Článek
Řada úředníků v Bruselu je v těchto dnech jako na trní. Nástup nové Evropské komise poskytuje příležitost získat místo v týmu nastupujícího eurokomisaře nebo eurokomisařky, a mít tak vliv na kroky Unie v příštích pěti letech.
O místa v kabinetech komisařů ale nesoutěží jen úředníci, činí tak i jednotlivé vlády. Státy mají zpravidla zájem „pohlídat si“ nějakou agendu v Bruselu, a usilují proto o vyslání své spojky ke komisaři, který ji má nově spravovat. Výměnou za to pak nabízejí místo v týmu svého zástupce v Komisi.
Česká spojka u Španělky
Takhle nyní postupovali Síkelovi lidé, kteří mu pomohli sestavit jeho bruselský tým. Vláda Petra Fialy (ODS) od počátku říkala, že by ráda vyslala českou spojku ke Španělce Terese Ribeirové. Ta má v nové Komisi na starosti investice do „čisté“ ekonomiky a také hospodářskou soutěž.
V zásadě tak bude dozorovat, jak jednotlivé státy a podniky převádějí do praxe „zelená“ opatření Unie. Zejména jihoevropské země a Francie očekávají, že španělská zástupkyně, nadto jedna z místopředsedkyň Komise, přijde s evropskou odpovědí na americký protiinflační zákon (IRA), který zasypal americké výrobce čistých technologií miliardami dolarů na daňových úlevách a znevýhodnil evropské firmy.
Protože do čistých technologií spadá i jádro, česká vláda si zejména kvůli dostavbě Dukovan chtěla pohlídat, že investice do tohoto zdroje energie nebudou nijak ostrakizovány. Do španělského kabinetu proto nabízela několik zájemců. Uspěla v Bruselu dlouho působící úřednice Petra Němečková – právnička a ekonomka, která dosud zastupovala Komisi v soudních sporech kvůli napadané státní pomoci pro jaderné elektrárny.
Výměnou za místo pro Petru Němečkovou k sobě Jozef Síkela (STAN), bývalý ministr průmyslu a obchodu, vezme španělskou euroúřednici Nati Lorenzovou. Ta se věnovala rozvojové spolupráci z manažerských pozic v několika unijních institucích, a právě tuto oblast dostal Síkela jako svůj komisařský resort.
Kus za kus
Takto „kus za kus“ je sestavený celý Síkelův tým. Kromě Češky Šestákové a Španělky Lorenzové tam bude Francouz, Ital, Lotyška a Slovinka. Češi tudíž obsadí po jednom zástupci také kabinet francouzského komisaře Stéphana Séjourného, Itala Raffaela Fitta, Lotyše Valdise Dombrovskise a Slovinky Marty Kosové.
Kromě španělské komisařky bude v hledáčku v příštích letech jak agenda Francouze Séjourného (průmysl, malé a střední podniky, vnitřní trh), tak několikanásobného lotyšského zástupce Dombrovskise (zjednodušení evropské regulace) i Itala Fitta, který bude mít na starosti strukturální fondy z nového unijního rozpočtu. A za prioritu označují české vlády, nejen ta aktuální, další rozšíření Unie, které dostala Slovinka Marta Kosová.
Plejáda ekonomů
K Séjournému jde ekonom Alexandr Hobza, jeden z nejsledovanějších Čechů v Bruselu. Naposledy působil jako člen týmu italského expremiéra Maria Draghiho, který letos v září zveřejnil ostře sledovanou Draghiho zprávu o zaostávání Evropy za světovou konkurencí. Hobza je jedním z autorů zprávy.
K Fittovi jde česká euroúřednice Miroslava Janda. V Evropské komisi pracuje přes dvacet let a působila mimo jiné i v Česku známém úřadu pro šetření podvodů s eurofondy OLAF. K Dombrovskisovi pak míří ekonomka Gabriela Tschirkova.
Do „rozšiřovacího“ kabinetu nastoupila Karolína Kottová, rovněž v Bruselu dlouho působící česká úřednice. Kottová, stejně jako Němečková, už v kabinetu pracovala. Česká vláda si ji pro její schopnosti a jazykové vybavení „stáhla“ k sobě na 1. české předsednictví EU v roce 2009. Tehdy Kottová působila jako hlavní poradkyně vicepremiéra pro EU Alexandra Vondry (ODS). U Slovinky Kosové bude mít funkci zástupkyně šéfa celého týmu.
Česko uhrálo kabinetní jedničku i dvojku
Poprvé od vstupu Česka do EU před 20 lety tak země obsadí souběžně post šéfa, respektive šéfky kabinetu (Šestáková) a místo „dvojky“ (Kottová). Obojí posiluje možný vliv Česka na podobu evropské legislativy, pokud bude mít takovou ambici – šéfové kabinetů a jejich zástupci patří mezi nejmocnější bruselské úředníky.
Poprvé také země obsadí svými zástupci víc komisařských týmů najednou – dosud to byly jen dva –, z toho tři místopředsednické. Výrazně tomu přispěla právě zmíněná strategie „kus za kus“. „Obecně platí, že princip reciprocity v tomto hraje velkou roli. Vzájemná výpomoc bývá častá,“ uvedl k tomu zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk.
Dvořák: Aktivita se vyplatila
„Je to hodně zásadní posun, který je i plodem aktivit české vlády a řady lidí v Praze i v Bruselu,“ řekl ministr pro EU Martin Dvořák v reakci na umístění českých zástupců v kabinetech. „Čechů a Češek i v dalších pozicích bude mnohem víc než dosud. Jsou to vesměs kvalitní a zkušení profesionálové, kteří budou Česko v EU reprezentovat špičkovým výkonem,“ dodal pro SZ.
Podle informací SZ se stále vyjednává o dosazení nějakého Čecha nebo Češky do týmu předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Zda se to podaří, není jasné. Vláda k šéfce Komise doporučovala výše zmíněného Alexandra Hobzu, nakonec z toho ale sešlo.