jak navrhuje vláda, hrozí, že se její přijetí nestihne.

Na to ostatně upozorňují i Piráti, kteří se jako jediní na schůzku s ministrem vnitra dostavili. Jakub Michálek, předseda pirátského poslaneckého klubu, nicméně podobně jako ostatní opozičníci krok vlády kritizuje.

„Je to předvolební plácnutí, aby to vypadalo, že se vláda věnuje migraci. Patrně se to nestihne. Ve Sněmovně už mnoho měsíců leží cizinecký zákon a hrozí, že spadne pod stůl. Fialův blok by ho měl přestat odkládat – je tam digitalizace a v rámci toho můžeme doplnit i těch pár užitečných věcí z balíčku k nelegální migraci,“ míní.

Zmiňovaná vládní novela zákona o vstupu a pobytu cizinců je připravená od letošního srpna. Že by bylo vhodnější využít tento předpis namísto nové implementace evropského zákona o migračním paktu si pak myslí i většina zástupců neziskových organizací.

Doporučované