Článek
Vládní konsolidační balíček půjde do druhého čtení v Poslanecké sněmovně 3. září. Do té doby ho musí poslanci ještě projednat na výborech. Příští týden zasednou rozpočtový, hospodářský, ústavně právní výbor a výbor pro sociální politiku.
Poslanci se ale budou zabývat jen vládním návrhem. Pozměňovací návrhy, kterých je zatím v systému nahraných 32, projednávat nebudou. „Koaličně dohodnuté návrhy tam ještě nejsou všechny a mohou se podávat až při druhém čtení,“ řekla členka rozpočtového výboru, poslankyně Barbora Urbanová (STAN).
Drtivá většina zatím nahraných pozměňovacích návrhů pochází od opozice. Jediný zatím koaliční návrh podal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek a týká se nezvyšování renty bývalým prezidentům, což je věc, ke které tento týden už dospěla i koaliční shoda.
Zatím poslední pozměňovací návrh nahrál poslanec ANO Josef Kott, který usiluje o zrušení daňového zatížení ovocných sadů a jejich vyjmutí z předmětu daně. Argumentuje sníženými výkupními cenami českých jablek, která z trhu vytlačují jablka z Polska.
Změny v balíčku přehledně
Podívejte se, co se změní a nezmění u konsolidačního balíčku po jednání vládní koalice.
„Na hlavním artiklu – jablkách – tratí pěstitelé asi čtyři koruny na kilo a často musí provoz dotovat z vlastních prostředků. Z uvedeného důvodu přistoupili někteří pěstitelé k rušení ovocných sadů, které, jak se zdá, je již nenahraditelné,“ uvedl poslanec Kott.
Ten je i autorem poněkud úsměvně podané změny. Kott navrhuje sníženou sazbu u řezaných květin a dekorativního listoví. Květiny mají podle jeho odůvodnění významný relaxační vliv na lidskou psychiku a zdraví.
„Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří jsou obklopeni květinami, ať doma, nebo v práci, jsou zdravější, mají pozitivnější náladu, větší výkonnost a méně podléhají stresu. Všechny tyto aspekty vedou k lepší pracovní produkci, menší nemocnosti a zdravější populaci, a tím i k menšímu zatěžování zdravotního systému. Toto navíc bylo prověřeno nedávnou pandemií covidu-19,“ odůvodnil ve svém návrhu poslanec ANO.
Hnutí ANO se květinářstvím za pandemie covidu opravdu věnovalo. Tehdejší vláda, které předsedal Andrej Babiš (ANO), byla kritizována za to, že mezi nezbytnými provozovnami, které nechala v době nejhorší pandemie otevřené, byla květinářství. Kritika přicházela z řad tehdejší opozice proto, že součástí Babišova koncernu Agrofert, potažmo Hartenberg, je i síť květinářství Flamengo.
Zlevněme vložky a tampony
Poměrně velký a zásadní pozměňovací návrh přinášejí poslankyně ANO Ivana Mádlová a Alena Schillerová – týká se boje s takzvanou menstruační chudobou. Podle jejich návrhu by se do snížené sazby DPH měly přesunout menstruační pomůcky. Pod návrh se podepsala celá ženská část opozičního poslaneckého klubu.
„Mnohé dívky ze sociálně slabých rodin totiž například zůstávají každý měsíc doma, protože nemají na to, aby si koupily odpovídající menstruační potřeby. To vede nejen k zameškání učební látky, ale i k vyloučení z kolektivu, a tím i k psychickým problémům,“ upozornila tento týden po jednání se zástupkyněmi neziskových organizací poslankyně Mádlová.
Podobný návrh projednávala ve středu i vládní koalice. Prosadit nižší daň na ženské hygienické potřeby se pokoušeli i koaliční Piráti a lidovci. Dát menstruační pomůcky do nižší daňové sazby chtěli spolu s kojeneckou vodou a dětskými plenami.
Hejtmanská kritika
Vládní vyjednavači během středečního jednání zavrhli změny, které by změnily poměry ve financování hejtmanství. Zkritizoval to šéf Pardubického kraje.
„Diskutovalo se o možnosti změn v této oblasti, ale pro změnu nebyly všechny strany. Výsledek jednání odpovídá tomu, co bylo již dříve dohodnuto, a my ho jako Piráti respektujeme,“ řekl k tomu tento týden pro ČTK předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek.
SPD chce levnější topivo
Nejvíce pozměňovacích návrhů do sněmovního systému prozatím nahrálo opoziční hnutí SPD. Zdeněk Kettner kupříkladu přišel se snížením sazby na palivové dříví.
Řadu změn týkajících se daní nebo slev navrhuje poslankyně Lucie Šafránková. Zatímco konsolidační balíček si klade za cíl ušetřit veřejné finance, většina návrhů Šafránkové navrhuje úsporná opatření rušit nebo by chtěla zavést další výdaje pro státní pokladnu, včetně kupříkladu zvýšení výše rodičovského příspěvku nebo ponechání takzvaného školkovného.