Článek
Po třaskavé čtyřdenní debatě dalo zelenou důchodové reformě 103 poslanců, proti se postavila celá opozice. Piráti, kteří ještě do září tvořili součást vlády, z jednacího sálu před samotným hlasováním odešli.
O jednom z nejdůležitějších zákonů, které vláda Petra Fialy (ODS) v tomto volebním období připravila, hlasovali poslanci od pravého poledne. Schvalování reformy si nenechal ujít ani premiér, zkrátil kvůli ní svoji zahraniční cestu a narychlo se vrátil z Budapešti do Česka.
Poslanci předložili k důchodové reformě i tři desítky pozměňovacích návrhů, a to i z koaličních řad. Největší spory vyvolala narychlo dodaný návrh poslanců Jana Jakoba (TOP 09) a Marka Bendy (ODS). Ti ze skupiny lidí, kteří by měli nárok na předčasný důchod bez krácení peněz, vyškrtli více než 100 tisíc lidí, kteří spadají do třetí skupiny rizik. Zbyde jen 12 až 14 tisíc tisíc zaměstnanců v té nejrizikovější, čtvrté skupině.
„Věřte, že dlouho tato reforma platit nebude. Toto zvěrstvo zrušíme,“ řekla po schválení reformy předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová s tím, že té doby se obrátí na Ústavní soud.
Rozhořčení ihned vyjádřil i šéf poslanců SPD Radim Fiala. „Hodili jste lidi přes palubu,“ uvedl.
Reforma důchodů má podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku penzijního systému. „Důchodová reforma je potřeba, pokud má mít tato země dobrou budoucnost a všechny generace důstojné důchody. Většina lidí to ví,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Seznam Zprávy přinesou detailní rozbor důchodové reformy.