Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Metodika experimentu byla jednoduchá – nejnovější verzi ChatGPT, pokročilému jazykovému modelu od společnosti Open AI, jsme předložili přepisy Babišových projevů od října 2023 do října 2024. Abychom předešli „statistickým chybám“, analyzovali jsme pouze projevy před začátkem sněmovních schůzí, na kterých Andrej Babiš jako předseda ANO s přednostním právem vystupuje.
Záměrně jsme se chtěli vyhnout obstrukčním projevům, které ze své podstaty nebývají věcné. AI analyzovala, jaké hlavní motivy a narativy používal, jestli se dopouštěl manipulací, nebo jak se v čase vyvíjela témata expremiéra. Výsledek? Babiš přitvrzuje. Využívá populistické narativy, apel na emoce a manipulativní rétorické techniky.
Rok do voleb
Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v říjnu 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.
„Témata se vyvíjejí od zaměření na domácí politiku k širším otázkám národní identity a suverenity. Tento vývoj spolu s intenzivnějším jazykem naznačuje strategické úsilí ovlivnit veřejné mínění před nadcházejícími volebními cykly,“ popisuje ChatGPT rok s Babišem.
Od kritiky vlády po Evropskou unii
Posun od tvrdých témat k měkkým není překvapivý. Snahu nahradit pravo-levý konflikt střetem tradicionalistů s progresivisty vidíme všude ve světě. „Když tento tematický posun funguje u všemožných Patriotů pro Evropu, když s ním trumpovci válcují Bílý dům i Kongres, tak proč by se tou cestou nevydal i Babiš,“ vysvětluje politický analytik Lukáš Jelínek.
Důrazem na „měkká“ témata se Babiš může vyhnout propočítávání a formulování složitého ekonomického programu a především pak sepisování nepopulárních reforem. Přesto se ekonomicko-sociálním tématům předseda ANO ve svých projevech nevyhýbal. Jen se místo vlastního programu soustředil výhradně na kritiku Fialovy vlády – opakovaně mluví o údajném plýtvání a neefektivním hospodaření.
„Babiš často zmiňuje údajné nadměrné vládní výdaje, špatné přidělování financí a korupci. Specificky zdůrazňuje zvýšení provozních nákladů vlády a růst počtu zbytečných vládních pozic,“ píše se v analýze.
Šéf ANO také mluví o tom, co vnímá jako selhání v zahraniční politice vlády, zejména v souvislosti se vztahy s Evropskou unií a spoluprací v rámci Visegrádské čtyřky (V4). Tato témata gradovala v období před eurovolbami.
Podle analýzy ChatGPT například Babiš čím dál častěji v projevech tvrdí, že Fialova vláda poškodila české zájmy přílišnou poslušností vůči EU v oblastech jako Green Deal nebo migrační politika.
Podle politologa Lubomíra Kopečka nový důraz dává logiku v situaci, kdy už se tolik neřeší energetická krize, inflace a kdy je ekonomická nejistota lidí menší než před rokem.
„Potřebujete nějaký nový účinkující obsah a ten může poskytnout kritika Green Dealu a EU. Akcelerující roli v tom zjevně měly evropské volby. Plyne z toho zjevně posouvání Andreje Babiše v běžné agendě směrem ke krajní pravici a zvětšení možnosti, že se po příštích volbách domluví se stranami, jako je SPD a Přísaha. Babišova ochota bude větší než v minulosti,“ domnívá se Kopeček.
Významným tématem jsou podle umělé inteligence také vysoké životní náklady, které Babiš připisuje špatné finanční politice současné vlády. Inflaci, vysoké ceny energií a sníženou kupní sílu spojuje s vládními ekonomickými kroky.
Šéf ANO přitvrzuje
Předseda opozičního hnutí podle analýzy v projevech také postupně zesiloval jazyk, kterým promlouval k ostatním politikům i voličům.
„Jak období postupuje, Babišův jazyk se stává intenzivnějším a ostřejším. Zatímco v počátečních projevech se zaměřuje na izolované problémy, pozdější se nesou v širším měřítku, vykreslují vládu jako systémově selhávající orgán,“ zní v analýze. Babiš podle ní svým tónem pomalu, ale jistě směřuje k předvolební kampani.
Kromě ostřejšího jazyka se Babiš posouval také v tématech. V raných projevech je patrný důraz na vnitřní ekonomické problémy a sociální reformy, zatímco v pozdějších se stále více objevují témata vnějších záležitostí, zejména vztahů s EU a V4.
„Tento posun naznačuje snahu oslovit širší voličskou základnu, potenciálně obávající se o národní suverenitu a identitu,“ analyzuje ChatGPT.
AI rozkryla také některé manipulativní prvky a rétorické techniky, které Babiš v projevech opakovaně používá. Šéf ANO často využívá hypotetických scénářů k tvrzení, že vládní politika povede k budoucím katastrofám. Výrazy jako „pokud budou pokračovat,“ „brzy se stane,“ nebo „už začali“ jsou v projevech běžné.
„Tímto vytváří spekulativní narativ, který se nespoléhá nutně na konkrétní data, ale naznačuje potenciálně negativní budoucnost,“ píše umělá inteligence.
Babiš podle analýzy obrací útoky směřované na něj zpět na oponenty. Například tím, že poukazuje na údajné pokrytectví ministrů nebo jejich zapojení do skandálů. „Tato strategie slouží k odvedení pozornosti od obvinění, která se týkají přímo jeho osoby nebo jeho hnutí,“ popisuje.
Důraz na národní zájmy
Analýza si všímá také toho, že Babiš často využívá takzvané obětní beránky, zejména pokud jde o Brusel nebo „bruselské byrokraty“. Rámováním politiky EU jako „vnucené shora“ nebo škodlivé pro národní zájmy Babiš podle analýzy apeluje na nacionalistické nálady a naznačuje, že jeho opozice vůči této politice ho staví na stranu „opravdového“ českého lidu.
„Vypadá to, že Andrej Babiš si uvědomil, jak se kyvadlo ve značné části západního světa pohybuje od liberálních a progresivních konceptů směrem ke konzervativním, ať už je to těmi konzervativními trendy základ náboženský, sociální nebo národnostní,“ říká sociolog Jan Herzmann.
Umělá inteligence si všimla také lidských příběhů, které Babiš zmiňuje. Úspěšný byznysmen totiž často říká, že na rozdíl od vládních politiků chodí mezi lidi a vnímá jejich problémy. Jejich příběhy pak používá jako zbraň proti vládě Petra Fialy.
„Zdůrazňuje tyto příběhy, aby vyjádřil empatii a závazek k občanům. Tato strategie mu pomáhá vystavět populistický obraz a staví ho do role obhájce veřejného zájmu,“ popisuje analýza.