Článek
Senát bude ve středu definitivně hlasovat o důchodové reformě. Jenže dosud senátoři a senátorky netuší, jak chce vláda vyřešit financování předčasných důchodů pro náročné profese ze třetí kategorie.
Původně měli mít nárok na předčasný odchod kvůli dopadům na zdraví i někteří z této skupiny. Při závěrečném čtení ve Sněmovně ale z reformy vypadla.
Důchod pro 12 tisíc místo 120 tisíc lidí
Nárok na dřívější důchod bez krácení tak má podle novely 12 tisíc lidí místo 120 tisíc.
Aby mohli odejít do předčasného důchodu, chce vláda prosadit samostatný zákon. Zaměstnavatelé by povinně přispívali této třetí skupině do individuálního penzijního pilíře. Příspěvek by měl činit asi čtyři procenta hrubé mzdy.
„Ale tyto parametry vím jenom z médií,“ říká senátorka Hana Kordová Marvanová (ODS a TOP 09). „Nevím, v jaké to je podobě, jestli to je už napsané, kdy se to schválí,“ pokračuje.
Ačkoli budou senátoři důležitou reformu projednávat v úterý na výborech a ve středu na plénu, detaily dosud neznají.
Předseda senátního výboru pro sociální politiku Lumír Kantor (KDU-ČSL) potvrzuje, že právě o řešení důchodů třetí kategorie rizikových zaměstnanců je mezi senátory největší zájem.
Čtyři kategorie práce a 13 rizik
Rizikovost práce se podle vyhlášky stanovuje do čtyř různých kategorií:
- 1. práce, při které není pravděpodobný nepříznivý vliv na zdraví,
- 2. práce, u které lze očekávat nepříznivý vliv na zdraví jen výjimečně,
- 3. práce, při níž jsou překračovány hygienické limity,
- 4. práce, při níž je vysoké riziko ohrožení zdraví.
Rizikovými faktory jsou: prach, chemické látky a směsi, hluk, vibrace, neionizující záření a elektromagnetická pole, fyzická zátěž, pracovní polohy, zátěž teplem, zátěž chladem, psychická zátěž, zraková zátěž, práce s biologickými činiteli, práce ve zvýšeném tlaku vzduchu.
Předseda nejsilnějšího klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra je ale přesvědčený, že do úterý budou mít senátoři k dispozici podrobné řešení. Podle toho se budou následně rozhodovat, zda reformu podpoří: „Slepou podporu jsme nedávali vůbec nikdy vzhledem k personálnímu složení klubu, ale troufám si tvrdit, že většinovou podporu to mít bude.“
Senátor Nytra prozatím pouze mediálně známý návrh řešení chválí. „Kdyby se to mělo týkat mě, tak se nechám přesunout ze čtvrté do třetí kategorie,“ říká ke slibovanému čtyřprocentnímu příspěvku zaměstnavatelů z hrubé mzdy.
Detaily? Zatím ne
Vládní koalice slibuje připravit extra zákon, který připojištění pro třetí skupinu vyřeší. A to co nejdříve, v souběhu s penzijní reformou. Tím by i uklidnila senátory a senátorky.
Jenže na přímou otázku, zda už zákon v paragrafovém znění existuje, mluvčí resortu financí Gabriela Krušinová pouze odpověděla, že „probíhají jednání na pracovní úrovni a je zatím předčasné detailně hovořit o podobě legislativního návrhu“.
Nepotvrdila ani variantu, že stále platí konkrétní výše povinného příspěvku zaměstnavatelů. „Zatím pracujeme s variantou, že zaměstnavatel bude zaměstnanci povinně přispívat určité procento z hrubé mzdy,“ uvedla mluvčí.
„Čára přes rozpočet, podpásovka“
Do důchodové reformy – stejně jako ve Sněmovně – se ne příliš překvapivě hodlá pustit opoziční hnutí ANO, které v posledních senátních volbách značně posílilo.
Podle senátora Martina Bednáře (ANO) mají už nyní přichystaných nejméně 12 pozměňovacích návrhů. Shodně s některými koaličními poslanci kritizuje právě nedořešení parametrů u třetí kategorie.
„Podle mě to je čára přes rozpočet, podpásovka. Je to nepřipravené. Nevíme, co bude dál, jestli to Sněmovna projedná a v jaké podobě,“ říká Bednář.
„Je to problém, který házejí na někoho jiného, na zaměstnavatele,“ přidává se s kritikou senátorka Věra Procházková (ANO).
Jenže síla opozice je velmi omezená a bylo by překvapením, pokud by některé pozměňovací návrhy prošly. Záležet bude hlavně na tom, zda ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) přesvědčivě vysvětlí, jak vláda zafinancuje nárok na předčasný důchod 108 tisícům lidí z třetí, nejrizikovější kategorie.
Hádka o termín
Opoziční hnutí ANO zároveň veřejně tlačilo na to, aby Senát projednával důchodovou reformu co nejdříve.
Senátorka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) chtěla, aby horní komora projednávala novelu dříve než 11. prosince. „Požádám předsedu Miloše Vystrčila, ať si ten tisk hned stáhne, do Poslanecké sněmovny ho vrátíme zpět s pozměňovacími návrhy. Klidně svolejme i mimořádné jednání, ale musíme jednat. Hned,“ napsala na síti X.
Jenže tím na sebe přivolala kritiku pirátské senátorky Adély Šípové: „V Senátu jednáme v třítýdenních cyklech. Na sněmovní manýry Senát není nastaven. Vy navrhujete, abychom jednali mimo tento cyklus, nebo jak jste to myslela? Jednací řád Senátu jste dostala?“
Náročné pozice
Přestože Marian Jurečka uvedl, že u každé pozice se bude individuálně posuzovat, jestli spadá do kategorie náročných, zaznělo hned několik profesí, u kterých je to pravděpodobné:
- Zdravotní sestry se specializací, osoby pracující v osobní péči ve zdravotní či sociální oblasti. Příslušníci záchranného hasičského sboru i hasiči ostatních jednotek, pracovníci v lesnictví, kováři, skláři nebo obsluha důlních zařízení.
- Zedníci, kamnáři, dlaždiči, modeláři, slévači, svářeči, řezači plamenem, pracovníci na zpracování plechu, seřizovači a obsluha obráběcích strojů.
Senátor Jiří Růžička z klubu ODS a TOP 09 Mračkové Vildumetzové zase napsal, že Senát má na projednání 30 dnů a je jedno, zda bude o novele hlasovat na začátku prosince, nebo až nejzazší možný termín, tedy 11. prosince.
„Asi jste se zatím nezorientovala, jaký je legislativní postup. Zkuste to, moc vám to sice osobně nepomůže, ale aspoň se seznámíte s jednacím řádem Senátu. A třeba si ujasníte, jak je to s těmi pozměňovacími návrhy,“ uvedl Růžička.
Jenže senátoři nakonec budou o novele jednat o týden dříve. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) je důvodem to, aby změnu v penzijních pravidlech mohl před senátory obhajovat ministr Jurečka. V polovině prosince totiž bude na zahraniční cestě.
V senátorském klubu ANO to ale vnímají jako výhru. „Chci kolegy senátory pochválit, že přijali naši výzvu,“ říká Martin Bednář.