Hlavní obsah

Šéf Cermatu patrně končí. Instituce čelí dlouhé sérii problémů

Foto: Profimedia.cz

Miroslav Krejčí.

Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí má ve čtvrtek oznámit rezignaci. Seznam Zprávy přináší shrnutí problémů Cermatu za poslední dva roky.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ředitel státní organizace Cermat Miroslav Krejčí podle Deníku N končí ve funkci. Rezignaci by měl podle listu Krejčí oznámit ve čtvrtek na tiskové konferenci. Krejčí ČTK potvrdil pouze to, že tiskovka bude.

Seznam Zprávy přináší přehled hlavních problémů, se kterými se Cermat po dobu Krejčího šéfování potýkal.

Miroslav Krejčí je ředitelem Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) od září předminulého roku. Organizaci převzal po Michaele Kleňhové, která byla v květnu v roce 2022 odvolána. Za jejím odvoláním stálo mimo jiné zjištění kontrolorů, že byli zaměstnanci za stejnou práci placeni víckrát.

Miroslav Krejčí tak musel řešit problémy svých předchůdců, ale i své vlastní. Ať už nevyřešenou zakázku na tisk jednotných přijímacích zkoušek a maturitních testů, či opožděný start elektronického přihlašování žáků na střední školy. Letos v únoru navíc vyšlo najevo, že v Cermatu zaměstnával svého nezletilého syna.

Seznam Zprávy v článku přináší shrnutí problémů organizace, které její činnost v posledních dvou letech doprovázely.

Organizaci přebral Krejčí po odvolané Kleňhové

Odborník na kybernetickou bezpečnost a informační systémy Miroslav Krejčí převzal funkci po odvolání Michaely Kleňhové, kterou tehdejší ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal kvůli nespokojenosti s fungováním organizace, pomalosti a neefektivitě hospodaření. K jejímu odvolání došlo mimo jiné po provedené kontrole v Cermatu. Hlavním problémem se podle kontroly ukázalo uzavírání pracovních dohod na stejnou činnost s kmenovými zaměstnanci.

Téměř tři čtvrtiny zaměstnanců Cermatu měly kromě hlavního pracovního poměru sjednanou také ještě pracovní dohodu, konkrétně 64 z celkem 89 pracovníků. Cermat tak měl podle kontrolorů zcela zbytečně vynaložit 4,7 milionu korun, a navíc došlo k naprostému selhání kontroly. Paradoxně v organizaci, jejíž hlavním posláním je právě kontrola. Na novém řediteli tak bylo počet dohod drasticky zredukovat a uzavírané dohody přísněji kontrolovat.

První test: včas vytisknout přijímačky a maturity

Krejčí musel velmi rychle po nástupu do Cermatu vybrat firmu, která bude testy tisknout. Jeho předchůdci totiž nevyřešili, kdo bude tisknout jednotné přijímací zkoušky a maturitní testy. Jediné jasné bylo, že se v dosavadní smlouvě pokračovat nebude. Právě stávající zakázku se společností Konica Minolta Business Solutions na tisk a kompletaci testů, totiž opakovaně označil bývalý ministr školství za „předraženou“. Měsíc po nástupu do funkce uvedl tehdy Krejčí v rozhovoru pro Seznam Zprávy, že novou zakázku stále nevypsal, i když už na začátku loňského roku se muselo začít tisknout.

Loni na začátku ledna si Cermat pronajal na tři roky dopředu čtyři tiskárny Fujifilm. Měly nahradit právě stávající stroje Konica Minolta. Jenže nejen maturity, ale i přijímačky se nakonec tiskly na původních tiskárnách. Testy byly tedy vytištěny včas, ale na starých strojích, zatímco nové tiskárny zůstaly ležet ve skladu. Jako důvod uvedl Cermat nejistotu, že bude včasně doladěna integrace tiskového systému s tiskárnami Fujifilm.

Největší zkouška: Online přihlášky na střední školy

Cermat letos poprvé umožnil žákům se na střední školy přihlašovat elektronicky. Digitální přihlašovací systém (Dipsy), který se měl 1. února otevřít všem zákonným zástupcům, se ale nespustil. Organizace na poslední chvíli narazila na problémy s nahráváním příloh a následné ověření bezpečnosti, proto spuštění systému odložila. Dipsy byl spuštěn následující den ve večerních hodinách.

Tři přihlášky místo dvou a prioritizace škol

Kromě elektronizace byl druhou zásadní změnou počet přihlášek. Místo dvou mohli uchazeči podat hned tři (nebo až pět, pokud se do konce listopadu přihlásili na dvě školy s talentovou zkouškou). Přímo v přihlášce také musel každý seřadit školy podle toho, o kterou měl největší zájem.

Pokud byli dosud žáci přijatí na obě školy, mohli si vybrat, kam nastoupí. To už ale není možné. Nově je systém přihlásí automaticky na školu, která figuruje v jejich seznamu nejvýše. A právě to vyvolalo další problémy. Několik uchazečů o střední školy řešilo, že měli v systému u škol jinou prioritu, než chtěli. Cermat případy kontroloval a chybu nezjistil. Žákům se ale po přihlášení do systému mohlo ukazovat špatné pořadí škol, Cermat to ale opravil.

Zaměstnal v Cermatu nezletilého syna

Letos v únoru vyšlo najevo, že synovi ředitele Miroslava Krejčího vyplatil Cermat v roce 2023 nepřímo desítky tisíc korun. Nezletilý syn ředitele Miroslava Krejčího pro Cermat pracoval hned na několika věcech, mimo jiné vytvořil aplikaci Tau (Trénuj a uč se), která má studentům pomoci s procvičováním přijímacích testů na střední školy. Krejčí se po zveřejnění informace ohradil, že na tom nevidí nic špatného, podle svých slov si jeho syn peníze odpracoval. V reakci na toto zjištění oznámil ministr školství Mikuláš Bek (STAN), že posílá do Cermatu kontrolu kvůli hospodaření. Nicméně se Bek s ředitelem Cermatu shodli na jeho setrvání ve funkci.

Poslední kapka pro Krejčího?

Deník N v pátek přišel s informací, že někteří lidé v organizaci hrozili výpověďmi, protože nejsou spokojeni s tím, jak současný ředitel „manažersky funguje“. Ministr školství Bek v úterý pověřil vrchního ředitele sekce vzdělávání a mládeže Ministerstva školství Jana Mareše, aby se zaměstnanci jednal. Ve středu Deník N uvedl, že Krejčí ve čtvrtek oznámí rezignaci. Šéf Cermatu ČTK potvrdil pouze to, že ve čtvrtek bude tisková konference.

Doporučované