Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Starostové a nezávislí spustili rok před volbami kampaň Zapnout VenkOff, kterou se snaží vrátit ke svým kořenům – podpoře malých obcí. Mimo jiné slibují přepracování systému, kterým se rozdělují peníze pro radnice.
A to například tak, aby obce dostávaly více peněz na starší obyvatele. „Rozpočtové určení daní by mělo vedle vyššího příjmu z podnikatelských aktivit reflektovat například stárnutí populace a zohlednit koeficientem počet lidí starších 65 let,“ informovalo hnutí na konci listopadu.
Senioři se „prodraží“
STAN argumentuje tím, že s věkem obyvatel stoupají i náklady radnic. „Obce musí pro starší občany zajistit řadu služeb – kromě domů s pečovatelskou službou jsou to zejména terénní služby,“ říká František Lukl, člen STAN a předseda Svazu měst a obcí.
Náklady „na seniora“ v obci zvyšují i další věci – například zvýhodněná městská a příměstská doprava.
„Pokud v obci městská doprava není, přispívají některé obce na senior taxi. Jiné obce zase mají pracovnici, která seniorům pomáhá,“ vypočítává poslankyně STAN a předsedkyně Sdružení místních samospráv Eliška Olšáková.
Rok voleb
Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v říjnu 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.
Podle Lukla je to problém především v nejmenších obcích, potíže ale mohou mít i obce střední velikosti, které zajišťují služby pro seniory ve větší spádové oblasti. „Obracejí se na nás starostové, kteří upozorňují na nedostatek peněz,“ dodává Lukl.
STAN chce rozjet debatu o komplexnějších změnách v rozpočtovém určení daní, takzvaném RUD. Navrhuje například, aby obsahoval i motivační složky. „Za mě osobně RUD potřebuje řadu změn, osobně spíše zmíním větší finanční motivaci pro obce ke spolupráci a dále pak vyšší motivační složku pro obce za rozvoj malého a středního podnikání na svém území,“ říká ministr průmyslu a 1. místopředseda strany Lukáš Vlček.
Jednat kvůli tomu chtějí jak s „vlastním“ ministrem pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem, tak s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS).
„Populace stárne obecně“
Kde přesně by se měly peníze „na seniora“ vzít, zatím není jasné. Na prosté zvýšení příspěvků v napjatém rozpočtu peníze nejsou. A například bývalý poslanec ODS Vladislav Vilímec, který dnes předsedá Finanční komisi Svazu měst, je k nápadu zohledňovat počet seniorů skeptický.
„Už se to řešilo v minulosti a podle tehdejších výpočtů Ministerstva financí to neudělá žádný zásadní rozdíl. Populace stárne obecně,“ konstatuje Vilímec.
„Debata o změně RUD by se za mě měla otevřít ještě v tomto období. I když by případně nebylo schváleno, tak to vůbec není na škodu,“ dodává Vlček.
Sněmovna má v tomto období řešit ještě dva zákony, ke kterým by se takový nápad dal „přilepit“. Poslanci už začali projednávat změnu rozpočtového určení daní pro kraje, předloha se ale zasekla po prvním čtení a její osud je momentálně nejasný.
Do rozpočtového určení daní se bude zasahovat ještě kvůli nepedagogickým pracovníkům – školníky, kuchařky a uklízečky mají nově platit právě obce a kraje. A stát jim chce zvýšení nákladů kompenzovat právě prostřednictvím výpočtu RUD.
I zástupci STAN ale přiznávají, že větší změny v rozpočtovém určení daní se už do voleb spíš stihnout nedají. „Netlačíme na to. Naopak si myslím, že není dobře, jak se tyto věci často řeší pomocí přílepků, ke kterým není pořádná debata,“ dodává Olšáková.
„Teď je ten koeficient vyvážený a je to citlivé téma. Bude potřeba komplexní reforma,“ souhlasí Lukl. A dodává, že je potřeba systém vymyslet tak, aby například nebyly diskriminovány obce, které se snaží vytvářet dobré prostředí zase pro mladé rodiny – například stavbou startovacích bytů.
Plány tak míří spíš na příští volební období – a také na kampaň do příštích sněmovních voleb.