Hlavní obsah

Kam odtekly miliony? Trikolorou hýbe spor o peníze

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Předsedkyně Trikolory si námitky ohledně hospodaření strany vysvětluje vnitrostranickou rivalitou před volbami.

Hospodaření Trikolory není dle některých současných i bývalých členů transparentní. Za poslední tři roky předsedkyně strany Zuzana Majerová přesunula na provozní účet několik milionů. Odmítá ale upřesnit, na co je použila.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Zatímco se Trikolora před volbami spojuje s SPD, Svobodnými a PRO, uvnitř strany bují problémy. Důvodem je hospodaření, které je dle některých členů „opředené tajemstvím“. A to až do té míry, že část z nich stranu opouští.

Toho si všiml i místopředseda a šéf jihomoravské organizace Trikolory Petr Levíček. „Mám obavy, že lidé odcházejí proto, že jsou znechuceni netransparentností hnutí,“ říká zklamaně.

Pochybnosti dle některých členů vyvolává především přesouvání peněz na provozní účet, k němuž nemá prakticky nikdo přístup. Od února 2022 na něj šlo 15 milionů korun.

Členové požadují kontrolu hospodaření

Na co přesně byla celá částka vynaložena, neví ani místopředseda Levíček. „Část těch peněz byla legitimně zaslána Soukromníkům a Svobodným po volbách do Poslanecké sněmovny. Zbytek ale nebyl nikdo schopen zkontrolovat, a když se zeptáme, paní předsedkyně mlčí,“ popisuje s tím, že k provoznímu účtu ani jako člen vedení strany přístup nemá.

To ostatně potvrzuje i předsedkyně Zuzana Majerová, dle níž má k provoznímu účtu přístup jen ona, ředitel kanceláře Martina Gebauer a volební manažer. V posledních třech letech na něj měsíčně proudily statisícové částky, šéfka Trikolory to vysvětluje volebními roky. Zároveň trvá na tom, že postupuje podle zákona a přesuny peněz na provozní účet jsou běžnou praxí.

„Celé předsednictvo má přístup k účetní uzávěrce, kterou schvaluje, stejně jako k auditu. Já jsem v těchto věcech velice principiální. Hospodaření je dle vnitřních mechanismů a je naprosto striktně dle zákonů. Transparentní účet není od toho, aby na něm peníze ležely, “ říká předsedkyně.

I když Majerová tvrdí, že Trikolora postupuje přesně dle zákona, Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí má výhrady. Minulý rok konstatoval, že Trikolora například v roce 2022 v několika ohledech postupovala v rozporu se zákonem. Problematické například bylo, že strana jasně nedefinovala, jakým osobám vyplácí mzdy.

Na otázku, jaké věci z provozního účtu platí a kolik samotný provoz Trikolory měsíčně stojí, předsedkyně prakticky neodpověděla. „Myslím si, že to není informace, která by měla zajímat vás. Ti, kteří peníze posílají, vědí do poslední koruny, kam to šlo,“ sděluje.

Dle místopředsedy je situace absurdní

Že je debata o hospodaření hnutí mezi členy živá, vedle Levíčka popisuje i šéf pražské organizace Václav Musílek. „Snažíme se to řešit vnitřně,“ říká s tím, že se téma nedostatečné kontroly financí řešilo i na předsednictvu. Výsledkem ale mělo být to, že k provoznímu účtu se členové předsednictva nedostanou.

Musílek se domnívá, že peníze putují především na provoz kanceláře a „osobní výdaje“. Za co a kolik přesně strana platí, ale neví. Zmiňuje proto, že někteří členové usilují o revizi vnitrostranických stanov.

Dle nich je kontrolou finanční a hospodářské činnosti pověřena Kontrolní komise. „To si ale každý vykládá tak, jak chce,“ vysvětluje Musílek tlak na změnu stanov.

Samotná Kontrolní komise Trikolory se navíc prakticky nescházela do doby, než místopředseda Levíček společně s další členkou podal podnět Rozhodčí komisi, aby nečinnost řešila. Ta rozhodla, že stranický orgán musí zasednout do 30 dní, což se také stalo.

Vnitřní audit, který místopředseda Levíček společně s další členkou požadovali, ale přes členy Kontrolní komise neprošel. Dle jejího předsedy Romana Papeže by totiž měla audit hospodaření provést nezávislá externí firma – nikoliv orgán, který si k tomuto účelu hnutí samo ustanovilo.

Otázka, kam směřují stranické peníze, tedy zůstává členům hnutí i předsednictva nezodpovězená.

„Považuji za absurdní, že máme nulové informace. Jediné co jsme viděli, byla excelová tabulka, kterou s prominutím zvládne vygenerovat kdokoliv. Účty jsme ale nikdy neviděli. Prostě každý pokus o to, otevřít financování Trikolory, je vždycky umlčen,“ říká Levíček.

Sama předsedkyně Majerová se domnívá, že rozkoly kolem peněz vyvolaly nadcházející volby. Nejprve mluví o zhrzených bývalých členech, kteří se dle ní snaží „vyšťourat něco, co není“. Pak zase naráží na vnitrostranickou rivalitu, jež se prý objevuje opakovaně.

„V rámci vzájemného soupeření se chtějí někteří lidé zviditelnit, protože se budou sestavovat kandidátky. Praha je v tomhle specifická, tam se vždy porcuje medvěd, co ještě běhá po lese. Ale to je před každými důležitými volbami standard, jsem na to už zvyklá,“ reaguje na pochyby současných i bývalých členů.

Ohrožení pro SPD?

Hospodaření mimoparlamentní strany se může jevit jako marginálie. Za připomínku ale stojí, že dohady ohledně financí už v minulosti vedly i k rozpadu některých subjektů. Své o tom ví například spojenec šéfky Trikolory Zuzany Majerové, předseda SPD Tomio Okamura.

Jeho první hnutí Úsvit přímé demokracie se totiž potýkalo s problémy poté, co část členů vyjádřila pochybnosti ohledně hospodaření a předsedu obvinila z tunelování. Okamura nařčení popíral, z hnutí následně odešel, a samotný Úsvit pak v roce 2018 zanikl.

Podobné obavy teď mají i někteří členové Trikolory, která se chce pod hlavičkou SPD probojovat do Sněmovny. Vnitrostranické problémy by tak teoreticky mohly dopadnout i na politické partnery předsedkyně Majerové.

Doporučované