Článek
Kancelář končícího prezidenta Miloše Zemana reaguje na několikastupňové kontroly hospodaření Správy Pražského hradu, které probíhaly v uplynulém roce. Uvedla, že právě na jejich základě loni na podzim odvolala ředitele Správy Pražského hradu Ivo Velíška a také správkyni lánského zámku Michaelu Javůrkovou.
Chyby byly podle oznámení prezidentské kanceláře nalezeny ve čtyřech oblastech. Podle zveřejněných informací se týkají opravy a stavebních úprav nemovitosti Vikárka, výběru a svozu peněz v hotovosti v areálu Pražského hradu, hospodaření se dřevem v areálech Pražského hradu a zámku Lány a pak nejasností ohledně skladu alkoholu na zámku Lány.
Ten byl, jak se uvádí v hradní tiskové zprávě, nalezen téměř prázdný a bylo zde konstatováno vysoké manko.
„Následně, po začátku šetření, se s částí chybějícího alkoholu přihlásil jeden ze zaměstnanců Správy Pražského hradu s tím, že na základě pokynu Ing. Javůrkové obhospodařoval neoficiální sklad alkoholu, bez jakékoliv hmotné odpovědnosti. Zároveň jiné zaměstnankyně odepisovaly na příkaz Ing. Javůrkové z oficiálního skladu měsíčně 20 lahví alkoholu údajně na protokolární účely. Aniž by tyto lahve s alkoholem někdy viděly a aniž by byl odepisovaný alkohol oficiálně využit,“ píše se vyjádření prezidentské kanceláře.
Navíc prezidentská kancelář prověřovala informace o nesprávném nakládání se stáčeným alkoholem z ovoce z vlastní produkce.
Tato pochybení přičítá kancelář bývalému řediteli Správy Pražského hradu Ivo Velíškovi a bývalé správkyni lánského zámku Michaele Javůrkové. Oba byli loni na podzim z funkcí odvoláni.
„Nebudu se k tomu teď vyjadřovat, počkám, jak se k tomu postaví příslušné orgány,“ uvedl ve vyjádření pro Seznam Zprávy Velíšek. „Zatím nechci vstupovat do mediálního prostoru a chci vyčkat, jak na trestní oznámení budou reagovat příslušné orgány,“ upřesnil.
Obdobně se vyjádřila i Michaela Javůrková: „Zatím se vyjadřovat nechci a počkám, až se vyjádří k tomu příslušné orgány,“ uvedla pro Seznam Zprávy.
Co se týče problémů se dřevem, byla podle prezidentské kanceláře zjištěna absolutní absence účetní a vůbec faktické evidence dřeva v rámci Správy Pražského hradu.
„Byl tak vytvořen prostor pro rozkrádání a nehospodárné nakládání s majetkem státu. Podle výsledků kontrol není ani doložitelné, že se nějaké dřevo vůbec dostalo do truhlárny Správy Pražského hradu. Jde o materiál v hodnotě minimálně stovek tisíc korun,“ píše Hrad ve vyjádření.
Problémy na Hradě
Další dvě výtky ze zprávy auditorů, jak ji uveřejnila prezidentská kancelář, se týkají Pražského hradu.
Bývalý ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek měl pochybit při plánování oprav restaurace Vikárka v areálu Hradu. „V příkrém rozporu se zákonem o veřejných zakázkách nezrušil zadávací řízení, když se do řízení přihlásil jediný uchazeč o zakázku, byl zjištěn ekonomický rozpor mezi technickým průzkumem a skutečností a byl zjištěn i rozpor nabídkové ceny a předpokládané hodnoty veřejné zakázky,“ píše se v hradním zdůvodnění podání trestního oznámení.
Auditoři pak také kritizovali nedostatečnou evidenci vysokých částek v hotovosti inkasovaných v sídle hlavy státu. „Zcela absentovala průkazná evidence tržeb, jejího počítání, svozu a zaúčtování,“ uvedl Hrad. Podle zprávy to bylo Velíškovi vytknuto už v roce 2018.
„Až do svého odvolání nepřijal žádná odpovídající opatření, a tím vytvořil možný prostor pro majetkovou trestnou činnost, zejména v podobě krádeže a zpronevěry,“ uvádí dnešní zpráva.
Popsané problémy jsou podle Hradu výsledkem jednak externího auditu firmou BDO, ale i kontrol provedených ve Správě Pražského hradu. Vyjádřila se k nim i interní auditorka kanceláře.
„Následně vedoucí Kanceláře prezidenta republiky rozhodl o jejich předání AK Nespala k forenznímu posouzení možné trestní odpovědnosti konkrétních osob. Výsledkem forenzního posouzení je formulace podezření z majetkové a hospodářské trestné činnosti,“ vysvětlila kancelář.
Mynářovy prohřešky
Oznámení prezidentské kanceláře o podání trestního oznámení přichází poté, co Seznam Zprávy v několika článcích upozornily na způsob, jakým s hradním majetkem nakládal vedoucí kanceláře Vratislav Mynář. Šlo o vypůjčení party stanu k jeho sjezdovce v Osvětimanech či o odvoz výsadby dřevin do Osvětiman, na který kancléř využil hradní autodopravu.
Minulý týden pak Seznam Zprávy popsaly zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, že Vratislav Mynář neoprávněně lovil zvěř v Lánské oboře.
Naše inventura Hradu:
Mynářova říše
Případ borovice: Náklaďák najezdil do Osvětiman 1819 kilometrů
Případ odměny: Odsouzenému správci z Lán šlo 10,8 milionu
Případ Katar: „Otevřel si to Vráťa a řeší peníze“
Případ prezidentských darů:
Zemanovy milosti
Případ Metrostav: Stavební kolos chce milost za korupci
Případ Mynář: Hrad utajnil dopis, který měl zajistit beztrestnost
Případ Nečasová: Milost pro J. N. je pošlapáním spravedlnosti
Případ podvodník: Podvedl dědice o 35 milionů, teď chce ven
Případ Balák: Další milost Balákovi? Ukázalo se, že už se to nestihne
Reakce Hradu: Kdo chce milost od Zemana? Nepočítáme to
Balákovy Lány
Případ film: Hrad dá půl milionu. Dostane je známá bývalého šéfa
Případ kámen: Mynářův lesní spustil plán na těžbu v oboře
Konec případu kámen: Plán lesního Baláka zatrhl nový šéf
Případ lovy zvěře: Mynář ve velkém lovil v lánské oboře
Na kolik lovy přišly stát: Účet za Mynářovy lovy zdarma: 3 664 820 korun