Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V koalici Spolu - spojenectví ODS, TOP 09 a lidovců - je před evropskými volbami cítit nervozita a hlavně slyšet volání: Pojďme už konečně dělat kampaň a přestat se zabývat sami sebou!
Průzkum agentury Ipsos pro Euronews ukázal, že v Česku je očekávaným favoritem voleb ANO s 26 procenty, následuje Spolu s 21 a na třetím místě je hnutí STAN s 13 procenty, které posiluje.
„My jsme se doposud zabývali jen sami sebou, spotřebovali jsme hodně energie na vybalancování programu a i složení kandidátky. Teď už je nejvyšší čas vyrazit mezi lidi a dělat kampaň,“ říká František Talíř z KDU-ČSL, třicetiletý náměstek jihočeského hejtmana a číslo sedm na eurokandidátce Spolu.
Padlo proto rozhodnutí, že politici v první desítce mohou dělat vlastní kampaně. Pod jedinou podmínkou - nikdo nesmí explicitně vyslovit větu „lidi, zakroužkujte na volebním lístku moje jméno“. Jinak je vše dovoleno.
„Teď už jsme na všem dohodnutí, ring je volný, každý může dělat kampaň i individuálně,“ říká lídr kandidátky Alexandr Vondra z ODS. „A bude to tak prospěšné i celku, v první desítce máme silné osobnosti, jejichž energii nemá cenu jakkoliv omezovat.“
Což je dost překvapivé, protože doposud ve Spolu věnovali největší úsilí hlavně tomu, aby nikdo z kandidátů nemohl díky preferenčním hlasům „přeskákat“ lídry v čele.
Naposledy musel po nátlaku odstoupit lidovecký poslanec Hayato Okamura. Předtím dostala stopku další známá jména, jež by mohli voliči kroužkovat: třeba exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 nebo senátor a neúspěšný prezidentský kandidát na prezidenta Pavel Fischer z KDU-ČSL.
„Každý politický subjekt se ve volbách snaží získat na kandidátku maximální počet osobností přitažlivých pro voliče, aby tím maximalizoval svůj výsledek. Koalice Spolu na to jde úplně obráceně,“ glosoval postup Miroslav Kalousek.
Až teď - dva a půl měsíce před červnovými volbami a bez výrazných figur vzadu - padlo rozhodnutí, ať si každý dělá v kampani sám to, co nejlépe umí a nejlépe funguje. Lídři koalice doufají, že lidé zapomenou na vynucené formování sestavy a také na rozdílné názory na některá témata, jako je euro nebo Green Deal.
„Třeba já budu mluvit o přijetí eura v kampani stejně jako kdykoliv předtím nebo potom. Ale téma kampaně ani eurovoleb tohle fakt není,“ říká Luděk Niedermayer z TOP 09, europoslanec a trojka kandidátky.
Strategie sází na to, že Alexandr Vondra z ODS bude nejvíc vidět v televizních debatách, Niedermayer z topky půjde do kaváren za mladými lidmi ve městech a lidovec Tomáš Zdechovský bude chodit od dveří ke dveřím na venkově.
Obavy z Nerudové
Lídři Spolu jsou nervózní hlavně z hnutí STAN, které do čela kandidátky získalo Danuši Nerudovou, bývalou prezidentskou kandidátku. Ta podle sociologů přitahuje mladší a liberální voliče a hlavně je silnou konkurencí v boji o zklamané vládní voliče.
„Nechali jsme volný prostor, Danuše Nerudová ho obsadila a všude se tváří jako vítězka eurovoleb a málem i budoucí eurokomisařka,“ říká europoslanec Zdechovský z KDU-ČSL. „Musíme nastartovat motory a ukázat, že pokud jde třeba o současné klíčové téma bezpečnosti, tak Spolu má silnou kompetenci, na rozdíl od Starostů.“
Jak individuální kampaň bude vypadat? Například k útoku ze zadních řad se chystá Filip Benda z ODS, který je na osmém místě kandidáty Spolu. Bratr známého šéfa poslanecké frakce občanských demokratů Marka Bendy dnes pracuje jako šéf kabinetu ministra financí.
„Dřív jsem o kandidatuře kamkoli nijak neuvažoval. Ale ve chvíli, kdy se tu vracejí praktiky StB, pokládají se květiny na hrob Gustáva Husáka a nám nejbližší země se od nás otáčejí směrem k Putinovi, jinou možnost nevidím. Já a moje rodina jsme přesvědčení demokraté po generace a bohužel se zdá, že demokracie začíná být opět ohrožena,“ říká Benda, že to chce hrát přes příběh člena slavné disidentské rodiny.
Teprve nastávající fáze kampaně ukáže, nakolik jsou politici z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL opravdu tolerantní a velkorysí navzájem ke svým individuálním agitacím.