Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Sněmovní projednávání sporné vládní novely o zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a o rozšíření okruhu poplatníků zabralo ve druhém čtení přes 11 hodin, v noci na středu jej pak poslanci přerušili.
Opoziční i koaliční poslanci při něm zejména zdůvodňují své pozměňovací návrhy, které hodlají k předloze uplatnit. Na konci jednacího dne sněmovní systém evidoval ještě 28 poslaneckých přihlášek k běžnému vystoupení.
Spor nastal poté, co koalice i s poukazem na opoziční obstrukce nechala omezit řečnickou dobu na nejvýše dvakrát deset minut. Podle dalšího schváleného návrhu koalice se bude pokračovat dnes od 18:00.
Vládní tábor by chtěl uzavřít druhé čtení předlohy nejpozději ve středu ve večerních či nočních hodinách.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) už představil úpravu, kterou chce zrušit povinnou registraci například youtuberů a influencerů u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Rada by sice jejich seznam s ohledem na evropskou směrnici měla vést, zápisy by podle zdůvodnění prováděla zejména na základě vlastní znalosti mediálního trhu.
„Oznámení samotných poskytovatelů je ovšem možné i nadále, pouze už nebude povinné,“ stojí v důvodové zprávě. Kvůli směrnici má zůstat povinné oznámení změny údajů, které určují, zda je poskytovatel služby usazený v Česku. „Chceme pomoct, chceme snížit byrokracii, jenom nevím, zda to má být součástí této novely, aby to nebylo vnímáno jako přílepek,“ poznamenal k ministrově iniciativě předseda sněmovního mediálního výboru Patrik Nacher z opozičního ANO.
K samotné novele se Baxa vyjádřil krátce. Uvedl, že navrhované změny mají sloužit ke stabilizaci médií veřejné služby a zajistit dlouhodobou udržitelnost jejich fungování. „Nejprve se přece musíme shodnout na definici veřejnoprávní služby a potom můžeme řešit, kolik to bude stát,“ řekl k tomu Nacher.
Poslanci ANO a SPD chtějí pozměňovacími návrhy například zachovat současnou výši poplatku, který novela zvyšuje pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. K návrhům zákonodárců ANO i SPD patří vypuštění pravidel valorizace poplatku a jejich zachování v nynější podobě pro firmy. Valorizační mechanismus spočívá podle vládní novely v růstu poplatku o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Výše poplatku hrazeného právnickými osobami už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Poslanci ANO, SPD i Pirátů chtějí z předlohy vyškrtnout také ustanovení, podle kterého mají domácnosti nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Úhrada se tedy týkala i domácností, které používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač. ANO a SPD navrhují vztáhnout na Českou televizi a Český rozhlas prověrkovou pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu.
Mezi návrhy vládních poslanců patří úprava šíření vysílání České televize do zahraničí nebo rozšíření osvobození od úhrady poplatků i na spolky a zaměstnavatele s více než polovinou pracovníků se zdravotním postižením. Nově navrhovaný úkol obou veřejnoprávních médií spočívající v boji s dezinformacemi chtějí nahradit přispíváním k mediální gramotnosti.