Článek
Řád bílého lva, Řád Tomáše Garrigua Masaryka, medaile Za zásluhy nebo Za hrdinství. Právě tato vyznamenání bude Miloš Zeman večer ve Vladislavském sále Pražského hradu předávat.
Očekává se, kdo letos rozšíří počet vyznamenaných. Seznam Zprávy si vzaly pod drobnohled všechny tři dosavadní prezidenty České republiky.
Nejvíc vyznamenání udělil hned ten první – Václav Havel. Jeho nástupce Václav Klaus naopak nejméně.
Miloš Zeman vyznamenal mnoho osobností ze showbyznysu – herečku Jiřinu Bohdalovou, muzikanta Felixe Slováčka nebo zpěvačku Lucii Bílou.
S udělováním vyznamenání je spojena i řada kontroverzí. Velkou mediální pozornost si v roce 2014 vysloužil režisér Robert Sedláček, který na Pražský hrad přišel ve sportovní bundě.
Zpěvák Daniel Hůlka si pro změnu v roce 2016 převzal medaili Za zásluhy, aby ji o čtyři roky později vrátil poštou. Hůlka byl přitom dlouholetým podporovatelem současného prezidenta.
Kritiku si v roce 2017 vysloužilo udělení medaile Za zásluhy Petru Žantovskému, komentátorovi Parlamentních listů, který je spojován s dezinformační scénou.
Miloš Zeman – výběr osobností, které vyznamenal
Dosud Zeman udělil přes 300 vyznamenání. Nejvíce jich bylo v roce 2019, konkrétně 42. Letos se spekuluje, že své dosavadní maximum výrazně navýší.
Nejvyšší státní vyznamenání prezident, jemuž v březnu skončí mandát, udělil 42 lidem. Řád bílého lva má dvojí charakter: buď vojenský, nebo občanský. Těch občanských předal Zeman 22, ve většině případů některému z politiků.
Mezi ně patří například Václav Klaus, bývalý slovenský premiér Robert Fico nebo také in memoriam britský ministerský předseda Winston Churchill.
Vojenské řády pak uděloval zejména válečným veteránům, letcům či legionářům.
Poznámka: Pro zobrazení počtu vyznamenaných najeďte na slovo v grafice.
Mnohem více, stejně jako jeho předchůdci, dal Zeman medailí Za zásluhy. Právě tou byli oceněni již zmínění Lucie Bílá a Daniel Hůlka, ale také Zemanův velký stoupenec František Ringo Čech.
Zajímavostí je, že jednu osobnost vyznamenal Miloš Zeman dvakrát. Jiřina Bohdalová v roce 2013 od tehdy čerstvě zvoleného prezidenta převzala medaili Za zásluhy. Loni ji pak Zeman ocenil nejvyšším státním vyznamenáním.
Miloš Zeman obecně nejvíce rozdával vyznamenání za zásluhy o stát či hospodářství, dále také umělcům a sportovcům.
„S domovnicí se nediskutuje“
S udělováním vyznamenání souvisí i projevy prezidentů. K těm nejzajímavějším z desetileté éry Miloše Zemana se řadí ten z roku 2020.
Ceremonie na Pražském hradě byla kvůli pandemii koronaviru zrušena a prezident tehdy ze zámku v Lánech s rouškou na ústech vyzýval k dodržování opatření a uvedl, že jména vyznamenaných budou zveřejněná na webových stránkách Hradu.
Přečtěte si projev prezidenta Miloš Zemana z 28. října roku 2020:
Vážení a milí spoluobčané, setkáváme se opět, po krátké době, prostřednictvím televizních obrazovek. Před asi čtrnácti dny jsem vás vyzýval k dodržování vládních opatření proti koronaviru, ale také jsem apeloval na to, aby byli pokutováni ti, kdo tato opatření nedodržují, protože tím škodí sami sobě i druhým. Dnes se s vámi setkávám při příležitosti nejdůležitějšího národního svátku, svátku 28. října, svátku nezávislosti.
Dcera odbojáře odmítne převzít vyznamenání od Zemana
Prezident Miloš Zeman bude 28. října naposledy udělovat státní vyznamenání. Seznam Zprávy zjistily, že se chystá in memoriam ocenit odbojáře Josefa Mašína a také svého lékaře Miroslava Zavorala. Podrobnosti v článku reportéra Seznam Zpráv Jaroslava Gavendy.
Václav Klaus – výběr osobností, které vyznamenal
Zemanův předchůdce Václav Klaus velmi často vyznamenával úspěšné sportovce - fotbalistu Antonína Panenku, oštěpařku Barboru Špotákovou nebo desetibojaře Romana Šebrleho.
K projevům, které se podle Seznam Zpráv řadí k těm nejzajímavějším, patří ten z před deseti let. Václav Klaus v říjnu 2012 kritizoval Evropskou unii, bobtnání státu a byrokracii.
Přečtěte si projev exprezidenta Václava Klause z 28. října roku 2012:
Sešli jsme se na tomto historickém místě, abychom si připomněli, že novodobému českému státu přibyl další rok. Od vzniku naší republiky zanedlouho uplyne již sto let. V té chvíli se jistě budeme ptát:
- co tato, z hlediska historie relativně krátká doba, navíc přerušená nacistickým protektorátem a poté faktickým područím Sovětskému svazu, našemu národu přinesla;
- a co jsme svému státu přinesli my, kteří jsme v této době žili?
Aby takové otázky vůbec měly smysl, musíme v té době svoji republiku ještě mít. Samozřejmé to není.
Václav Havel – výběr osobností, které vyznamenal
Václav Havel, vůbec první prezident samostatné České republiky, udělil nejvíce státních vyznamenání ze všech. Během osmi let jich bylo více než 400.
Největší počet vyznamenání prezident rozdal v letech 1998 a 2002.
Havel si často vybíral světové politiky. Vyznamenal královnu Alžbětu II., americké exprezidenty nebo bývalou ministryni zahraničí USA a rodačku z Československa Madeleine Albrightovou.
První prezident samostatné České republiky se v projevu z roku 1997 zamýšlel nad anonymním, odlidštěným pojetím státu. Vadilo mu, že je spíš než jako společenství vnímán jako prostý součet určitého množství občanů, jako jejich množina, jako jakýsi bezduchý soubor jedinců.
Přečtěte si projev exprezidenta Václava Havla z 28. října 1997:
Vážení přítomní, milí spoluobčané, co to je stát? Co tím vlastně myslíme, řekneme-li Česká republika?
Jsou souvislosti, v nichž se tím myslí určité území. Při pohledu na mapu si přece obvykle ze všeho nejdřív říkáme, kde leží který stát, jak je velký, s kterým státem sousedí, případně s kterým má jaké územní spory. Planeta je prostě rozdělena - způsobem vzešlým z pohnutých dějin lidstva a z pohnutých dějin jeho sebeorganizace - na jednotlivé státy jakožto základní kameny této sebeorganizace.