Článek
Savov ve čtvrtek zopakoval, že nadále odmítá jakékoli spojování své osoby s nezákonnou činností. Podání obžaloby považuje za zcela nedůvodné.
„Stále věřím v právní stát. Pevně doufám, že soud odolá různým vnějším tlakům a rozhodne spravedlivě a v souladu s platnou legislativou,“ uvedl v reakci na podání obžaloby.
Muž žije a podniká ve Velké Británii. Tamní soudy v minulosti opakovaně rozhodly o jeho vydání do vlasti, podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství ale v zemi požádal o azyl.
„Přes veškerou snahu tuzemských orgánů činných v trestním řízení i přes skutečnost, že zdejšímu státnímu zastupitelství bylo doručeno pravomocné rozhodnutí o přípustnosti vydání obviněného, nebylo toto vydání do dnešního dne ze strany cizího státu realizováno. Z přípravného řízení je patrné, že se tento obviněný snaží vyhnout trestnímu řízení,“ uvedl k tomu dnes mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
Savov naopak tvrdí, že jsou britským úřadům českou stranou opakovaně předkládány nepravdivé a zkreslené informace s cílem dosáhnout jeho vydání do Česka. A stěžuje si, že ho české justiční orgány odmítají vyslechnout a tím zásadně porušují jeho právo na spravedlivý proces.
„Případ od počátku provází masivní šíření úniků z vyšetřovacích spisů do médií, kombinované se spekulativními a lživými informacemi,“ dodal jeho mediální zástupce Jan Hrubeš.
František Savov žije od roku 2014 v Londýně. Česká policie ho podezírá z více než půlmiliardového úniku. Savov svého času vybudoval v Česku miliardové impérium, do něhož patřila kupříkladu vagonka Legios, kampelička Artesa nebo společnost zastřešující autosalony Car Store či vydavatelství Mladá fronta. K velké části svého impéria se ale Savov oficiálně nehlásil. Jeho nucený pobyt v zahraničí a snaha nebýt vidět se mu nakonec staly osudnými. Jeho dřívější zaměstnanci se totiž „emancipovali“ a jeho firmy prodali. Savov to označuje za krádež. Další část firem se dostala do insolvencí.