Článek
Vladimír Posolda je podle Rakušana držitelem osvědčení na stupeň přísně tajné. Ve zpravodajských službách se věnoval technické, analytické i operativní činnosti.
„Zahraničními partnery je v rámci zpravodajské komunity, ale i mimo ni, vnímán jako vážený a respektovaný zástupce ČR,“ stálo v návrhu pro vládu. Podle materiálu dosavadní kariérou jednoznačně prokázal vysokou profesionalitu, odborné znalosti a manažerské schopnosti.
Rakušan řekl, že vybíral z více kandidátů, Posoldu vybral kvůli jeho dobré reputaci, profesnímu životopisu i manažerským zkušenostem v tajných službách. „Je to člověk, který službě velmi dobře rozumí a svými charakterovými danostmi je schopný dát té službě patřičný klid, který každopádně potřebuje,“ uvedl.
Ve čtvrtek nového ředitele představí ministr vnitra sněmovnímu bezpečnostnímu výboru. Posolda zákonodárcům za zavřenými dveřmi sdělí své priority.
Posolda začínal kariéru v roce 1990 ještě ve federálních zpravodajských službách, do roku 1998 pak působil v Bezpečnostní informační službě (BIS). V roce 2004 byl Posolda v médiích zmiňován jako náměstek ředitele ÚZSI pro zpravodajskou činnost. Od roku 2019 zastával funkci náměstka pro operativní činnost.
O dva roky později rozvědku po sporech s tehdejším ředitelem Markem Šimandlem opustil a působil na Ministerstvu zahraničí v sekci bezpečnosti a multilaterálních vztahů. Aktuálně se chystal vyjet jako velvyslanec do Jordánska, kde už získal takzvaný agrément.
Rezignace Petra Mlejnka kvůli dozimetru
Post ředitele rozvědky není obsazen od 1. září, kdy rezignoval po necelých dvou měsících ve funkci Petr Mlejnek.
Mlejnek nastoupil do funkce ředitele ÚZSI 8. července, kdy nahradil Šimandla. Rezignoval o necelé dva měsíce později kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v korupční kauze Dozimetr. Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než deset lidí.