Článek
Ústavnímu soudu důvěřují asi tři pětiny lidí, prezidentovi Petru Pavlovi pak 52 procent Čechů. Ostatním ústavním institucím věří třetina či méně lidí. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury STEM, která výsledky poskytla ČTK.
Ústavnímu soudu nyní věří 59 procent dotázaných, meziročně o procentní bod více. Před dvěma lety se ale soud těšil důvěře 60 procent lidí a před třemi lety 67 procent lidí. Podle autorů průzkumu se projevuje v posledních letech mírné oslabení důvěryhodnosti této instituce. „Zřejmě může jít také o souvislost se změnou osazenstva a s některými kontroverzemi kolem vybraných kandidátů na ústavní soudce a stávajících členů,“ napsali autoři.
S letošním nástupem Petra Pavla do funkce se podle průzkumu STEM výrazně zvýšila důvěryhodnost prezidenta. Zatímco v letech 2021 a 2022 důvěřovalo prezidentovi 34 a 37 procent respondentů, letos v květnu to bylo 59 procent. Od května se důvěra snížila o pět procentních bodů.
Senátu nyní věří 32 procent lidí, Poslanecké sněmovně 29 procent a členům vlády 21 procent lidí. U Senátu výzkum zaznamenal meziroční mírné oslabení důvěry, které ale podle autorů nevybočuje z normálu posledních nejméně 10 let. „Nynější podpora vládě se pohybuje jen o něco výše než dosud nejnižší zaznamenané hodnoty, které veřejnost přisoudila vládě Petra Nečase (ODS) v letech 2012 a 2013,“ uvedl průzkum.
Více k obsazování postů ústavních soudců
Podle průzkumu je míra důvěry českých občanů v politické instituce s výjimkou prezidenta tradičně velmi nízká. Výzkum se uskutečnil v první polovině listopadu a účastnilo se ho 1021 respondentů starších 18 let.