Článek
STAN navrhl dvě varianty, kdy při první by obsadilo post primátora Spolu, v druhé by pak byl primátorem člen STAN a Spolu by mělo většinu v jedenáctičlenné radě. Dnes to řekl lídr STAN a dosavadní náměstek primátora Petr Hlaváček pro ČTK.
Kdyby Spolu přijalo víkendovou nabídku hnutí ANO na menšinovou vládu, znamenalo by to podle STAN selhání demokratických stran a nevyslyšení vůle voličů.
„Buďme odpovědní především k Praze a jejím občanům. Stačí zdravý rozum, pár ústupků na všech stranách a máme stabilní radu tvořenou demokratickými stranami. Neměli jsme ambici vést vyjednávání, nekladli jsme si podmínky, v tuto chvíli ale cítím povinnost navrhnout takový postup, aby v Praze nevznikla ‚oposmlouva‘ Spolu s ANO a skrytou podporou SPD,“ uvedl Hlaváček.
Hnutí STAN nabídlo dvě varianty. V prvé by v městské radě mělo Spolu pět radních včetně primátora, Piráti a Praha sobě, kteří uzavřeli vyjednávací Alianci stability, čtyři členy a dva radní by měl STAN. Druhou, kompromisní cestou by mohla být podle Hlaváčka varianta, kdy by koalice Spolu měla většinu šesti radních, Aliance stability čtyři a primátora by dělal zástupce STAN.
Pražské ANO o víkendu uvedlo, že by kvůli protahujícím se povolebním jednáním bylo vhodné, aby vznikla menšinová rada Spolu s podporou ANO. Koalice Spolu se k nabídce zatím nevyjádřila.
Koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách, kdy se v neděli odpoledne sešli Piráti, Praha sobě a STAN a večer Spolu se STAN. Od té doby se několikrát setkali Piráti s koalicí Spolu, která jednala také s ANO. Piráti a STAN několikrát žádali o přibrání Praha sobě k jednáním, což Spolu odmítá.
Výsledky komunálních voleb v Praze
Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) – 19 křesel
ANO – 14 křesel
Piráti – 13 křesel
Praha sobě – 11 křesel
STAN – 5 křesel
SPD – 3 křesla
Pro vytvoření většinové koalice je potřeba minimálně 33 zastupitelů.