Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Inaugurace 47. amerického prezidenta tradičně láká stovky tisíc pozorovatelů. Vedle amerických občanů a zákonodárců se do Washingtonu sjíždějí i zástupci států z celého světa. Pondělní převzetí úřadu znovuzvoleným Donaldem Trumpem nebude výjimkou.
„Celkem už se na inauguraci rozdalo asi 220 tisíc vstupenek. Zajímavostí také je, že se na samotnou inauguraci vybralo nejvíc peněz v americké historii. Částka přesahuje 170 milionů dolarů, tedy více než čtyři miliardy korun,“ řekl Seznam Zprávám Miroslav Sklenář, někdejší hradní protokolář.
Okázalé ceremonie se nicméně nezúčastní ani prezident Petr Pavel, ani premiér Petr Fiala. Jednotlivé státy totiž tradičně zastupují velvyslanci. „Za nás se bude účastnit pan velvyslanec Miloslav Stašek s manželkou,“ potvrdil redakci mluvčí české diplomacie Daniel Drake.
Velkolepá podívaná v mrazu
Účast na inauguraci bývá historicky tradiční výsadou ambasadorů, ti dostávají takzvané státní pozvání. Pro ně je vyčleněno extra místo v předním traktu i doprovodný program. Přísný zasedací pořádek dokonce v minulosti vedl k tomu, že velvyslanci neseděli vedle svých manželek. Pro ty organizátoři připravili méně prestižní místa. Jak to bude letos, není zatím jisté.
„Samozřejmě být součástí inaugurace je obrovská pocta. Má to ale i svoje stinné stránky. Musíte tam být hodinu dopředu a v lednu bývá ve Washingtonu velká zima. Vzpomínám si, jak jsem tam mrzl a pak se objevila Michelle Obamová v krátkých rukávech. To mi pak byla zima ještě větší. Nakonec jsem z toho nastydl,“ zavzpomínal s úsměvem Petr Kolář, který byl českým velvyslancem v USA v době inaugurace demokratického prezidenta Baracka Obamy v roce 2009.
Tomáš Pojar, bezpečnostní poradce premiéra Petra Fialy, zůstane v USA do 27. ledna.
Ačkoli Česko oficiálně zastupuje na inauguraci velvyslanec Miloslav Stašek, letos nebude jediným Čechem v „hledišti“. Kromě státních pozvání existují podle exprotokoláře Sklenáře i vstupenky pro předvolební sponzory, VIP místa mají i straničtí přátelé.
Z českých vládních kruhů se Trumpova ujímání úřadu zúčastní například premiérův bezpečnostní poradce Tomáš Pojar, který do Spojených států odletí 17. ledna a zůstane tam deset dní. Je to právě Pojar, který je pro vládu klíčovým hráčem pro jednání s USA. Čilé kontakty měl nejen s odcházející administrativou, ale i s tou nastupující.
„Mohu vás ujistit, že jsme s Trumpovou administrativou v kontaktu,“ zdůraznil a připomněl telefonát premiéra s Donaldem Trumpem jen pár dní po jeho zvolení.
Pozvání Patriotů je signál pro ODS
Pojar a Stašek nicméně nejsou jediní Češi, kteří budou Trumpův slib naživo v americké metropoli sledovat. Inaugurace se zúčastní i zástupci hnutí ANO, Motoristů sobě a Přísahy. Všechny tři subjekty jsou totiž členy frakce i evropské strany Patrioti, která s americkými protějšky vyjednala pozvánku pro jejich delegaci.
„Organizuje to sekretariát prezidenta evropské strany Patriotů Santiaga Abascala, který je také předsedou španělské strany Vox. Z americké strany je jistá ukázka toho, která skupina politických stran je jejich ideovém partnerem,“ shrnul domluvu o pozvání předseda Motoristů sobě Petr Macinka, který se Trumpovy inaugurace účastnil už v roce 2017. Do USA letí v pátek dopoledne.
Vedle samotné inaugurace probíhá ve Washingtonu i doprovodný program a řada akcí. „Patrioti tam organizují společný program, který začíná v pátek a potrvá až do středy. Důležitou roli hraje i maďarská ambasáda ve Washingtonu, což je taková nejvýznamnější spojka na tu administrativu v důsledku dobrých vztahů Donalda Trumpa s Viktorem Orbánem,“ říká Macinka s tím, že jsou zástupci Patriotů pozváni maďarským velvyslancem na oběd.
Zároveň dodává, že on sám vnímá inauguraci Donalda Trumpa jako příležitost, jak se setkat s americkými protějšky a probrat s nimi, jaké kroky ze strany Spojených států lze do budoucna očekávat. „Bude mě zajímat pohled na válku na Ukrajině, protože pro ně je sice daleko, ale pro nás to je blízko. Také se budu chtít bavit o otázkách environmentální politiky,“ nastiňuje.
Vedle Macinky se inaugurace zúčastní i další čeští politici, jejichž strany jsou součástí frakce Patriotů. Mezi nimi jsou například europoslanci za hnutí ANO Klára Dostálová a Ondřej Knotek nebo předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. „Donald Trump a nová republikánská administrativa tím ukazují, kdo jsou jejich partneři v Evropě,“ sdělil Šlachta.
Několik dní po inauguraci navštíví USA i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nestraník), obsah jeho návštěvy je ale ještě nejasný.
„Dříve by republikáni bezpochyby pozvali někoho z ODS. Dnes ale zvou jen ze skupiny Patrioti pro Evropu. To vypovídá hodně o současné ODS. Je to velký signál,“ poznamenal Sklenář.
Turek získal pozvání od Trumpova týmu
Mezi pozvanými je i europoslanec Filip Turek, který ale na rozdíl od svých kolegů získal osobní pozvánku přímo od týmu Donalda Trumpa. Ta se vztahuje jak na Turka, tak na jeho doprovod, což je poměrně výjimečné.
„Této osobní pozvánky, která přišla mimo oficiální struktury, si nesmírně vážím,“ popisuje europoslanec své nadšení pro Seznam Zprávy s tím, že mu k pozvání gratulují i republikáni, podle kterých není krok Trumpova týmu běžný. To ostatně potvrzuje i Sklenář, který řídil hradní protokol za prezidentů Václava Havla, Václava Klause i Miloše Zemana. „To je opravdu netradiční, takováto pozvánka má velkou váhu,“ říká.
Europoslanec Filip Turek odjel do Spojených států už 28. prosince.
Turek k pozvání dodal, že je to pro něj skutečně výjimečná čest. „Vnímám to jako potvrzení, že i jako nový politik mohu přispět k posílení skutečných konzervativních hodnot v transatlantických vztazích,“ dodává. Zvolení Trumpa a jeho převzetí úřadu pak označil za významný milník „v návratu ke zdravému rozumu v mezinárodní politice“.