Projděte si ve fotografiích, jak Peter Pellegrini vyrazil do Prahy a jak během jeho schůzek vygradovala roztržka na ose Praha-Bratislava.
Slovenský prezident Peter Pellegrini vyrazil – 11 dní po slavnostní inauguraci – na svou první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Cílem byla, jak už je zvyklostí, Praha.
Návštěva má být potvrzením blízkých vztahů Čechů a Slováků, které letos narušil nesoulad v některých zahraničněpolitických otázkách. Český kabinet v březnu pozastavil mezivládní konzultace kvůli rozdílným názorům zejména na podporu Ukrajiny, která se už déle než dva roky brání ruské vojenské invazi. (Na snímku Peter Pellegrini na palubě vládního speciálu.)
Pellegrini zahájil návštěvu Česka uctěním památky obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha. Loni 21. prosince tam přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové, 25 lidí bylo zraněno.
Slovenský prezident položil věnec k dočasnému pomníku, který zástupci univerzity představili minulý pátek. Jedná se o zhruba tři metry vysoký pískovec, záměrem fakulty bylo, aby byl neopracovaný kámen vyjádřením zatím nezpracované ztráty.
Z Palachova náměstí se delegace se slovenským prezidentem vydala na Pražský hrad.
Prezidenti Slovenska a Česka Peter Pellegrini a Petr Pavel.
Politici spolu hovořili o vývoji situace na Slovensku po atentátu na premiéra Roberta Fica a také o posilování česko-slovenské spolupráce, například v energetice.
„Vlády se určitě v některých věcech lišit budou. My se naopak s Peterem Pellegrinim, jak jsme spolu hovořili telefonicky hned po pokusu o atentát na Roberta Fica, shodli v tom, že naším zájmem bude tlumit vášně, navazovat na dobré ve vztazích a pokusit se mírnit rozdíly, ke kterým nutně bude docházet,“ uvedl už před schůzkou Petr Pavel.
Po schůzce český prezident uvedl, že spolu skutečně řešili postoje zemí k ruské válce na Ukrajině. „Když jsme si měli možnost popovídat o ‚sporné‘ části, tak jsme zjistili, že názory zdaleka nejsou tak rozdílné a je to jenom o tom, jakým způsobem jsou interpretovány, případně do jaké míry potom se liší veřejně deklarovaná prohlášení od toho, co se nakonec v praxi děje,“ řekl Pavel. „Myslím, že rozdíly jsou výrazně menší,“ doplnil.
Slovensko podle Pellegriniho napadené zemi pomáhá například dovozem elektrické energie. Značnou část dělostřelecké munice získané pro Ukrajinu českou iniciativou zároveň budou repasovat či produkovat slovenské výrobní závody.
Podle Pellegriniho jsou Pavlovy názory na konflikt na Ukrajině velmi pragmatické, střízlivé a odpovídající realitě.
Do jednání Pellegriniho s Pavlem ovšem „hodili“ granát poslanci nejsilnější slovenské vládní strany Směr-SD premiéra Fica.
Foto: Tomáš Fongus / hrad.cz Zástupci poslaneckého klubu svolali tiskovou konferenci, na níž prudce zkritizovali českou policii za to, že podle nich nestíhá autory příspěvků na sociální síti schvalující květnový atentát. Tisková konference strany Směr-SD předcházela společnému brífinku hlav států zhruba o 45 minut.
Foto: Tomáš Fongus / hrad.cz Poslanec Směru a bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar prohlásil: „Napsat o Robertu Ficovi, že to prase bylo třeba zastřelit, je podle české policie úplně v pořádku. Vyjadřuji zhrození a rozčarování, kam jsme se dostali. Začíná se politizovat i v české policii, je to smutné.“
Foto: Tomáš Fongus / hrad.cz Ke kritice se posléze přidal i úřad slovenské vlády. V prohlášení uvedl, že se znepokojením přijal informaci, že „česká policie považuje hrubé a neuctivé schvalování atentátu na slovenského předsedu vlády Roberta Fica za projev svobody slova, byť při výrocích vlastních občanů kritizujících Ukrajince už tuto míru pochopení pro svobodu projevu neměla“.
Foto: Tomáš Fongus / hrad.cz České policejní prezidium odmítlo kritiku komentovat s tím, že vylučuje politické zadání či podléhání tlakům. Ministr vnitra Vít Rakušan ČTK napsal, že kritiku považuje za nevhodnou: „Policie České republiky při vyšetřování a stíhání jakéhokoli trestného činu měří všem stejným metrem a neřídí se ničím jiným než platnými zákony.“
Pellegrini tak musel čelit v Praze otázkám, zda s kritikou souhlasí. Řekl, že mu nepřísluší hodnotit postup české policie. „Chápu reakci slovenské politické scény, když v Česku bylo konstatováno, že česká strana nebude v takovém případě postupovat tak razantně jako slovenská,“ řekl Pellegrini. Jde ale podle něj o rozhodnutí české strany.
Z Bratislavy pak přišla další kritika. Úřad slovenské vlády má za neuctivé úterní vyjádření českého premiéra Petra Fialy, že obnovení mezivládních konzultací se Slovenskem není na pořadu dne a že podobné úvahy považuje za předčasné i kvůli zdravotnímu stavu slovenského premiéra Roberta Fica.
Premiér Petr Fiala (ODS) svůj výrok, že obnovení mezivládních konzultací se Slovenskem není na pořadu dne, za neuctivý rozhodně nepovažuje, sdělila ČTK mluvčí vlády Lucie Ješátková. Byl naopak výrazem respektu k situaci, kdy je slovenský premiér Robert Fico v rekonvalescenci a není i proto možné z objektivních příčin o mezivládních konzultacích diskutovat, dodala.
„Jsem rád, že slovenský prezident Peter Pellegrini zamířil, dle nejlepších tradic, na svou první oficiální zahraniční návštěvu právě do Prahy. Rozvoj vztahů mezi našimi zeměmi je nesmírně důležitý,“ napsal pak Fiala na síti X.
Pellegrini odpoledne zajel i do dejvické kanceláře bývalého prezidenta Miloše Zemana, který ho podpořil v kampani a v Bratislavě se zúčastnil jeho nedávné inaugurace, stejně jako expremiér a bratislavský rodák Andrej Babiš (ANO). Zeman novinářům řekl, že Pellegrini přijde na jeho 80. narozeniny, které oslaví v září. Vyjádřil také lítost nad postupem české policie v případech schvalování atentátu na Fica.
Kdo je Peter Pellegrini Až na krátkou pauzu stojí v konečném důsledku vždy věrně po Ficově boku. Tato strategie Petera Pellegriniho nakonec dovedla do slovenského prezidentského paláce.
O česko-slovenských vztazích Sotva se Česko s velkou pompou rozloučilo se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, chystá se půda pro příjezd nové hlavy státu. A začíná se mluvit o „smíření“ a praktické spolupráci.