Článek
V opozičním hnutí ANO se radují, že prezident Petr Pavel, jehož doposud vykreslovali jako „válečného štváče“, konečně otočil a stal se z něj také „chcimír“.
Reagují tak na rozhovor prezidenta pro britskou stanici Sky News, kde řekl, že je „třeba zastavit válku a začít debatovat o budoucím uspořádání, protože je naivní předpokládat, že Kyjev získá okupované území v dohledné době zpět“.
„Vítáme prezidenta mezi chcimíry“
Opozice to vykládá jako Pavlův názorový obrat a zároveň cítí zadostiučinění. „Vítáme pana prezidenta mezi chcimíry. A to bez jakékoliv ironie,“ raduje se místopředseda ANO Richard Brabec.
Všichni opoziční lídři reagují ve stylu – vidíte, my jsme to říkali celou dobu. „Když to naznačím já, tak je oheň na střeše ,“ zlobí se první místopředseda ANO Karel Havlíček.
„Jen nevím, co teď budou říkat všichni ti, kteří za takový názor dosud kreslili na tváře ruské vlajky a mluvili o kolaborantech,“ popichuje šéf hnutí Andrej Babiš.
Prezident Pavel na slova hnutí ANO reagoval, že ho ne zcela přesně pochopili. Vojenská podpora Ukrajiny podle něho musí dál pokračovat, což však nevylučuje hledání řešení, jak konflikt ukončit.
„Rusko samo má v rukou okamžité ukončení konfliktu. Nemá o něj ale zájem, dokud bude mít naději na naplnění svých cílů – tedy ovládnutí Ukrajiny, odstranění demokraticky zvolené vlády a demilitarizace suverénní země,“ vysvětlil prezident.
Pavel totéž říkal už v únoru 2023
Ve skutečnosti Petr Pavel opravdu názorový obrat neudělal. Vždyť podobně jako dnes už mluvil v únoru 2023 – tedy po svém zvolení, ale ještě před inaugurací – na Mnichovské bezpečnostní konferenci.
Už tehdy v diskuzi prohlásil, že sama Ukrajina si musí říct, jakou cenu a jak dlouho ještě je ochotna dál platit za osvobození posledního metru okupovaného území a vyhnání posledního ruského vojáka.
Jinými slovy: Že vysněný cíl může trvat nekonečně dlouho a přinést naprosté vyčerpání země a také víc ztrát na životech, než společnost dokáže unést. Ostatně podobně jako prezident Pavel mluví už delší dobu premiérův poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Pojar mluví o rozdělení Ukrajiny
Ten hovoří o rozdělení Ukrajiny na západní a východní po vzoru Německa s tím, že to není navždy. A západní části, jež má být co největší, je pak podle něj potřeba co nejvíce pomáhat s ekonomickou obnovou i bezpečností. „Ale tohle musí chtít a rozhodnout sami Ukrajinci,“ vysvětluje.
Tyto hlasy sílí kvůli vývoji na frontě, kde se daří Rusům. Ukrajině docházejí muži ochotní jít bojovat a především pak nemá dostatek zbraní a munice, o něž celou zimu marně žádala Západ před očekávanou ruskou jarní ofenzivou.
Každopádně z Petra Pavla je cítit generál zvyklý měnit strategii bitvy podle toho, jak se vyvíjí situace na válečném poli. Teď má za to, že padá cesta, kterou prosazoval, protože Západu prostě chybí víc odvahy a není ochoten poskytnout zbraně k úplnému osvobození Ukrajiny.
Tak hledá i jiná řešení.
Jaká je situace na frontě
„My jsme byli při dodávkách zbraní opatrní. Ukrajinci prohrávají své životy i zemi a mohou prohrát i v této válce,“ řekl prezident Pavel v rozhovoru pro Sky News a navrhoval, co dál: „Musíme být realisté. Bylo by naivní říkat, že Ukrajina dokáže znovu dobýt okupovaná území v dohledné budoucnosti. Rusko se jen tak oblastí, které okupuje, nevzdá. Potřebujeme zastavit válku a pak začít debatovat o budoucím uspořádání.“
Všem je jasné, že takový kompromis není možný bez souhlasu Ukrajiny, Ruska a zemí, které budou garantem této dohody.
Neutrální Švýcarsko kvůli tomu svolalo na červen mírovou konferenci, jenže Rusové se jí zatím odmítají zúčastnit.