Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Skoro to vypadá, že ve Středočeském kraji – největším regionu – nechce nikdo vládnout. Hnutí ANO jako vítěz voleb už minulý týden oznámilo odchod do opozice. A teď o tomtéž mluví i hnutí STAN, které skončilo druhé.
Důvodem je lídr koalice Spolu Jan Skopeček z ODS, jenž dovedl svou sestavu jen ke třetímu místu. Starostům vadí, že stupňuje své požadavky a dochází jim trpělivost. Navenek se ani nesnaží skrývat znechucení.
„Mě už to přestává bavit. Myslel jsem, že budeme řešit programové věci a představy o rozvoji kraje, ale my furt řešíme personálie,“ říká středočeský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký z hnutí STAN, jeden z vyjednavačů.
Starostové mají ve středočeském zastupitelstvu 20 křesel a Spolu 13, což jim dohromady zajišťuje těsnou většinu mandátů. V jedenáctičlenné radě si STAN chce ponechat křeslo hejtmanky a Spolu nejprve přikleplo pět míst. Pak nabídku zvýšilo na šest, což je většina.
Pecková už Skopečkovi nehodlá ustupovat
„To je velkorysá nabídka, která rozhodně neodpovídá výsledkům voleb,“ říká středočeská hejtmanka Petra Pecková z hnutí STAN. I jí dochází trpělivost a před dnešním jednáním naznačuje, že už není ochotna Skopečkovi dál ustupovat.
„V případě, že to bude neakceptovatelné, neférové, neodpovídající volebním výsledkům, a pokud budoucí uspořádání krajské rady neumožní každému z partnerů zachovat si svou vlastní tvář, tak je to pro nás důvod odejít do opozice,“ hrozí Pecková.
Lídr Spolu Jan Skopeček původně uvažoval o koalici s hnutím ANO, které ho dokonce lákalo na post hejtmana. Jenže ocitl se pod ohromným tlakem vedení ODS, aby to nedělal – přes ministra dopravy Martina Kupku mu to vzkazoval přímo premiér Petr Fiala. Paktování s Babišovým hnutím odmítli zástupci KDU-ČSL a TOP 09, partneři ze Spolu.
„Již předminulý týden jsme oznámili, že o koalici budeme jednat pouze se Starosty. I tak bych byl rád za korektní vztahy a budu se o ně dál snažit, aby zastupitelstvo bylo vůbec funkční vzhledem k těsné většině, kterou máme početně se STAN,“ říká Skopeček.
Zatímco doposud Jan Skopeček přemýšlel o postu předsedy zastupitelského klubu ODS, na úterním jednání si má říct o post radního pro oblast financí. Tu dnes zastává Michael Kašpar z hnutí STAN. Občanští demokraté zároveň požadují další placené funkce šéfů výborů zastupitelstva plus výměnu na postu ředitele krajského úřadu.
Ambice a chaos v ODS
Proč Jan Skopeček tolik stupňuje požadavky? Kromě osobních ambicí je pod vlivem středočeské ODS, kde se teď tříští nejrůznější zájmy. Část straníků – Michael Pánek – vnímá koalici s ANO jako zradu voličů. Jiní si zase myslí, že s Babišovým hnutím se domluví lépe než s extrovertní hejtmankou Peckovou, kterou nemají rádi.
„Mou chybou možná je, že průběh těch jednání nekomentuji do detailu v médiích a nesnažím se prostřednictvím mediálních vyjádření na druhou stranu tlačit. Nebudu to dělat ani nyní. Je naším zájmem se se STAN dohodnout, byť ne za každou cenu,“ říká Jan Skopeček.
Hlasy, že to s požadavky přehání a že to už překombinoval, jsou slyšet i v jeho ODS. Volební výsledek koalice Spolu, jež ve středních Čechách získala pouhých 17,5 procenta hlasů, skončil hluboko za očekáváním. Zatímco minule měla ODS samostatně 16 zastupitelů, nyní jich má jen devět. Mnozí se překvapivě do zastupitelstva ani nedostali.
„Svůj názor jsem představitelům vedení ODS Středočeského kraje řekl hned po brutálně prohraných volbách. Prohrané volby na celé čáře a třetí místo může ukazovat i na třetí variantu, a tou je odchod opozice,“ navrhuje zklamaný starosta Králova Dvora Petr Vychodil z ODS. Byl na 15. místě kandidátky, takže mandát krajského zastupitele neobhájil.