Článek
Úřad vlády rozeslal poslancům doporučení, jak komunikovat výročí upálení Jana Palacha, které připadá na čtvrtek. Vedle „hlavního narativu“, ve kterém je shrnuto, proč a kdy se Jan Palach upálil, doporučuje politikům i oblasti, o kterých by měli aktivně mluvit. Patří mezi ně například to, že „svoboda není samozřejmost“ nebo že „komunistický režim byl skutečnou totalitou“.
Opoziční politici nicméně poukazují na to, že podobná komunikační doporučení jim připomínají bývalý režim. „Teďka jsem to zachytil a celkem mě to pobavilo. Zároveň mi přijde, že jsme se v nějaké časové smyčce vrátili zpět před rok 1989,“ říká například poslanec Radek Koten (SPD).
Že by šlo o standardní postup, prý říci nemůže, žádnou podobnou kartu totiž v minulosti nezaregistroval. „Všímám si toho poprvé. Takže pokud ty ostatní skončily ve spamu, tak asi té strategické komunikaci státu něco chybí,“ dodává.
Vládní poslanec Aleš Dufek (KDU-ČSL) vnímá kartu „skutečně jenom jako doporučení“. Dodává však, že toto není první komunikační karta, kterou kdy obdržel.
„Sám se snažím pravidelně na svých sociálních sítích připomínat různá výročí, i bez těchto komunikačních karet. Nicméně, připomínka oběti Jana Palacha je natolik důležitá, že mě tato aktivita StratKomu opravdu nijak neuráží,“ napsal Seznam Zprávám poslanec Jiří Havránek (ODS).
Není to důstojné, zní z opozice
Část oslovených vládních poslanců se pak k doporučením odmítla vyjádřit. Někteří zase zmínili, že si karty zatím ani nevšimli, jiní připustili možnost, že jim mohla spadnout do spamu. S tím se setkal i poslanec Patrik Nacher (ANO), který rady Úřadu vlády musel prý ze spamu „zachránit“. Obecně ale komunikační kartu nepovažuje za důstojnou.
„To jsou takové jakoby obecné věci a obecné pravdy, ale opravdu tohle to asi není pro zákonodárce, spíše pro studenty. Na tomhle je vidět ten amatérismus vlády, protože jak říkám, umím si představit, že by byla určena studentům, ale tady se to minulo s cílovou skupinou. Je to směšné, nevhodné a možná i urážlivé,“ myslí si Nacher. Ani on si nikdy jiné komunikační karty nevšiml.
Podobný názor má i jeho stranická kolegyně Taťána Malá. „Pokud Petr Fiala a jeho kolegové ze Spolu potřebují poradit, co mají říkat na výročí Jana Palacha, tak je to smutné, ale nepřekvapuje mě to. Za sebe a své kolegy jen říkám, že taková doporučení opravdu nepotřebujeme,“ reaguje s tím, že si není jistá, zda je nutné podobné aktivity platit z veřejných peněz.
Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové není úkolem vlády rozesílat poslancům „učivo základní školy“. „Osobně bych na Jana Palacha nikdy nezapomněla a nedivím se kolegům, kteří to vnímají jako urážku,“ dodává.
Vládní odbor: Cílem je připomenutí odvážného činu
Poslankyni Zuzanu Ožanovou (ANO) zase komunikační karta donutila přemýšlet, zda je svéprávná a připomněla jí kontrolování nástěnek ve školách z dob minulého režimu. „Přijde mi skandální, aby nám plukovník Foltýn vnucoval názory, jak se k něčemu máme stavět. Tohle přece není žádná strategická komunikace,“ říká pak její kolega z hnutí Robert Králíček s tím, že podobnou kartu obdržel poprvé.
Podle ředitele Odboru strategické komunikace státu Oldřicha Bruži bylo cílem karty připomenutí odvážného činu a především důvodu sebeupálení Jana Palacha. Dodal, že tento den je nutné si připomínat a právě proto komunikační karta vznikla.
„Odbor strategické komunikace státu neslouží pro propagaci vládních politiků, ale pro komunikaci strategických témat státu. Právě proto bylo zasláno komunikační DOPORUČENÍ, s důrazem na význam slova doporučení, všem parlamentním stranám jako připomenutí důležité události pro ty, kteří ve svém nabitém programu nemají příliš času,“ napsal.
Bruža rovněž dodal, že odbor podobná doporučení posílá i v případě jiných historických událostí nebo novodobých společenských témat.