Článek
„Pokud se nedostaneme do dalšího čtení v rámci rozpočtového určení daní, tak je velmi pravděpodobné, že bychom rozpočet nepodpořili,“ řekl poslanec Petr Letocha v neděli v televizi CNN Prima.
Konkrétní podmínka, jak ji popsal Seznam Zprávám, zní, že novelu o rozpočtovém určení daní je potřeba zařadit na prosincovou schůzi Poslanecké sněmovny. Veřejně se o věci dosud nemluvilo, pro koaliční partnery to ale není žádnou novinkou, tvrdí.
30 miliard ročně
„Co se týče projednávání rozpočtu, je to dlouhodobá záležitost, kterou pan ministr školství Bek s ministrem financí Stanjurou řeší. Komentoval jsem státní rozpočet a obavy, které tam mají Starostové. Mimoděk jsem to řekl, ale za nás to není nic nového, byť to možná mediálně tak vypadá,“ řekl Seznam Zprávám poslanec Letocha.
Vláda totiž aktuálně řeší, jak financovat platy nepedagogů, kteří zajišťují chod školy. Tedy pracovníků ve školních kuchyních, uklízečů či uklízeček nebo školníků.
Návrh státního rozpočtu počítá s tím, že stát je bude hradit do konce srpna, od září pak budou mít platy na starosti zřizovatelé škol. U běžných základních škol to jsou nejčastěji obce, u středních kraje.
Finance by obce a kraje získaly úpravou rozpočtového určení daní, systému, který rozděluje příjem z daní mezi stát a samosprávy.
Poslanec Jan Kuchař (STAN) říká, že na poslední čtvrtletí příštího roku se jedná o necelých 10 miliard korun, za celý rok je částka za platy nepedagogických pracovníků na úrovni 30 až 40 miliard.
Jenže i když státní rozpočet počítá s přesunem odpovědnosti za platy na zřizovatele, není dosud jasné, jaký bude konkrétní výpočet, a jak to udělat. Zákon, který by rozdělování daní změnil, vláda zatím nepředložila.
Jednou z možností je přidat toto opatření k novele o rozpočtovém určení daní, tedy kolik peněz z daní mají automaticky dostávat kraje a obce.
„My jsme očekávali, že se rozpočtové určení daní v průběhu tohoto roku stihne. Úplně to nevypadá, že se stihne projednat do konce třetího čtení v tomto roce. Proto potřebujeme, abychom měli nějakou jistotu, že se minimálně začne projednávat, aby do září rozpočtové určení daní jasně definovalo, že peníze budou zřizovatelé mít,“ vysvětluje poslanec Letocha.
Svaz měst a obcí: Nezodpovědné
Tato novela je aktuálně ve Sněmovně v prvním čtení. Aby k ní mohl být předložen pozměňovací návrh, který by zohlednil i úpravu financování platů nepedagogických pracovníků, musí jím projít.
Jenže i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) přiznal, že novela se do konce volebního období nestihne prohlasovat.
Mezi Starosty i starosty proto sílí kritika.
„My za samosprávy to vnímáme jako velký problém. Nikdy bychom si nedovolili do svého rozpočtu nezahrnout částky, které budeme mít jako mandatorní. Vnímáme to jako opravdu nezodpovědné,“ řekl předseda Svazu měst a obcí František Lukl, který je starostou Kyjova a náměstkem jihomoravského hejtmana za STAN.
Obavy má i Sdružení místních samospráv, v jejímž čele je poslankyně STAN Eliška Olšáková.
Chybějící krytí části platů nepedagogických pracovníků kritizovali dříve i prezidentovi ekonomičtí poradci.
Kritika, ale klid
Jenže zároveň část samotných Starostů obavy mírní. Ministr školství z téže strany Mikuláš Bek opakovaně tvrdí, že i kdyby vláda nestihla legislativně vyřešit financování nepedagogických pracovníků, v rozpočtu mají pro tuto variantu rezervu.
„Často se někteří starostové obávají, že by na ně vláda chtěla přehodit zodpovědnost bez dostatečných finančních prostředků. To zcela vylučuji. Potvrdil to premiér, potvrdil to ministr financí, potvrzuji to já. Ta změna je přípustná jen tehdy, když s tím půjdou adekvátní finanční prostředky z rozpočtového určení daní,“ řekl už v říjnu Bek.
Toto ujištění ale na podmínce Starostů ke schválení rozpočtu nic nemění, tvrdí poslanec Letocha.
„Ano, pan ministr Bek by to samozřejmě v nejhorším případě dokázal zařídit, nicméně i legislativně komfortní je, abychom to opravdu měli vyřešené,“ říká.
Dohoda finišuje
Vládní rozepři mírní i mluvčí hnutí STAN Sára Beránková. Tvrdí, že obavy o neschválení rozpočtu nejsou na místě.
„Ministr financí přislíbil, že to zajistí prostřednictvím změny rozpočtového určení daní. Nemáme důvod v tuto chvíli předpokládat, že by tento slib ministra neplatil. Za takových okolností nehrozí, že bychom rozpočet nepodpořili,“ napsala redakci.
Potvrzuje to i poslanec Jan Kuchař, podle kterého se blíží finální dohoda. „Je to teď spíše o detailech. Dohoda je plus minus uzavřená,“ řekl.
Ministerstvo školství i financí ale například řeší, zda do změn financování zahrnout třeba i dětské skupiny. Zároveň Ministerstvo školství hledá cestu, jak změnu prosadit mimo novelu rozpočtového určení daní, na které není shoda a je stále zaseknutá v prvním čtení.
Jednou z možností by podle poslance Kuchaře mohla být pouze vyhláška Ministerstva školství.